Syndrom Hamleta
Polska, Niemcy2022dokument85'Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych (2022)Konkurs polski (2022)
„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.
Nagrody
-
2022 Konkurs polski
Nagroda dla najlepszego filmu polskiegoZłoty Lajkonik
-
2022 Konkurs polski
Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnychNagroda Specjalna
-
2022 Konkurs polski
Nagroda StudentówNagroda Specjalna
-
2022 Konkurs dokumentalny
Wyróżnienie JuryWyróżnienie
- reżyseria
- Elwira Niewiera
Reżyserka i scenarzystka. Urodziła się w 1976 roku. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych wspólnie z Piotrem Rosołowskim: „Efekt domina” (m.in. Grand Prix „Złoty Róg“ i Grand Prix „Złoty Lajkonik" na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig) oraz „Książę i Dybuk” (m.in. Lew za najlepszy film dokumentalny o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa 2019 za Najlepszy Film Dokumentalny). W swoich działaniach artystycznych koncentruje się przede wszystkim na politycznych, społecznych i kulturowych transformacjach w Europie Wschodniej. Laureatka nagrody Młodego Kina Niemieckiego w 2020 r. oraz prestiżowej amerykańskiej nagrody Chicken & Egg Award 2021.
Piotr RosołowskiReżyser i operator. Urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach oraz stypendystą Academy of Media Arts w Kolonii. Współautor nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" a także współreżyser filmu “Książę i Dybuk” nagrodzonego na 74 Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line” w reżyserii Reto Caffi. Laureatem nagrody Młodego Kina Niemieckiego w 2020, a także Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz PSC oraz American Cinematographer Magazine Award za zdjęcia do filmu dokumentalnego “Ściana cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej.
- zdjęcia
- Piotr Rosołowski
- scenariusz
- Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
- bohaterowie
- Slavik Gavianets, Katya Kotliarova, Roman Kryvdyk, Rodion Shuygin-Grekalov, Oxana Cherkashyna, Roza Sarkisian
- muzyka
- John Gürtler, Jan Miserre
- dźwięk
- Marcin Lenarczyk, Jarosław Sadowski
- montaż
- Agata Cierniak
- produkcja
- Magdalena Kamińska, Agata Szymańska (Balapolis)
- Fotos
- Zwiastun