Polityczne skrajności

23 filmy
To nie będzie kolejny skrótowy serwis informacyjny, tylko dobre, rzetelne kinowe doświadczenie.
  • 1953. Walka o nadzieję (1953. Fight for Hope)

    reż. Marek Jagielski
    dok2023

    Pierwsze w powojennej Polsce mistrzostwa świata w boksie - kultowej wówczas dyscyplinie sportu. W zrujnowanej Warszawie legendarny trener Feliks Stamm musi odbudować polską reprezentację bokserską, żeby stawić czoła najpotężniejszej drużynie świata - ZSRR.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 1953. Walka o nadzieję
  • Czerwona Emma (Red Emma)

    reż. Macha Ovtchinnikova
    fab2023

    Rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych miniatura przywołuje postać i filozofię aktywistki Emmy Goldman (1869-1940). “Prawa wyborcze i obywatelskie to słuszne postulaty” - mówi bohaterka, “ale prawdziwa emancypacja kobiety zaczyna się w duszy”. Czy jej myśl przedawniła się, a może dziś wybrzmiewa mocniej niż kiedykolwiek?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czerwona Emma
  • Drzewa milczą (Silent Trees)

    reż. Agnieszka Zwiefka
    dok2024

    Runa, 16-letnia Kurdyjka, uciekła z Iraku przed atakami ISIS i wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. W końcu udało jej się dotrzeć do Polski, musiała jednak dorosnąć w przyspieszonym tempie. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Drzewa milczą
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienia
  • Emilio Barreto: anioły i demony (Emilio Barreto: Angels and Demons)

    reż. Cris Arana
    dok2024

    W Paragwaju, w czasach reżimu dyktatora Alfredo Stroessnera, prawie 400 osób zniknęło bez żadnego śladu, a kilkaset tysięcy trafiło do więzień, gdzie byli torturowani. Film to historia Emilio Barreto, który spędził trzynaście lat w więzieniu, mimo że nigdy nie został osądzony za żadne przestępstwo.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Emilio Barreto: anioły i demony
  • Gdzie kończy się Rosja (Where Russia Ends)

    reż. Oleksiy Radynski
    dok2024

    W 2022 roku w trakcie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę w Kijowie odkryto nieznane wcześniej materiały filmowe. Stanowią one świadectwo wymazanej historii licznych imperialistycznych wojen, które Rosja prowadziła przeciwko swoim późniejszym koloniom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie kończy się Rosja
  • Gotowy (Ready)

    reż. Eirini Vianelli
    anim2023

    Kiedy zasłużeni przedstawiciele tego kraju patrzą na ciebie z obrazów na ścianach, wypada zachowywać się przyzwoicie. Tymczasem pracownicy greckiego parlamentu zabijają nudę bezsensownymi czynnościami i zachowują się jak małe dzieci. Gdzie się podziali ci, którzy tworzyli wielką, grecką historię?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gotowy
  • Jeniec (Captive)

    reż. Lika Nadir
    fab2023

    Rosja. Na monitorach w nocnym klubie przed nieciekawą klientelą tańczą piękne dziewczyny. Z radia i telewizji płyną ogłoszenia o rekrutacji do “specjalnej operacji wojskowej”. W szufladzie młodego ochroniarza Savvy leży broń. Czy potrafiłby jej użyć, żeby kogoś zabić? W imię czego? Miłości? Propagandy?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jeniec
  • Las (Forest)

    reż. Lidia Duda
    dok2024

    Asia i Marek mieszkają wraz z trójką dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Zainstalowane w lesie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie. Cała rodzina angażuje się w pomoc uchodźcom, mimo że nie mają żadnego wsparcia od państwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Las
  • Między ciszą a grzechem (Between Silence and Sin)

    reż. Diana Nicolae
    dok2024

    Czy poezja może zagrażać dyktaturze? Wiersze, które pisała Ana Blandiana nie tylko oburzały Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale przede wszystkim poruszały i zachwycały czytelników oraz pasjonatów literatury, również tych spoza komunistycznej Rumunii. Poezja legendarnej autorki przekraczała granice, jej tomiki wierszy ukazywały się na Zachodzie, a ona mimo wielu możliwości postanowiła zostać w kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między ciszą a grzechem
  • O karawanie i psach (Of Caravan and The Dogs)

    reż. Askold Kurov, Anonymous 1
    dok2024

    W Rosji ci, którzy głoszą prawdę, uznawani są agentów obcego wywiadu. Na przykład dziennikarze „Nowej Gaziety”, która pół roku przed inwazją na Ukrainę otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Tylko jak ocalić ten niezależny głos w warunkach jeszcze większego przykręcania śruby?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu O karawanie i psach
    Nagrody:Złoty Róg
  • Przechwycone (Intercepted)

    reż. Oksana Karpovych
    dok2024

    O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do domów? Rozmowy telefoniczne, jakie ukraińskie służby specjalne nagrywały w pierwszym półroczu wojny, przedstawiają zupełnie inny obraz niż tworzony przez kremlowską propagandę. W zestawieniu z postapokaliptycznymi widokami tworzą studium zniewolenia i konformizmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przechwycone
    Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
  • Purga

    reż. Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Antanas Skučas
    anim2023

    Purga to rodzaj gwałtownego wiatru, połączonego z burzą śnieżną, występujący na Syberii. To właśnie tam, za kołem podbiegunowym, rozgrywa się animacja. Jest rok 1942, a ludzie deportowani przez Sowietów muszą zmierzyć się z siłami majestatycznej, ale nieprzejednanej natury.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Purga
  • Putin's Playground

    reż. Konrad Szołajski
    dok2024

    Od lat Rosja próbuje odbudować swoje imperium. Inwazja na Ukrainę sprawiła, że straciliśmy poczucie bezpieczeństwa. Para dokumentalistów z Polski rusza w podróż, żeby szukać odpowiedzi na pytanie o zagrożenia, jakie mogą spotkać Europę Środkowo-Wschodnią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Putin
  • Rok z życia kraju (A Year in the Life of the Country)

    reż. Tomasz Wolski
    dok2024

    Stan wojenny, wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. Podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rok z życia kraju
    Nagrody:Srebrny Róg
  • Samochód, który wrócił znad morza (The Car that Came Back from the Sea)

    reż. Jadwiga Kowalska
    anim2023

    Polska, rok 1981. Marzeniem grupy młodych ludzi jest posiadanie samochodu, wolność i wycieczka nad morze. Mało interesują ich sprawy polityki, mimo, że półki w sklepach są puste, a uzyskanie paszportu niemożliwe. Animowane kino drogi, w komiksowej stylistyce, dokumentujące Polskę w okresie PRL-u.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Samochód, który wrócił znad morza
  • San Isidro (Inside San Isidro)

    reż. Katherine Bisquet
    dok2023

    W 2020 roku raper Denis Solís został porwany przez kubańską policję i skazany na osiem miesięcy więzienia za rzekomą obrazę sądu. W ramach protestu grupa aktywistów zabarykadowała się w siedzibie organizacji San Isidro domagając się uwolnienia Soísa i innych niesłusznie skazanych Kubańczyków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu San Isidro
  • Siła oporu (The Power of Resistance)

    reż. Elżbieta Benkowska
    fab2024

    Polityczny idealizm i nadzieje na lepsze jutro aktorki Olgi wystawione zostają na najcięższą z prób. Autorytarna, wszechwiedząca władza komunistyczna postanawia złamać kobietę, gdy jej ojciec trafia do szpitala i walczy o życie, a mąż przebywa w areszcie. Olga musi dokonać wyboru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Siła oporu
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Syn mułły (Son of the Mullah)

    reż. Nahid Persson
    dok2023

    Ruhollah Zam, represjonowany dziennikarz z Teheranu, był zmuszony wyjechać z rodziną do Francji, lecz nawet tu musi żyć w konspiracji. Reżyserka towarzyszy mu podczas zdalnej pracy i w codziennym strachu. Okazuje się, że międzynarodowa sieć aktywistów jest infiltrowana przez irański reżym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syn mułły
  • Tylko dzień i noc [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone] (Only Day And Night [PL audio description])

    reż. Grzegorz Brzozowski
    dok2024

    Pandemia, czas twardego lockdownu, gdy kontakt z drugim człowiekiem jest ograniczony. Najpowszechniejszym sposobem komunikacji stają się rozmowy przez internet, co reżyser wykorzystuje, by porozmawiać z osobami tkwiącymi - podobnie jak on - samotnie w mieszkaniach. Czego się boją? Jak sobie radzą?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tylko dzień i noc  [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone]
  • Uraza (Resentment)

    reż. Gleb Osatinski
    fab2023

    17-letni Yasha buntuje się przeciwko władzy, ale w sowieckiej Ukrainie lat 90. niektóre siły przeciwne są bardziej niebezpieczne niż inne. Kiedy Yasha osiąga punkt krytyczny, nieznane impulsy popychają go ku krawędzi nieodwracalnej szkody.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uraza
  • Uśmiech Gruzji (Smiling Georgia)

    reż. Luka Beradze
    dok2023
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uśmiech Gruzji
  • Wałęsa według Wałęsy (Wałęsa by Wałęsa)

    reż. Andrzej Fidyk
    dok2015

    Film przedstawia niesamowitą historię Lecha Wałęsy i jego żony Danuty. Opowieści o jednej z najbardziej znanych postaci polskiej polityki towarzyszą zaskakujące, dramatyczne, a często komiczne materiały archiwalne, które pozwalają ułożyć historię Wałęsy niemal w fabularny sposób.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wałęsa według Wałęsy
  • Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego (Force and Courage, Rise and Decline of an Italian Football Club)

    reż. Giovanni Merlini, Francesco Bovara
    dok2023

    100 lat z historii jednego klubu. Sambenedettese, drużyna piłkarska z małego miasteczka, w latach 70. była o krok od awansu do Serie A. Historia o drużynie splata się z narracją polityczną, opowiadając z unikalnej perspektywy o najkrwawszych i najbardziej brutalnych latach w historii Włoch.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego