Rodzinne relacje

31 filmów
Szczere, intymne, niewygodne - temat rodziny interpretowany przez twórców o skrajnie różnych doświadczeniach z najbliższymi.
  • 1489

    reż. Shoghakat Vardanyan
    dok2023

    Tytuł filmu to numer, jakim oznaczono zaginionego w akcji armeńskiego żołnierza walczącego z Azerami o Górski Karabach w 2020 roku. Podczas gdy rodzina próbuje odnaleźć ciało studenta, jego siostra za pomocą smartfona rejestruje proces poszukiwań i emocje, jakie im towarzyszą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 1489
  • Abraham

    reż. Elnaz Ghaderpour, Reza Gamini
    fab2023

    Krótka, dramatyczna rozmowa. Mężczyzna stara się pozyskać informacje od wyraźnie przestraszonej kobiety. Gdzie jest? W jaskini. U jej wyjścia płonie ogień. Jak się tam znalazła? I przede wszystkim co się stało z Abrahamem? Nastoletni chłopiec zaginął. Nie ma go w domu. Są tylko spalone damskie ubrania...

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Abraham
  • Bracia Andersson (The Andersson Brothers)

    reż. Johanna Bernhardson
    dok2024

    Uznany szwedzki reżyser Roy Andersson miał trzech braci, ale ich drogi w pewnym momencie dramatycznie się rozeszły. Stojąca za kamerą córka jednego z nich w intymny i zarazem bezkompromisowy sposób prześwietla historię rodziny, naznaczoną przez uzależnienia i konflikty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bracia Andersson
  • Cud (The Miracle)

    reż. Ewa Borysewicz
    fab2024

    Życie młodego mężczyzny, hedonisty i grzesznika, wywraca się do góry nogami, gdy jego żona zachodzi w ciążę. Bohater próbuje ucieczki, ale ta nie przynosi ukojenia, przeciwnie, jeszcze bardziej gmatwa jego życie. Kino z pogranicza eksperymentu, łączące technikę animowaną z grą aktorską.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cud
    Nagrody:Wyróżnienie / Nagroda Specjalna
  • Drzewa milczą (Silent Trees)

    reż. Agnieszka Zwiefka
    dok2024

    Runa, 16-letnia Kurdyjka, uciekła z Iraku przed atakami ISIS i wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. W końcu udało jej się dotrzeć do Polski, musiała jednak dorosnąć w przyspieszonym tempie. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Drzewa milczą
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienia
  • Duma matki (Amma's Pride)

    reż. Shiva Krish
    dok2024

    Srija, transpłciowa kobieta z małego miasta na południu Indii, stara się o prawne uznanie swojego małżeństwa. Niestety walka o sprawiedliwość, zainteresowanie mediów i nieprzychylność wielu osób kładą się cieniem na jej związku. Ale nawet kiedy problemy zaczynają się piętrzyć, Srija może liczyć na bezgraniczne wsparcie swojej matki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Duma matki
  • Dziedzictwo (Inheritance)

    reż. Matt Moyer, Amy Toensing
    dok2024

    Przez kilka lat autorzy filmu towarzyszyli rodzinie z Appalachów, regionu wyeksploatowanego i dotkniętego kryzysem opioidowym. Wnikliwie i z empatią pokazują sytuację najmłodszej generacji, już na starcie obciążonej biedą i wszechobecnością uzależniających substancji. Poznajemy rezolutnego Curtisa, gotowego wyrwać się z zaklętego kręgu, który pochłania jego najbliższych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziedzictwo
  • Gdy powieje harmattan (When Harmattan Blows)

    reż. Edyta Wróblewska
    dok2024

    Jako ośmioletnia dziewczynka Barbara podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci wysyłanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców. Po latach wraca do rodzinnego domu, by zadać pytania, o których myślała przez całe życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdy powieje harmattan
  • Gdzie jest Alicja? (Alice On & Off)

    reż. Isabela Tent
    dok2024

    Przez 10 lat twórczyni filmu śledziła losy swojej bohaterki, która jako nastolatka urodziła dziecko w związku z dużo starszym mężczyzną. Film jest historią kolejnych zniknięć Alice – wrażliwej dziewczyny i artystki, desperacko poszukującej własnej drogi i uciekającej przed swoimi demonami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie jest Alicja?
  • Igła (Needle)

    reż. Józef Gross
    dok2024

    Punkowa historia o pokoleniu Z bez cenzury. Mieszkający w Toronto Oskar powraca po latach do Krakowa. Przywozi ze sobą bagaż trudnych doświadczeń życiowych i plan na najbliższą przyszłość - tatuowanie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Igła
  • Jak oskórować geparda? (How to Skin a Cheetah)

    reż. Meghan O'Shaughnessy
    fab2023

    Makabreska, coming-of-age story i thriller w jednym. Meghan O'Shaughnessy zaprasza widzów do pełnego pułapek labiryntu, w którym fantazje o zemście przeplatają się z chorobą, kłamstwami, samotnością, beznadzieją, przemocą i marzeniami o podróży-ucieczce do Tanzanii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak oskórować geparda?
  • Ja, Rosiński (I, Rosiński)

    reż. Piotr Kielar
    dok2024

    Grzegorz Rosiński, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich twórców komiksów, autor rysunków do serii “Thorgal”, przechodzi na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ja, Rosiński
  • Joko

    reż. Izabela Plucińska
    anim2024

    Groteska, Roland Topor i plastelina, czyli Izabela Plucińska powraca, by po raz kolejny zafundować widzom pełną absurdu i czarnego humoru animację obnażającą ludzkie słabości. Tym razem za pomocą 600 lalek i 200 kilogramów plasteliny pokazuje mechanizmy manipulacji i społeczną hierarchię.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Joko
  • Kielich. O synach i córkach (The Chalice. Of Sons and Daughters)

    reż. Catalina Tesar, Dana Bunescu
    dok2022

    Grupa Romów w Transylwanii ma tradycję przekazywania kielicha, która przypomina tradycję rodzin arystokratycznych. Niepozorny artefakt może trafić tylko do męskich potomków klanów. Kłopoty z zajściem w ciążę czy urodzenie samych córek, prowadzą do konfliktów rodzinnych, a nawet grożą zakończeniem związku. Aby uniknąć tragedii, młode kobiety decydują się na aborcję selektywną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kielich. O synach i córkach
  • Koka

    reż. Aliaksandr Tsymbaliuk
    dok2024

    W krainie na wybrzeżu Morza Beringa, gdzie czas stanął w miejscu, ojciec i syn zarabiają na życie łowiąc ryby. Żyją w surowych, niemal ascetycznych warunkach, a rytm ich życia wyznaczają kolejne połowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koka
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Lili

    reż. Sylwia Rosak
    dok2023

    Lili ma osiem lat i próbuje zrozumieć świat dorosłych. Mieszka w Norwegii, gdzie wyemigrowali jej rodzice, którzy nie są już razem. Tata w ramach wspólnego czasu zabiera ją na wycieczki z plecakiem, co jest szansą na pogłębienie ich relacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lili
  • Mandala (The Mandala)

    reż. Mikołaj Janik
    fab2023

    W hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie mandala to mistyczny symbol Kosmosu. Koło harmonijnie łączy się z kwadratem. Tak też w świecie samotnej matki Łucji przenikają się teraźniejszość i przeszłość, jawa i sen. W miejsce harmonii wkrada się jednak codzienna żmudna rehabilitacyjna praca i koszmar niczym z innego wymiaru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mandala
  • Monogamia

    reż. Ohad Milstein
    dok2023

    Reżyser obserwuje swych rodziców, których związek dawno temu się wypalił, co matka próbuje zrekompensować sobie zakupoholizmem. Syn inicjuje psychodramę z ich udziałem, a jednocześnie testuje własny związek, który także zaczyna popadać w rutynę. Czy monogamia nadal jest najlepszą formą związku?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Monogamia
  • Ojcze nasz (Holy Father)

    reż. Andrei Dăscălescu
    dok2020

    Pojawienie się na świecie dziecka prowokuje przyszłych rodziców do konfrontacji z własnymi bliskimi. Dla obojga nie jest to łatwe, bo pochodzą z rozbitych rodzin. Paula odbywa kilka zachowawczych rozmów online, ale jej partner, reżyser filmu, Andrei, postanawia udać się w podróż aż do klasztoru u podnóża góry Athos. To tam przed laty zamieszkał jego ojciec, dziś oddany wierze, mnich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ojcze nasz
  • Podręcznik dla rozwodników (Manual for a Divorce)

    reż. Peter Ghesquiere
    fab2023

    Rozwód to wcale nie taka skomplikowana sprawa, jak twierdzą dorośli. Wystarczy podzielić wszystko na dwie równe części i upewnić się, że byli partnerzy mieszkają od siebie wystarczająco daleko. Po sześciu latach rwania włosów z głowy, płaczu i rozpaczy będzie można wreszcie spokojnie porozmawiać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Podręcznik dla rozwodników
  • Przez ciebie, po tobie (From You)

    reż. Jędrzej Gorski
    fab2024

    Co rodzice ukrywają przed swoimi dziećmi? Czego dzieci o swoich rodzicach nie chcą wiedzieć, nie dostrzegają, zaprzeczają? Spotkanie Adama i jego ojca Piotra każe obu mężczyznom skonfrontować się z nie zawsze przyjemnymi uczuciami i zarzutami. Czy odkrycie prawdy pozwoli obu inaczej spojrzeć na siebie nawzajem?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przez ciebie, po tobie
  • Pył (Dust)

    reż. Paweł Chorzępa
    dok2024

    Bezkresna pustynia, tysiące kilometrów trasy, wypadki śmiertelne. I setki kierowców gotowych zmierzyć się z najtrudniejszym wyścigiem świata - rajdem Dakar. Wśród nich jest 19-letni Konrad Dąbrowski, który pasję odziedziczył po ojcu - legendzie polskiego motosportu. Czy uda mu się dotrzeć do mety?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pył
  • Słyszysz mnie? [napisy rozszerzone] (Do You Hear Me? [ PL audio description])

    reż. Magdalena Sienicka
    dok2024

    Danusia mieszka sama. Jej dzień od lat składa się z tych samych czynności: gotowania, oglądania starych zdjęć i telefonowania do wnuczka, który przebywa w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Słyszysz mnie? [napisy rozszerzone]
  • Stymulanty & Empatogeny (Stimulants & Empathogens)

    reż. Mateusz Pacewicz
    fab2024

    Antek zakochał się bez pamięci. Obiektem jego westchnień jest Kuba, nastoletni handlarz narkotyków. Chłopaków dzieli wszystko. Jak zainicjować spotkanie? Antek nie bierze, ale kocha, więc kupuje kolejne działki używki. Wreszcie pojawia się szansa na dłuższy wspólny wieczór. Czy coś może pójść nie tak?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stymulanty & Empatogeny
  • Szalona miłość (Crazy Love)

    reż. Martyna Peszko
    dok2023

    Magda i Michał, aktorzy słynnego Teatru 21, który tworzą osoby z zespołem Downa, zakochują się w sobie. Ich planowany ślub budzi mieszane reakcje bliskich. Czy młodzi zdołają pokonać wszystkie przeciwności, by zrealizować swoje marzenie o wspólnym życiu?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szalona miłość
  • Wypłacz mnie z piekła (Cry Me Through Hell)

    reż. Jae Yang
    fab2023

    Na lotniskach zazwyczaj panuje gwar, tłumy mijają się na ruchomych schodach. Ten port jest jednak inny. Nikt pana Wu nie ponagla, ba, pracownica linii lotniczych zagaja z nim życzliwą rozmowę o córce. Jeżeli wszystko jest w jak najlepszym porządku, dlaczego widz nabiera podejrzeń?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wypłacz mnie z piekła
  • W moich rękach (In My Hands)

    reż. Igor Kuna
    dok2024

    Młody, zdeterminowany mężczyzna, pomimo braku lewej ręki, dąży do bycia bohaterem jako strażak i ojciec. Film, choć pozbawiony dialogów, za pomocą obrazów i dźwięku ukazuje niezłomną siłę ludzkiego ducha i miłość, która nie zna granic.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W moich rękach
  • Zadłużeni (Debtors)

    reż. Andrzej Danis
    dok2023

    W Polsce na dziesięciu dłużników zobowiązanych do płacenia alimentów tylko dwóch w pełni je płaci. Jakich usprawiedliwień używali ojcowie bohaterów, by wykpić się od płacenia? I czy da się zrobić cokolwiek, żeby tę sytuację w Polsce zmienić?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zadłużeni
  • Zbyt blisko (Too Close)

    reż. Botond Püsök
    dok2023

    Nie pił, pochodził z szanowanej rodziny i co niedzielę uczestniczył we mszy. Tylko Andrea i jej córka wiedziały, że mężczyzna pod swoją sympatyczną powierzchownością skrywa człowieka o niebezpiecznych skłonnościach. Kiedy trafił do więzienia, mieszkańcy transylwańskiej wsi, zamiast stanąć po stronie ciężarnej kobiety i jej dziecka, nie uwierzyli w jego winę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbyt blisko
  • Ziemniaki (Potatoes)

    reż. Marcin Podolec
    anim2023

    Lista oczekiwań ojca względem syna, sprawia, że młody chłopak ciągle nie czuje się wystarczająco dobry. Sytuacja zmienia się kiedy sam zostaje rodzicem. Czy swojemu dziecku postawi poprzeczkę równie wysoko? Urocza animacja o rodzicielstwie, niezaspokojonych ambicjach i pozwoleniu sobie na popełnianie błędów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ziemniaki
  • Zupa z tygrysa (Tiger Soup)

    reż. Kacper Świtalski
    dok2023

    Zderzenie szarej komunistycznej rzeczywistości z amerykańskim snem. Nostalgiczna historia spawacza Stasia, który w latach 70. wyjechał z Polski, żeby podjąć pracę w największym i najstarszym obwoźnym cyrku na świecie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zupa z tygrysa
    Nagrody:Złoty Lajkonik