Europa, Europa

50 filmów
  • 27

    reż. Flóra Anna Buda
    anim2023

    Alice kończy 27 lat. Pomimo że nieco jej to przeszkadza, nadal mieszka z rodzicami i skłonna jest żyć w swoich marzeniach, aby uciec od ponurej codzienności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 27
  • Akordy (Chords)

    reż. Estibaliz Urresola Solaguren
    fab2022

    Rita ma ważne spotkanie ze swoimi koleżankami śpiewaczkami: chórowi żeńskiemu, do którego należy, grozi rozwiązanie, ponieważ stracił dotację miejską, dzięki której wynajmował przestrzeń do prób.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Akordy
  • Aqueronte

    reż. Manuel Muñoz Rivas
    dok2023

    Na pokładzie promu grupa pasażerów przeprawia się przez rzekę z jednego brzegu na drugi. Niektórzy z podróżujących obserwują nieznanych sobie współtowarzyszy podróży lub kontemplują krajobrazy. Inni rozmawiają, być może po to, by ożywić podróż i przyspieszyć czas.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aqueronte
  • Arcydzieło (The Masterpiece)

    reż. Álex Lora
    fab2024

    Leo i Diana, bogate małżeństwo, zabierają uszkodzony telewizor do punktu recyklingu. Spotykają tam Salifa i jego syna, dwóch złomiarzy. Diana prosi ich, by przyjechali do ich domu po więcej przedmiotów. Kiedy przyjeżdżają, Leo patrzy na nich z nieufnością, dopóki nie zobaczy, że złomiarze mają coś, czego on i Diana chcą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Arcydzieło
  • Baldiga - Wyzwolone serce (Baldiga - Unlocked Heart)

    reż. Markus Stein
    dok2024

    Berlin Zachodni lat 80. był europejską stolicą subkultury LGBT+. Jej współtwórcą i kronikarzem stał się Jürgen Baldiga – fotografik, poeta i aktywista. Z pozostawionych przez niego archiwaliów powstała rozedrgana opowieść o nim samym i o środowisku żyjącym w cieniu epidemii AIDS. Seans 18+

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Baldiga - Wyzwolone serce
  • Berchidda Live (Berchidda Live - A Journey Into Time in Jazz Archive)

    reż. Gianfranco Cabiddu, Michele Mellara, Alessandro Rossi
    dok2023

    Festiwal Time in Jazz jest organicznie związany z miejscem, w którym odbywa się od 1988 roku, czyli z miasteczkiem Berchidda na Sardynii. W pięknych okolicznościach przyrody można chłonąć rozmaite tradycje muzyczne, a film jest portretem tej klimatycznej imprezy oraz ludzi, którzy ją tworzą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Berchidda Live
  • Bez końca (Wander to Wonder)

    reż. Nina Gantz
    anim2023

    Mary, Billybud i Fumbleton, bohaterowie programu dla dzieci, to maleńkie ludziki w futrzastych kostiumach. Pewnego dnia twórca show, Wujek Gilly, umiera, a jego mali aktorzy próbują kontynuować telewizyjny występ. Urocza animacja o przeżywaniu żałoby, jednocześnie odsłaniająca kulisy telewizji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bez końca
  • Bracia Andersson (The Andersson Brothers)

    reż. Johanna Bernhardson
    dok2024

    Uznany szwedzki reżyser Roy Andersson miał trzech braci, ale ich drogi w pewnym momencie dramatycznie się rozeszły. Stojąca za kamerą córka jednego z nich w intymny i zarazem bezkompromisowy sposób prześwietla historię rodziny, naznaczoną przez uzależnienia i konflikty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bracia Andersson
  • Brzęczenie ziemi (Buzz of the Earth)

    reż. Greta Stocklassa
    fab2023

    A gdyby tak Hrabal i Forman mieli usiąść przy jednym stole, żeby omówić kosmiczną misję? Czeski humor i największe wyzwanie dla Ziemian reprezentowanych przez grupę naukowców i jedną obywatelkę, którą do konkursu zgłosiły dzieci. W tej dyskusji wydarzyć może się wszystko. W końcu wszyscy jesteśmy kosmitami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Brzęczenie ziemi
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Być jak Ola (Being Ola)

    reż. Ragnhild Nøst Bergem
    dok2023

    „Być jak Ola” to wzruszający, rozgrzewający serce film, który celebruje znaczenie równości i przynależności do grupy jako podstawy akceptacji tego, kim naprawdę jesteśmy. To bliski i szczery portret, który pomaga wypełnić lukę między „nami” a „nimi”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być jak Ola
  • Być tam (Been There)

    reż. Corina Schwingruber Ilić
    dok2023

    Weekendowe wycieczki, wypady za miasto, wycieczka na łono natury lub podróż dookoła świata. Ledwie kilka dni wolnego, a już się wyjeżdża. Nigdy wcześniej chęć podróżowania nie była tak powszechna, a odwiedzane miejsca tak przeładowane. Co z tego mamy, poza dowodem w postaci zdjęcia, że tam byliśmy?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Być tam
  • Ciężko pracujący (Hardly Working)

    reż. Susanna Flock, Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf
    dok2022

    Film o bohaterach drugoplanowych, które zwykle pozostają w tle gier wideo: NPC.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ciężko pracujący
  • Czerwona Emma (Red Emma)

    reż. Macha Ovtchinnikova
    fab2023

    Rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych miniatura przywołuje postać i filozofię aktywistki Emmy Goldman (1869-1940). “Prawa wyborcze i obywatelskie to słuszne postulaty” - mówi bohaterka, “ale prawdziwa emancypacja kobiety zaczyna się w duszy”. Czy jej myśl przedawniła się, a może dziś wybrzmiewa mocniej niż kiedykolwiek?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czerwona Emma
  • Czeski film (Jews by Choice)

    reż. Justyna Gawełko, Tomer Slutzky
    dok2024

    Grupa mieszkańców małego czeskiego miasta odbudowuje zniszczoną synagogę, próbując jednocześnie tchnąć w nią życie. Współczesna opowieść o tożsamości żydowskiej w jednym z najmniej religijnych krajów świata.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czeski film
  • Dezercja (Fahnenflucht)

    reż. Emil Ahlhelm, Konradin Schuchter
    dok2023

    Jeśli jesteś mężczyzną, na wojnie masz tylko dwie opcje: zostać i walczyć albo wyjechać, by chronić swoje życie. Nie każdy chce oddać życie za ojczyznę i każdy powinien mieć do tego prawo. Historia osób, które odmówiły udziału w trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej ze względu na przekonania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dezercja
  • Diamentowa piękność (Diamond Beauty)

    reż. Anna Korom
    fab2023

    Maria jest uzależniona od operacji plastycznych. Kolejne poprawki jej nie satysfakcjonują, pragnie nowych. Nos, usta, wypełnienia ciągle nie są perfekcyjne. Teraz bohaterka nie może czekać, ponieważ pojawiła się szansa na randkę z dawną miłością. Tylko skąd wziąć pieniądze, skoro tonie w długach?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Diamentowa piękność
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach (A Good Mind Grows in Thorny Places)

    reż. Katarína Gramatová
    dok2023

    Poetycka przypowieść o dorastaniu. Adam to dwunastoletni chłopiec mieszkający na słowackiej wsi. Jest miejscowym drwalem, a ponadto ima się różnych dorywczych zajęć. W zasadzie lubi robić wszystko. Chociaż nie ma w życiu lekko, potrafi wszędzie dostrzegać piękno.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach
  • Drzewa milczą (Silent Trees)

    reż. Agnieszka Zwiefka
    dok2024

    Runa, 16-letnia Kurdyjka, uciekła z Iraku przed atakami ISIS i wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. W końcu udało jej się dotrzeć do Polski, musiała jednak dorosnąć w przyspieszonym tempie. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Drzewa milczą
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienia
  • Ewangelia według Ciretty (The Gospel According to Ciretta)

    reż. Caroline von der Tann
    dok2024

    Ciretta żyje na ulicach starego Neapolu, głównie z kradzieży i prostytucji. Jest też ulicznym śpiewakiem oraz wyznawcą lokalnego kultu maryjnego. W jego towarzystwie odwiedzamy miejsca, gdzie plebejska religijność miesza się z pogodą ducha i międzyludzką solidarnością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ewangelia według Ciretty
  • Gąsienice (Les Chenilles)

    reż. Michelle Keserwany, Noel Keserwany
    fab2023

    Asma i Sarah, dwie kobiety pochodzące z Lewantu, pracują w tej samej restauracji w mieście Lyon we Francji. Obie dźwigają ciężar domu, który musiały opuścić. Czy w obliczu przymusowej migracji jesteśmy w stanie pokonać niechęć i znaleźć ukojenie w sobie nawzajem?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gąsienice
  • Gdzie kończy się Rosja (Where Russia Ends)

    reż. Oleksiy Radynski
    dok2024

    W 2022 roku w trakcie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę w Kijowie odkryto nieznane wcześniej materiały filmowe. Stanowią one świadectwo wymazanej historii licznych imperialistycznych wojen, które Rosja prowadziła przeciwko swoim późniejszym koloniom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie kończy się Rosja
  • Gotowy (Ready)

    reż. Eirini Vianelli
    anim2023

    Kiedy zasłużeni przedstawiciele tego kraju patrzą na ciebie z obrazów na ścianach, wypada zachowywać się przyzwoicie. Tymczasem pracownicy greckiego parlamentu zabijają nudę bezsensownymi czynnościami i zachowują się jak małe dzieci. Gdzie się podziali ci, którzy tworzyli wielką, grecką historię?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gotowy
  • Granice Europy (Limits of Europe)

    reż. Apolena Rychlíková
    dok2024

    Znana czeska dziennikarka opuszcza rodzinę i dołącza do „taniej siły roboczej” w Europie Zachodniej. Doświadcza na własnej skórze zmagań nisko opłacanych pracowników z Europy Wschodniej, których poświęcenie i ciężka praca pozwalają na komfort zachodniego społeczeństwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Granice Europy
  • Jak oskórować geparda? (How to Skin a Cheetah)

    reż. Meghan O'Shaughnessy
    fab2023

    Makabreska, coming-of-age story i thriller w jednym. Meghan O'Shaughnessy zaprasza widzów do pełnego pułapek labiryntu, w którym fantazje o zemście przeplatają się z chorobą, kłamstwami, samotnością, beznadzieją, przemocą i marzeniami o podróży-ucieczce do Tanzanii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak oskórować geparda?
  • Joana Mallwitz - we własnym tempie (Joana Mallwitz - Momentum)

    reż. Günter Atteln
    dok2024

    Tytułowa bohaterka mówi, że najważniejsze to mieć dobry zespół – zarówno w rodzinie, jak i w pracy. Zwłaszcza, kiedy dyryguje się najlepszymi orkiestrami europejskimi. Oglądamy Joanę Mallwitz na przestrzeni dwóch przełomowych lat, kiedy pojawia się na świecie jej synek, a kariera zdecydowanie przyspiesza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Joana Mallwitz - we własnym tempie
  • Kielich. O synach i córkach (The Chalice. Of Sons and Daughters)

    reż. Catalina Tesar, Dana Bunescu
    dok2022

    Grupa Romów w Transylwanii ma tradycję przekazywania kielicha, która przypomina tradycję rodzin arystokratycznych. Niepozorny artefakt może trafić tylko do męskich potomków klanów. Kłopoty z zajściem w ciążę czy urodzenie samych córek, prowadzą do konfliktów rodzinnych, a nawet grożą zakończeniem związku. Aby uniknąć tragedii, młode kobiety decydują się na aborcję selektywną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kielich. O synach i córkach
  • Kobiety jadą do miasta (Women Visiting a City)

    reż. Enrique Buleo
    fab2022

    Trzy emerytki podróżują autobusem w drodze do Europy. Właśnie zostały wdowami i nadszedł czas, aby zacząć żyć. Przez całe życie słyszały, jak ludzie opowiadają o cudach turystyki i nie mogą się doczekać, by doświadczyć ich na własnej skórze.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kobiety jadą do miasta
  • Kwiaty Ukrainy (Flowers of Ukraine)

    reż. Adelina Borets
    dok2024

    Na kwiecistej działce w samym centrum blokowiska w Kijowie mieszka 67-letnia Natalia, przez lata walcząca z inwestorami, którzy chcieliby w miejscu jej domu postawić kolejną nieruchomość. I kiedy wydaje się, że walka z deweloperami to najgorsze, co ją spotyka, rozpoczyna się atak Rosji na Ukrainę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwiaty Ukrainy
  • Kwiaty z innego ogrodu (Flores del otro patio)

    reż. Jorge Cadena
    fab2022
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwiaty z innego ogrodu
  • Lepiej tą drogą (Better This Way)

    reż. Emanuel Pârvu
    fab2023

    Szesnastoletni Adi trafia na obdukcję. Ma wyraźne ślady pobicia, poranioną twarz, widać też, że był biczowany. Niewiele mówi. Policja szybko ustala, że napaść związana jest z orientacją seksualną nastolatka. W małej społeczności to powód dla ostracyzmu, a dla rodziny, zwłaszcza dla religijnego ojca, to hańba.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lepiej tą drogą
  • Łapa nieszczęścia (Claw Machine)

    reż. Georges Salameh
    anim2023

    Kiedy wybucha wojna masz dwie opcje: zostać i stawić opór albo uciekać. Żadna z nich nie jest dobra. Bohater, niczym zranione, przestraszone zwierzę, ucieka między walącymi się od bomb budynkami. Osobista, a jednocześnie uniwersalna opowieść pokazująca dramat migracji i doświadczenie wykorzenienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Łapa nieszczęścia
  • Marząc o hiszpańskich wakacjach (Daydreaming So Vividly about Our Spanish Holidays)

    reż. Christian Avilés
    fab2022

    Pragnąc światła i ciepła, brytyjscy nastolatkowie wyruszają w podróż na Baleary. Muszą wchłonąć słońce i zmagazynować je w swoich ciałach, aby zabrać je z powrotem do swojego pokrytego chmurami królestwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Marząc o hiszpańskich wakacjach
  • Między ciszą a grzechem (Between Silence and Sin)

    reż. Diana Nicolae
    dok2024

    Czy poezja może zagrażać dyktaturze? Wiersze, które pisała Ana Blandiana nie tylko oburzały Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale przede wszystkim poruszały i zachwycały czytelników oraz pasjonatów literatury, również tych spoza komunistycznej Rumunii. Poezja legendarnej autorki przekraczała granice, jej tomiki wierszy ukazywały się na Zachodzie, a ona mimo wielu możliwości postanowiła zostać w kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między ciszą a grzechem
  • Nice Ladies

    reż. Mariia Ponomarova
    dok2024

    Drużyna ukraińskich cheerleaderek-seniorek utrzymuje przyjaźń pomimo rozłąki w czasie wojny. Każda z kobiet na swój sposób radzi sobie z wojenną traumą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nice Ladies
  • Odległości (Distances)

    reż. Matej Bobrik
    dok2023

    Historia rodziny nepalskich imigrantów mieszkających w Polsce, którzy wierzą, że czeka ich tu lepsza przyszłość. Zmiana warunków życia doprowadza jednak do tego, że ich relacje wystawione są na ciężką próbę

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Odległości
  • Ojcze nasz (Holy Father)

    reż. Andrei Dăscălescu
    dok2020

    Pojawienie się na świecie dziecka prowokuje przyszłych rodziców do konfrontacji z własnymi bliskimi. Dla obojga nie jest to łatwe, bo pochodzą z rozbitych rodzin. Paula odbywa kilka zachowawczych rozmów online, ale jej partner, reżyser filmu, Andrei, postanawia udać się w podróż aż do klasztoru u podnóża góry Athos. To tam przed laty zamieszkał jego ojciec, dziś oddany wierze, mnich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ojcze nasz
  • Podręcznik dla rozwodników (Manual for a Divorce)

    reż. Peter Ghesquiere
    fab2023

    Rozwód to wcale nie taka skomplikowana sprawa, jak twierdzą dorośli. Wystarczy podzielić wszystko na dwie równe części i upewnić się, że byli partnerzy mieszkają od siebie wystarczająco daleko. Po sześciu latach rwania włosów z głowy, płaczu i rozpaczy będzie można wreszcie spokojnie porozmawiać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Podręcznik dla rozwodników
  • Purga

    reż. Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Antanas Skučas
    anim2023

    Purga to rodzaj gwałtownego wiatru, połączonego z burzą śnieżną, występujący na Syberii. To właśnie tam, za kołem podbiegunowym, rozgrywa się animacja. Jest rok 1942, a ludzie deportowani przez Sowietów muszą zmierzyć się z siłami majestatycznej, ale nieprzejednanej natury.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Purga
  • Rok z życia kraju (A Year in the Life of the Country)

    reż. Tomasz Wolski
    dok2024

    Stan wojenny, wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. Podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rok z życia kraju
    Nagrody:Srebrny Róg
  • Ruchome góry (Moving Mountains)

    reż. Jessica Poon
    anim2024

    Bohaterami animacji są maleńkie postaci przypominające ludzi: bez twarzy, ubrań i emocji. Z jednej strony wydają się snuć bez celu, z drugiej - całymi siłami próbują przesunąć “góry”. Surrealistyczna opowieść, będąca metaforą stylu życia współczesnych nomadów, podążających ciągle za czymś nowym, a jednocześnie uwikłanych w stare nawyki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ruchome góry
  • Samochód, który wrócił znad morza (The Car that Came Back from the Sea)

    reż. Jadwiga Kowalska
    anim2023

    Polska, rok 1981. Marzeniem grupy młodych ludzi jest posiadanie samochodu, wolność i wycieczka nad morze. Mało interesują ich sprawy polityki, mimo, że półki w sklepach są puste, a uzyskanie paszportu niemożliwe. Animowane kino drogi, w komiksowej stylistyce, dokumentujące Polskę w okresie PRL-u.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Samochód, który wrócił znad morza
  • Suka (La Perra)

    reż. Carla Melo Gampert
    anim2023

    Być córką, matką, stawać się kobietą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Suka
  • Syndrom pustej kartki (Blank Page Syndrome)

    reż. Jānis Ābele, Toms Šķēle
    dok2024

    W świecie, w którym maszyny drukarskie nieustannie wypluwają miliony stron nowych książek, istnieje rzeczywistość poprzedzająca ten proces. Współczesny pisarz zmaga się z kryzysem twórczym nad pustą kartką papieru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syndrom pustej kartki
  • Ten osobliwy dzień (This Peculiar Day)

    reż. Emilia Ondriasova
    fab2023

    Martin ma wszystko: własną galerię sztuki, inteligentną żonę, ładne mieszkanie, poukładane i spokojne życie. I może w tym tkwi problem. Nad jego codziennością unosi się wszechogarniająca nuda, tudzież po prostu kryzys wieku średniego. Postanawia stawić mu czoła w najbardziej dojrzały sposób: ucieka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ten osobliwy dzień
  • Trzy ptaki (Three Birds)

    reż. Zarja Menart
    anim2024

    Dziewczyna odwiedza kobietę-ptaka, by prosić o pomoc w uporaniu się z trapiącymi ją problemami. Dziwaczna, starsza pani wysyła ją w podróż do jej wnętrza, a wraz z nią - trzy ptaki. Przemierzając ciemny las, mroczne szuwary, wchodząc do tajemniczego jeziora, bohaterka doświadcza bólu, strachu i lęku.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Trzy ptaki
  • Uraza (Resentment)

    reż. Gleb Osatinski
    fab2023

    17-letni Yasha buntuje się przeciwko władzy, ale w sowieckiej Ukrainie lat 90. niektóre siły przeciwne są bardziej niebezpieczne niż inne. Kiedy Yasha osiąga punkt krytyczny, nieznane impulsy popychają go ku krawędzi nieodwracalnej szkody.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uraza
  • Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego (Force and Courage, Rise and Decline of an Italian Football Club)

    reż. Giovanni Merlini, Francesco Bovara
    dok2023

    100 lat z historii jednego klubu. Sambenedettese, drużyna piłkarska z małego miasteczka, w latach 70. była o krok od awansu do Serie A. Historia o drużynie splata się z narracją polityczną, opowiadając z unikalnej perspektywy o najkrwawszych i najbardziej brutalnych latach w historii Włoch.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego
  • W ósmym dniu (On the 8th Day)

    reż. Agathe Sénéchal, Alicia Massez, Elise Debruyne, Flavie Carin, Théo Duhautois
    anim2023

    Potrzeba było siedmiu dni, by stworzyć świat, ale wystarczył jeden, by wszystko zniszczyć. Autorzy animacji zapraszają widzów do pięknej, utkanej z kolorowej włóczki krainy, pełnej zwierząt i roślinności. Niepostrzeżenie do tego idealnego świata wkrada się mrok i ciemność, stopniowo pochłaniając faunę i florę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W ósmym dniu
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Zbyt blisko (Too Close)

    reż. Botond Püsök
    dok2023

    Nie pił, pochodził z szanowanej rodziny i co niedzielę uczestniczył we mszy. Tylko Andrea i jej córka wiedziały, że mężczyzna pod swoją sympatyczną powierzchownością skrywa człowieka o niebezpiecznych skłonnościach. Kiedy trafił do więzienia, mieszkańcy transylwańskiej wsi, zamiast stanąć po stronie ciężarnej kobiety i jej dziecka, nie uwierzyli w jego winę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbyt blisko
  • Życie pozagrobowe ojca Arseniego (Arsenie. An Amazing Afterlife)

    reż. Alexandru Solomon
    dok2023

    Na zdjęciu widzimy przystojnego młodego mnicha o hipnotyzującym spojrzeniu. Już sam portret przykuwa wzrok, a towarzysząca jego śmierci legenda męczeństwa, sprawia, że o ojcu Arsenim Bocce trudno zapomnieć. Prześladowany przez komunistyczną władzę duchowny, po latach stał się symbolem walki z okrutnym ustrojem i naczelnym rumuńskim cudotwórcą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie pozagrobowe ojca Arseniego