Kids&Youth. Kino dla młodych

Krakowski Festiwal Filmowy także dla dzieci i młodzieży.

JEST W NAS SIŁA! Pod takim hasłem po dwuletniej przerwie do krakowskich kin powraca cykl bezpłatnych pokazów dla szkolnych grup dzieci i młodzieży Kids&Youth. Kino dla młodych. W niezwykle zróżnicowanym programie znalazły się zarówno dokumenty dla nastoletnich widzów, pełnometrażowa fabuła oraz nagradzana animacja dla najmłodszych. Choć każdy z filmów jest inny, a bohaterowie bardzo różni, to łączy ich drzemiąca w nich siła, dzięki której potrafią stawić czoła przeciwnościom losu, nie poddawać się i marzyć o lepszej przyszłości na przyjaznej i czystej planecie, na której ważna jest otwartość oraz tolerancja.

“W programie prezentowane są filmy o walorze edukacyjnym, które w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób opowiadają o ważnych kwestiach społecznych, ekologicznych czy obyczajowych. Każdy pokaz przeznaczony jest dla innej grupy wiekowej – zarówno przedszkolaków, jak i nastolatków. Cieszymy się, że po przerwie spowodowanej pandemią, będziemy mogli znowu zaprezentować w kinach ambitny filmowy program także młodym widzom” – wyjaśnia Magdalena Walo, kuratorka sekcji dziecięcej Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dla najmłodszych głośna i nagradzana animacja “Nawet myszy idą do nieba” (reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová), której polska premiera kinowa odbyła się zaledwie w ubiegłym tygodniu. Czy mała myszka może zaprzyjaźnić się ze swoim największym wrogiem, lisem? Kiedy niespodziewanie oboje trafią do nieba dla zwierząt, ich ziemska, oparta na instynktach relacja ulegnie zmianie. Aby przetrwać w nowym miejscu i pokonać nieziemskie przeszkody będą musieli ze sobą współpracować. Film, będzie także dostępny dla indywidualnych widzów. 

Dla starszaków niezwykła fabuła “Martin i magiczny las” (reż. Petr Oukropec). To opowieść o introwertycznym Martinie, który trafia na letni obóz w lesie. Chłopiec przyzwyczajony jest do współczesnych udogodnień, których brakuje na wyjeździe. Nie cieszy go strzelanie z łuku czy gimnastyka o świcie. Wyjazd zaczyna mu się podobać  dopiero kiedy przypadkiem odkrywa, że las w którym się znalazł jest magiczny, a chwilę później odkrywa, że grozi mu niebezpieczeństwo i zieloną krainę trzeba ratować.

Na nastoletnią publiczność czekają znakomite europejskie dokumenty, prezentowane pod  międzynarodowym szyldem DOCS4TEENS – Building Bridges, dzięki współpracy Krakowskiego Festiwalu Filmowego z Festiwalem Dei Popoli z Włoch, FIPADOC z Francji i Docudays UA z Ukrainy. Ideą jest promowanie europejskiego kina dokumentalnego wśród młodych widzów, a także wspieranie międzynarodowej dystrybucji najciekawszych filmowych produkcji przeznaczonych dla młodzieży. 

Wśród dokumentów dla młodzieży w programie znalazł się film “Kurczaki, wirus i my” (reż. Filip Remunda). Niespodziewanie tajemniczy wirus atakuje całą planetę. Czeska rodzina postanawia ukryć się przed nim na wsi. Brzmi jak początek dobrego science fiction? A tymczasem to nic innego jak nasza pandemiczna rzeczywistość. Reżyser filmu zabiera kamerę, trójkę dzieci i żonę za miasto, gdzie zaczynają się prawdziwe przygody. Znakomity dokument, który uczy odpowiedzialności i uważności, pomaga zrozumieć i oswoić pandemię, a przede wszystkim pokazuje, że z każdej sytuacji płynie jakaś lekcja, chociażby taka jak adoptować i wychować kurczaka. W pokazie weźmie udział reżyser wraz z całą rodziną.

W zestawie krótkometrażowych filmów dokumentalnych dla szkół ponadpodstawowych zobaczymy “19.91” (reż. Emilia Śniegoska) – historię niezwykłego spotkania dziewiętnastoletniej Niemki Jette i dziewięćdziesięciojednoletniej Zofii, ocalałej z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu; “Dla Eunice” (reż. Jaan Stevens) – o kilkuletnich imigrantkach w Europie Zachodniej, które wspólnie mierzą się z surową rzeczywistością podczas nieobecności rodziców.
W programie znalazł się także dokument “Victoria, 15” (reż. Mina Petrović). Tytułowa bohaterka pochodzi z małego serbskiego miasteczka Smederevo. Jej największą pasją jest muzyka, sama od kilku lat gra na perkusji i chciałaby się rozwijać w tym kierunku. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że w rodzinnych stronach niewiele osiągnie. Dlatego kilka lat temu postanowiła skorzystać z okazji i udała się na odbywający się na Islandii Rock Camp for Girls. Wydarzenie wywarło na niej ogromne wrażenie do którego ciągle wraca myślami czy w rozmowach ze znajomymi. Nastolatka tylko upewniła się, że gra na bębnach jest czymś więcej niż tylko przejściowym hobby, a próby we własnym pokoju i występy w szkole są niewystarczające.

PROGRAM:

Dla grup zorganizowanych pokazy bezpłatne.

  • 30.05: “Kurczaki, wirus i my”, reż. Filip Remunda, dokument, 12+
  • 31.05 Zestaw filmów krótkometrażowych, dokument, 14+
  • 1.06: “Nawet myszy idą do nieba”,  reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová, animacja, 6+
  • 2.06: “Martin i magiczny las” reż. Peter Oukropec, fabuła, 8+
  • 3.06: “Victoria, 15” reż. Mina Petrovic, dokument, 14+

Dla widzów indywidualnych bilety dostępne od 20 maja.

  • 4.06: “Nawet myszy idą do nieba”, reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová, animacja, 6+

Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsc dla grup zorganizowanych: [email protected]

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje także do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa. 

Pełny program tegorocznego Festiwalu oraz bilety będą dostępne w maju 2022 na stronie www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski.

 

Kategoria: News.

Aktualności

206 z 1098