Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Kino, Wawel & rock and roll

The Rolling Stones, Kate Nash i Kurt Cobain na ekranie, Bester Quartet, Mikołaj Trzaska, Voo Voo i Maciej Maleńczuk na scenie. Choć Krakowski Festiwal Filmowy to święto kina, nie braknie na nim muzyki dzięki seansom w plenerze, koncertom i pokazowi z muzyką na żywo.

Dźwięki muzyki

Plenerowe pokazy sekcji “Dźwięki muzyki” to stały element festiwalu, który każdego roku przyciąga widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku, pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie przedstawione zostaną dokumenty muzyczne, które w ubiegłych latach prezentowane były w konkursie DocFilmMusic, zdobywając uznanie widzów bądź jurorów.

Kino pod Wawelem otworzy w poniedziałek film “Kurt Cobain: Montage of Heck”, pierwszy autoryzowany przez rodzinę dokument o liderze Nirvany, który żył zbyt szybko i umarł zbyt młodo. Twórcy filmu dotarli do pamiątek po Cobainie, próbując zmierzyć się z jego legendą.

Kolejny film “Pieśni odkupienia”, zaplanowany na wtorkowy wieczór,  to historia zakładu karnego w stolicy Jamajki, w którym wdrożono w życie program resocjalizacji przez muzykę. Przestępcy różnego kalibru stają się tu twórcami, wykonawcami i producentami reggae.

W środę publiczność będzie miała okazję zobaczyć portret niespokojnego artysty Shahina Najafiego, który musi się ukrywać i często zmieniać swój wygląd, lecz mimo wszystko nie przestaje grać. Na bohatera filmu “Kiedy Bóg śpi” ajatollahowie wydali fatwę za obrazę islamu, dlatego jego życie jest w ciągłym niebezpieczeństwie.

Czwartek to ubiegłoroczny laureat Złotego Hejnału “Ryuichi Sakamoto: Coda”. Film o autorze muzyki do filmów Bertolucciego, a ostatnio do „Zjawy”, to portret nie tylko muzycznego eksperymentatora, ale też człowieka zmagającego się z ciężką chorobą.

“Maksymiuk. Koncert na dwoje”, który zamknie cykl “Dźwięki muzyki” w piątek wieczorem, to filmowy portret dyrygenta, pianisty i kompozytora Jerzego Maksymiuka oraz jego żony Ewy – zawsze wspierającej i inspirującej do pracy.

Partnerem sekcji “Dźwięki muzyki” jest PGE Energia Ciepła, a partnerem medialnym Radio Kraków. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

KFF koncertowo

W środę kultowym klubie Alchemia podczas tradycyjnej festiwalowej Nocy na Kazimierzu wystąpi Bester Quartet, fenomen na światowym rynku muzycznym, łączący elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. Formacja jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band.

Koncert Voo Voo z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka w Kijów.Centrum uświetni w czwartek 70. urodziny  Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, który w swojej muzyce, ze świetnym skutkiem połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Grupa powstała w 1985 r. w Warszawie, a jej założycielem jest Wojciech Waglewski. Zespół, który niedawno wydał nową płytę, podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaprezentuje najważniejsze utwory z całego okresu swojej artystycznej działalności. Na scenie gościnnie towarzyszyć im będzie Maciej Maleńczuk, wielokrotnie nagradzany wokalista, gitarzysta, saksofonista, poeta, osobowość medialna, odtwórca ról filmowych i teatralnych. Jeden z najbardziej charyzmatycznych, a przy tym kontrowersyjnych, artystów przełomu wieków.

W sobotę podczas ceremonii zakończenia festiwalu w Kijów.Centrum wystąpi znany polski saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej – Mikołaj Trzaska. Artysta, który wyrósł na gruncie yassu, a potem stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej, będzie także jurorem konkursu DocFilmMusic.

Stonesi w Krakowie

Wyjątkowym wydarzeniem stanie się pokaz specjalny dokumentu poświęconego The Rolling Stones – Crossfire Hurricane” i spotkanie z reżyserem, Brettem Morgenem, które poprowadzi redaktorka naczelna magazynu “Presto Filmowe”, Maja Baczyńska. Brett Morgen nazywany jest „szalonym naukowcem” filmu dokumentalnego. Reżyser, scenarzysta i producent, nominowany do Oscara w 1999 roku za dokument “On the Ropes” jest laureatem wielu nagród filmowych. Brett Morgen podczas tej edycji festiwalu będzie przewodniczącym jury konkursu DocFilmMusic, sam jest już laureatem nagrody w tej sekcji, Złotego Hejnału, który otrzymał za film “Kurt Cobain: Montage of Heck”.

Dokument “Crossfire Hurricane” powstał na 50-lecie Rolling Stonesów. Materiały archiwalne i rozmowy z członkami zespołu ujawniają charyzmatyczne osobowości muzyków. Maja Baczyńska porozmawia z reżyserem o muzycznych dokumentach, które pozwalają widzom dotknąć legendy, odkryć tajemnice ukryte za dźwiękami i zobaczyć więcej niż można usłyszeć.

Kino nieme z muzyką na żywo

Fundacja Dla Kina – organizator Festiwalu Filmu Niemego – zaprasza do Kina Pod Baranami na pokaz slapstickowych komedii z akompaniamentem profesora Lesława Lica – pianisty, klarnecisty, saksofonisty, aranżera i kompozytora. Ulubiony taper Krakowa zagra na żywo do długo uznawanych za zaginione, wybitnych filmów krótkometrażowych ze znakomitymi komikami epoki kina niemego. W rolach głównych: Buster Keaton, Roscoe “Fatty” Arbuckle i Harold Lloyd. Pokaz, który odbędzie się 1 czerwca, zapowiada 20. Jubileuszowy Festiwal Filmu Niemego.

Noc wideoklipów

Festiwalowa selekcja teledysków przygotowana przez Jana Chołoniewskiego utrzymuje swoją tradycyjną, niezawodną formułę – w piątkowy wieczór widzowie będą mieli okazję zobaczyć wyprodukowane w ciągu ostatniego roku oryginalne, niezwykłe estetycznie lub fabularnie wideoklipy. Autor pokazu gustuje w formach elektronicznych i eksperymentalnych, ale stara się też zadowolić publiczność nastawioną na rozrywkę. Maraton tego ważnego gatunku, który wciąż przeciera nowe szlaki popkultury, odbędzie się w piątek, 31 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Konkurs DocFilmMusic

Nie można zapomnieć, że muzyka na KFF to także sekcja konkursowa DocFilmMusic. Każdego roku filmy prezentowane w tej sekcji zaskakują różnorodnością dźwięków i gatunków muzycznych. Historie gwiazd światowego formatu, takich jak Miles Davis, Kate Nash, Aurora, Die Toten Hosen czy Steven Tyler spotykają się z opowieściami o anonimowych bohaterach. Największe sceny świata konfrontowane są z domowymi studiami nagrań i salkami prób w podrzędnych domach kultury. Tak też będzie podczas 59. Krakowskiego Festiwalu FIlmowego.

Posłuchaj przed festiwalem:

Playlista TIDAL

Playlista Spotify

Kategoria: News.

Aktualności

392 z 1098