Top 10 Onetu

10 filmów
W tym roku w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego znajdzie się ponad 190 filmów z całego świata, w tym ok. 100 premier światowych i polskich. A żeby nie zagubić się w gąszczu filmowego dobra, przygotowaliśmy przewodnik z dziesięcioma tytułami, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, wybierając seanse. Dominik Jedliński, Onet.pl
  • All Inclusive

    reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
    fab2024

    „All Inclusive” zabiera nas na wycieczkę do Maroka z niezwykle różnorodną światopoglądowo i charakterologicznie grupą turystów. Poznajemy pełen pakiet polskich postaw, przywar i charakterów. Małgorzata Szumowska i Michał Englert po raz kolejny oferują nieoczywiste, autorskie kino, które trudno zaszufladkować.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu All Inclusive
  • Dziedzictwo (Inheritance)

    reż. Matt Moyer, Amy Toensing
    dok2024

    Przez kilka lat autorzy filmu towarzyszyli rodzinie z Appalachów, regionu wyeksploatowanego i dotkniętego kryzysem opioidowym. Wnikliwie i z empatią pokazują sytuację najmłodszej generacji, już na starcie obciążonej biedą i wszechobecnością uzależniających substancji. Poznajemy rezolutnego Curtisa, gotowego wyrwać się z zaklętego kręgu, który pochłania jego najbliższych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziedzictwo
  • Honey Bunny

    reż. Gracjana Piechula
    fab2024

    Prosty gest przytulenia obniża poziom kortyzolu i ciśnienie krwi, jednocześnie wzmacnia odporność i poczucie własnej wartości. Bez niego bywa ciężko, czego doświadczają Staszek i Alinka. Bliskość w ich małżeństwie ustąpiła miejsca rutynie. Wszystko zmienia się, gdy Alinka podejmie pracę przytulaczki w salonie Honey Bunny.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Honey Bunny
  • Jestem (Here For You)

    reż. Cezary Orłowski
    fab2024

    Mama Bartka chce przygotować syna na to, co najgorsze, a jednocześnie nieuchronne: własną śmierć. Zabezpiecza jego przyszłość finansową, prawną, uczy co i jak należy zrobić, gdy nadejdzie pora. Chociaż chłopak z trisomią pilnie jej słucha, w jego głowie i sercu krążą całkiem inne myśli. Na jego drodze staje bowiem cudowna dziewczyna.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jestem
  • Jestem postacią fikcyjną (I Am the Creation of Fiction)

    reż. Arkadiusz Bartosiak
    dok2024

    „Osiągnąłem w życiu wszystko, co chciałem” - mówi Andrzej Seweryn, a potem porywa nas w dynamiczną podróż po kolejnych wyzwaniach zawodowych, jakie podejmuje wciąż z młodzieńczą werwą. Kamera staje się jego codziennym towarzyszem, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jestem postacią fikcyjną
  • Las (Forest)

    reż. Lidia Duda
    dok2024

    Asia i Marek mieszkają wraz z trójką dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Zainstalowane w lesie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie. Cała rodzina angażuje się w pomoc uchodźcom, mimo że nie mają żadnego wsparcia od państwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Las
  • Ostatnia wyprawa (The Last Expedition)

    reż. Eliza Kubarska
    dok2024

    Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza polska alpinistka, zaginęła 13 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę. Śladem ostatniej wyprawy Wandy rusza reżyserka Eliza Kubarska. Rozmawia ze świadkami tamtych wydarzeń, konfrontuje ich z teoriami na temat zniknięcia - czy to możliwe, że Wanda wciąż żyje?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatnia wyprawa
  • Przechwycone (Intercepted)

    reż. Oksana Karpovych
    dok2024

    O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do domów? Rozmowy telefoniczne, jakie ukraińskie służby specjalne nagrywały w pierwszym półroczu wojny, przedstawiają zupełnie inny obraz niż tworzony przez kremlowską propagandę. W zestawieniu z postapokaliptycznymi widokami tworzą studium zniewolenia i konformizmu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przechwycone
    Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
  • Rok z życia kraju [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone] (A Year In the Life of the Country [PL audio description])

    reż. Tomasz Wolski
    dok2024

    Stan wojenny, wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. Podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rok z życia kraju  [audiodeskrypcja PL + napisy rozszerzone]
  • Zadłużeni (Debtors)

    reż. Andrzej Danis
    dok2023

    W Polsce na dziesięciu dłużników zobowiązanych do płacenia alimentów tylko dwóch w pełni je płaci. Jakich usprawiedliwień używali ojcowie bohaterów, by wykpić się od płacenia? I czy da się zrobić cokolwiek, żeby tę sytuację w Polsce zmienić?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zadłużeni