Filmowa jesień z Krakowskim Festiwalem Filmowym online!

Rusza kolejna edycja KFF VOD – najciekawsze filmy festiwalu będą dostępne online w całej Polsce!

Złota polska jesień ustępuje powoli chłodnym i deszczowym dniom. Nadchodzi wspaniały czas nadrabiania filmowych zaległości z kubkiem gorącej herbaty na ulubionej sofie. Krakowski Festiwal Filmowy wraca na autorską platformę KFF VOD z filmami z programu ostatniej edycji. W październiku zobaczymy laureatów prestiżowego międzynarodowego konkursu dokumentalnego. 

W oczekiwaniu na kolejną edycję festiwalu wracamy z dziełami docenionymi przez międzynarodowe jury i festiwalową publiczność w tym roku – zaprasza Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu.Pokażemy dwie poruszające historie rodzinne, dwa mocne dokumentalne komentarze rzeczywistości politycznej w Rosji i Hongkongu i przejmujący portret koreańskiego malarza odkrywającego przed synem sekrety przeszłości.

Zestawienie otwiera najlepszy film festiwalu, laureat Złotego Rogu, dokument “Dalekowschodnia golgota” (reż. Julia Sergina) nagrodzony przez międzynarodowe jury za witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. Film pokazuje losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację. Lepiej być klaunem niż inteligentnym niewolnikiem – uważa Wiktor Toropcew, youtuber z Kraju Chabarowskiego na wschodnich rubieżach Rosji. Bohater podejmuje walkę z Lewiatanem – lokalną korupcją, powszechną beznadzieją i zastraszaniem niepokornych, próbując wybudzić z letargu rosyjskie społeczeństwo. 

Laureat Srebrnego Rogu dla filmu o wysokich walorach artystycznych – “O mężczyźnie, który malował krople wody” (reż. Oan Kim i Brigitte Bouillot) to opowieść o wybitnym koreańskim malarzu Kimie Tschang-Yeul, który przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropli. Wraz z jego synem, współautorem filmu, zanurzamy się w mikrokosmos tej twórczości, mocno naznaczonej filozofią Wschodu. Stopniowo jednak malarstwo Kima odsłania swoje traumatyczne korzenie, sięgające jego wojennych przeżyć. Również sam film czerpie swoją wyrafinowaną formę z ojcowskich fascynacji i obsesji.

Wyróżnienia jury w konkursie dokumentalnym otrzymali Hong Kong Documentary Filmmaker za film “W potrzasku” oraz Angelo Madsen Minax za film “Długa droga do domu”.
Pierwszy z nich to odważny, wciągający film o potrzebie i granicach protestu. Listopad 2019 roku przyniósł w Hongkongu nasilenie protestów przeciwko ustawie o ekstradycji tamtejszych obywateli do Chin. Oglądamy jeden z najbardziej dramatycznych momentów – trwające 13 dni policyjne oblężenie politechniki. Dzięki twórcom dokumentu te surowe materiały zamieniają się w pełne napięcia kino.

Drugi dokument to wielowarstwowy, nowatorski film o rodzinnych tajemnicach i odkrywaniu historii. Autor filmu odwiedza swą mormońską rodzinę trzy lata po wielkiej tragedii i konfrontuje rodzinę z tematem swojej transpłciowej tożsamości. Czy kamera spełnia rolę rodzinnego psychoterapeuty?

Ostatni film w zestawieniu to film nagrodzony przez jury FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych) – “Dzieci wroga” (reż. Gorki Glaser-Müller). Córka Patricia Galveza była „narzeczoną dżihadu” – jedną z wielu młodych Europejek, które przeszły na islam i poślubiły bojowników ISIS. Po tragicznej śmierci Amandy jej ojciec podejmuje walkę o odzyskanie siedmiorga swoich wnucząt przebywających w syryjskim obozie dla uchodźców. Gdy okazuje się, że dla szwedzkich władz przyjęcie dzieci dżihadysty stanowi problem, Patricio postanawia działać na własną rękę. Film, który chwilami ogląda się jak thriller, jest zapisem brawurowej akcji i ogromnej determinacji człowieka pragnącego wyrwać swoje wnuki z piekła.

Filmy będą dostępne na platformie KFF VOD na terenie całej Polski do 12 listopada. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h.
Filmowy październik na KFF VOD
  • Dalekowschodnia golgota / Far Eastern Golgotha, reż. Julia Sergina, 85 min. | dokument | Rosja 2021 
  • Długa droga do domu / North by Current, reż. Angelo Madsen Minax, 86 min. | dokument | USA 2021 
  • Dzieci wroga / Children of the Enemy, reż. Gorki Glaser-Müller, 99 min. | dokument | Szwecja, Dania 2021 
  • O mężczyźnie, który malował krople wody / The Man Who Paints Water Drops, reż. Oan Kim, Brigitte Bouillot, 79 min. | dokument | Francja, Korea Południowa 2020 
  • W potrzasku / Inside the Red Brick Wall, reż. Hong Kong Documentary Filmmaker, 85 min. | dokument | Hongkong 2020 

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. W tym roku Festiwal znalazł się także na liście festiwali kwalifikujących filmy krótkometrażowe do nagród Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej BAFTA.  

62. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online od 3 do 12 czerwca 2021.

www.krakowfilmfestival.pl

Kategoria: News.

Aktualności

233 z 1096