Młodzieżowe

17 filmów
  • All My Fucking Superheroes

    reż. Piotr Kabat
    anim2023

    Młody reżyser rusza do Los Angeles, by podpisać kontrakt na produkcję swojego nowego filmu. Zanim jednak dotrze do Hollywood, wyrusza taksówką w szaloną przejażdżkę po amerykańskich ulicach, historii kina i popkulturze. Uczta dla fanów lat 90. i kina akcji w animowanej, komiksowej odsłonie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu All My Fucking Superheroes
  • Brzęczenie ziemi (Buzz of the Earth)

    reż. Greta Stocklassa
    fab2023

    A gdyby tak Hrabal i Forman mieli usiąść przy jednym stole, żeby omówić kosmiczną misję? Czeski humor i największe wyzwanie dla Ziemian reprezentowanych przez grupę naukowców i jedną obywatelkę, którą do konkursu zgłosiły dzieci. W tej dyskusji wydarzyć może się wszystko. W końcu wszyscy jesteśmy kosmitami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Brzęczenie ziemi
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach (A Good Mind Grows in Thorny Places)

    reż. Katarína Gramatová
    dok2023

    Poetycka przypowieść o dorastaniu. Adam to dwunastoletni chłopiec mieszkający na słowackiej wsi. Jest miejscowym drwalem, a ponadto ima się różnych dorywczych zajęć. W zasadzie lubi robić wszystko. Chociaż nie ma w życiu lekko, potrafi wszędzie dostrzegać piękno.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dobry umysł rośnie w ciernistych miejscach
  • Jak oskórować geparda? (How to Skin a Cheetah)

    reż. Meghan O'Shaughnessy
    fab2023

    Makabreska, coming-of-age story i thriller w jednym. Meghan O'Shaughnessy zaprasza widzów do pełnego pułapek labiryntu, w którym fantazje o zemście przeplatają się z chorobą, kłamstwami, samotnością, beznadzieją, przemocą i marzeniami o podróży-ucieczce do Tanzanii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak oskórować geparda?
  • Ja, potwór (Me, Monster)

    reż. Zofia Tomalska
    anim2024

    Strach to wewnętrzny potwór, obezwładniający każdą komórkę ciała i rozprzestrzeniający się bez kontroli. Czy da się go zatrzymać? Animacja, która cię zaskoczy, zabierając w psychodeliczną podróż po meandrach umysłu i zakamarkach ludzkiego ciała. Pulsujący strumień świadomości w rytmie disco, elektroniki i hip hopu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ja, potwór
  • Końce i początki (Ends and Beginnings)

    reż. Klaudia Fortuniak
    fab2024

    Film pozwala zabłądzić widzom w labiryncie ludzkich losów. Historie bohaterów splatają się w najmniej spodziewanych okolicznościach z powodu pewnego złodziejskiego wybryku. Ktoś myli dni, ktoś ma zawsze gotowy plan ucieczki, a dla kogoś innego pierwszy pocałunek będzie mieć smak i zapach truskawkowego pola.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Końce i początki
  • Marząc o hiszpańskich wakacjach (Daydreaming So Vividly about Our Spanish Holidays)

    reż. Christian Avilés
    fab2022

    Pragnąc światła i ciepła, brytyjscy nastolatkowie wyruszają w podróż na Baleary. Muszą wchłonąć słońce i zmagazynować je w swoich ciałach, aby zabrać je z powrotem do swojego pokrytego chmurami królestwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Marząc o hiszpańskich wakacjach
  • Odległości (Distances)

    reż. Matej Bobrik
    dok2023

    Historia rodziny nepalskich imigrantów mieszkających w Polsce, którzy wierzą, że czeka ich tu lepsza przyszłość. Zmiana warunków życia doprowadza jednak do tego, że ich relacje wystawione są na ciężką próbę

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Odległości
  • Omar i Cedric (Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird)

    reż. Nicolas Jack Davies
    dok2023

    Ten film ma w sobie dynamikę progresywnego rocka, który ponad dwie dekady temu stał się domeną kultowego zespołu The Mars Volta. Z setek godzin archiwaliów powstał do bólu szczery obraz przyjaźni, sukcesów, transformacji i upadków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Omar i Cedric
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Ouvidor

    reż. Matias Borgström
    dok2023

    W Ouvidor, największym squacie artystycznym w Ameryce Łacińskiej, 120 artystów z różnych krajów stawia opór ciągłym groźbom eksmisji ze strony brazylijskiego rządu o faszystowskich tendencjach. Dodatkowo, wewnętrzne napięcia są podsycane przez sponsoring Biennale Sztuki przez Red Bulla.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ouvidor
  • Samochód, który wrócił znad morza (The Car that Came Back from the Sea)

    reż. Jadwiga Kowalska
    anim2023

    Polska, rok 1981. Marzeniem grupy młodych ludzi jest posiadanie samochodu, wolność i wycieczka nad morze. Mało interesują ich sprawy polityki, mimo, że półki w sklepach są puste, a uzyskanie paszportu niemożliwe. Animowane kino drogi, w komiksowej stylistyce, dokumentujące Polskę w okresie PRL-u.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Samochód, który wrócił znad morza
  • Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć (Stay Homas. The Band That Shouldn't Exist)

    reż. Oriol Gispert, Nick Bolger, Ramon Balagué
    dok2024

    Trio z Barcelony wielu pomogło przetrwać lockdown. Piosenki, które Stay Homas nagrywali na swoim balkonie, odnosząc się do sytuacji pandemicznej, stawały się wiralami i przyniosły im popularność na całym świecie. Lecz przyszedł moment, kiedy przestali być fenomenem wyłącznie internetowym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć
  • Stymulanty & Empatogeny (Stimulants & Empathogens)

    reż. Mateusz Pacewicz
    fab2024

    Antek zakochał się bez pamięci. Obiektem jego westchnień jest Kuba, nastoletni handlarz narkotyków. Chłopaków dzieli wszystko. Jak zainicjować spotkanie? Antek nie bierze, ale kocha, więc kupuje kolejne działki używki. Wreszcie pojawia się szansa na dłuższy wspólny wieczór. Czy coś może pójść nie tak?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stymulanty & Empatogeny
  • Tako rzecze Peaches (Teaches of Peaches)

    reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer
    dok2024

    Performerka, prowokatorka, kobieta petarda – w szóstej dekadzie życia Peaches nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie: tournee z okazji dwudziestolecia albumu „Teaches of Peaches” było eksplozją kreatywności. Dla twórców filmu to okazja, by poznać bliżej tę wywrotową artystkę, ikonę feminizmu i kultury queerowej. Seans 18+

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tako rzecze Peaches
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Uraza (Resentment)

    reż. Gleb Osatinski
    fab2023

    17-letni Yasha buntuje się przeciwko władzy, ale w sowieckiej Ukrainie lat 90. niektóre siły przeciwne są bardziej niebezpieczne niż inne. Kiedy Yasha osiąga punkt krytyczny, nieznane impulsy popychają go ku krawędzi nieodwracalnej szkody.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uraza
  • Via Dolorosa

    reż. Rachel Gutgarts
    anim2023

    Dziesięć dni przed żydowskim świętem Jom Kipur, autorka animacji wraca na ulice Jerozolimy. Próbując odnaleźć swoją zagubioną młodość, chwyta ulotne obrazy tętniącego nocnym życiem miasta. Odważne, subiektywne spojrzenie na dojrzewane w mieście obciążonym historią i rytuałami, bezkompromisowo łączące sacrum z profanum.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Via Dolorosa
  • W moich rękach (In My Hands)

    reż. Igor Kuna
    dok2024

    Młody, zdeterminowany mężczyzna, pomimo braku lewej ręki, dąży do bycia bohaterem jako strażak i ojciec. Film, choć pozbawiony dialogów, za pomocą obrazów i dźwięku ukazuje niezłomną siłę ludzkiego ducha i miłość, która nie zna granic.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W moich rękach