Rumunia, opowieści znad Morza Czarnego

7 filmów
  • Gdzie jest Alicja? (Alice On & Off)

    reż. Isabela Tent
    dok2024

    Przez 10 lat twórczyni filmu śledziła losy swojej bohaterki, która jako nastolatka urodziła dziecko w związku z dużo starszym mężczyzną. Film jest historią kolejnych zniknięć Alice – wrażliwej dziewczyny i artystki, desperacko poszukującej własnej drogi i uciekającej przed swoimi demonami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie jest Alicja?
  • Kielich. O synach i córkach (The Chalice. Of Sons and Daughters)

    reż. Catalina Tesar, Dana Bunescu
    dok2022

    Grupa Romów w Transylwanii ma tradycję przekazywania kielicha, która przypomina tradycję rodzin arystokratycznych. Niepozorny artefakt może trafić tylko do męskich potomków klanów. Kłopoty z zajściem w ciążę czy urodzenie samych córek, prowadzą do konfliktów rodzinnych, a nawet grożą zakończeniem związku. Aby uniknąć tragedii, młode kobiety decydują się na aborcję selektywną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kielich. O synach i córkach
  • Lepiej tą drogą (Better This Way)

    reż. Emanuel Pârvu
    fab2023

    Szesnastoletni Adi trafia na obdukcję. Ma wyraźne ślady pobicia, poranioną twarz, widać też, że był biczowany. Niewiele mówi. Policja szybko ustala, że napaść związana jest z orientacją seksualną nastolatka. W małej społeczności to powód dla ostracyzmu, a dla rodziny, zwłaszcza dla religijnego ojca, to hańba.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lepiej tą drogą
  • Między ciszą a grzechem (Between Silence and Sin)

    reż. Diana Nicolae
    dok2024

    Czy poezja może zagrażać dyktaturze? Wiersze, które pisała Ana Blandiana nie tylko oburzały Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale przede wszystkim poruszały i zachwycały czytelników oraz pasjonatów literatury, również tych spoza komunistycznej Rumunii. Poezja legendarnej autorki przekraczała granice, jej tomiki wierszy ukazywały się na Zachodzie, a ona mimo wielu możliwości postanowiła zostać w kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między ciszą a grzechem
  • Ojcze nasz (Holy Father)

    reż. Andrei Dăscălescu
    dok2020

    Pojawienie się na świecie dziecka prowokuje przyszłych rodziców do konfrontacji z własnymi bliskimi. Dla obojga nie jest to łatwe, bo pochodzą z rozbitych rodzin. Paula odbywa kilka zachowawczych rozmów online, ale jej partner, reżyser filmu, Andrei, postanawia udać się w podróż aż do klasztoru u podnóża góry Athos. To tam przed laty zamieszkał jego ojciec, dziś oddany wierze, mnich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ojcze nasz
  • Zbyt blisko (Too Close)

    reż. Botond Püsök
    dok2023

    Nie pił, pochodził z szanowanej rodziny i co niedzielę uczestniczył we mszy. Tylko Andrea i jej córka wiedziały, że mężczyzna pod swoją sympatyczną powierzchownością skrywa człowieka o niebezpiecznych skłonnościach. Kiedy trafił do więzienia, mieszkańcy transylwańskiej wsi, zamiast stanąć po stronie ciężarnej kobiety i jej dziecka, nie uwierzyli w jego winę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbyt blisko
  • Życie pozagrobowe ojca Arseniego (Arsenie. An Amazing Afterlife)

    reż. Alexandru Solomon
    dok2023

    Na zdjęciu widzimy przystojnego młodego mnicha o hipnotyzującym spojrzeniu. Już sam portret przykuwa wzrok, a towarzysząca jego śmierci legenda męczeństwa, sprawia, że o ojcu Arsenim Bocce trudno zapomnieć. Prześladowany przez komunistyczną władzę duchowny, po latach stał się symbolem walki z okrutnym ustrojem i naczelnym rumuńskim cudotwórcą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie pozagrobowe ojca Arseniego