Kino pod gwiazdami na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Film, muzyka i kinowy ekran u stóp wawelskiego wzgórza jak co roku Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na cykl “Dźwięki muzyki” prezentowany od 28 maja do 1 czerwca po zmroku w plenerowym Kinie pod Wawelem. Wstęp wolny.

 

„Dźwięki muzyki” to sekcja, która już na stałe wpisała się w pejzaż Krakowskiego Festiwalu Filmowego i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. W poprzednich latach plenerowe kino rozbrzmiewało muzyką The Beatles czy niezwykłych bardów, takich jak Nick Cave czy Bob Dylan. Tym razem, w towarzystwie Piotra Metza w Kinie pod Wawelem zaprezentowane zostaną polskie filmy muzyczne z różnych epok.

 

“To będą bardzo różne style filmowe i gwiazdy różnych generacji, ale połączy nas muzyka, która nie przebrzmi nigdy. Zaczniemy jeszcze przed wojną, a na ekranie pojawią się kolejno Loda Niemirzanka, Danuta Szaflarska i Jerzy Duszyński, Magdalena Zawadzka oraz zespoły Skaldowie i Niebiesko-Czarni, Jan Piechociński i Zbigniew Zamachowski wraz z grupą Maanam, a na koniec Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt i Dawid Ogrodnik w rolach muzyków kultowej grupy Paktofonika, która odmieniła  oblicze polskiego hip-hopu.” – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Program Kina pod Wawelem,
ul. Powiśle 11, od 28 maja (poniedziałek) – 1 czerwca  2018 (piątek) godz. 21.30

 

28.05 PON

“Ada, to nie wypada!” reż. Konrad Tom, 1936, 82’

Ada jest radosna, pełna życia i odrobinę niesforna. Ojciec wysyła ją do internatu w innym mieście, by nauczyła się tam manier i tego, co jej wypada. W międzyczasie planuje też jej ślub z młodym synem hrabiego. Adzie jednak nie w smak wychodzić za mąż za kogoś, kogo nie zna…

 

Film “Ada, to nie wypada!”, reż. Konrad Tom został udostępniony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach projektu NITROFILM:

 

 

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

 

29.05 WT

“Zakazane piosenki” reż. Leonard Buczkowski, 1946, 97’

“Zakazane piosenki” to pierwszy polski film fabularny, który trafił do kin po II wojnie światowej; początkowo miał być tylko dokumentem. Jego bohaterem są piosenki i uliczne przyśpiewki, które towarzyszyły ludziom w czasie okupacji hitlerowskiej, humorem oswajając przerażającą rzeczywistość.

 

30.05 ŚR

“Mocne uderzenie” reż. Jerzy Passendorfer, 1966, 78’

Dzień ślubu Kuby i Majki miał być wyjątkowy. Niestety tuż przed ceremonią obca dziewczyna  wyzywa pana młodego od bigamistów. Na nic tłumaczenia Kuby, że musiała go z kimś pomylić. Chłopak postanawia więc odnaleźć swojego sobowtóra, który okazuje się gwiazdą big-beatu…

 

31.05 CZW

“Wielka majówka” reż. Krzysztof Rogulski (PL), 1981, 86’

Podobno pierwszy milion trzeba ukraść –  to właśnie robi szesnastoletni Rysiek po ucieczce z domu dziecka. Na dworcu w Warszawie zaprzyjaźnia się z Julkiem i razem zaczynają żyć jak milionerzy: najlepsze ubrania, samochody, hotelowe apartamenty. Nic jednak nie trwa wiecznie, a tym bardziej pieniądze…

 

1.06 PT

“Jesteś Bogiem” reż. Leszek Dawid, 2012, 123’

Opowieść o polskim  hip-hopie, branży muzycznej i blokowiskach końca lat 90. To jednak nie  tylko oparta na faktach historia grupy Paktofonika, ale także studium zmagania się z rzeczywistością, która zaczyna cię przerastać. I nie pomaga nawet to, że „jesteś bogiem, tylko uświadom to sobie, sobie”.

Kategoria: News.

Aktualności

455 z 1103