W konkursie dokumentalnym wystartuje 20 tytułów.
Prezentujemy wyniki selekcji do ostatniego z tegorocznych konkursów – pełnometrażowych dokumentów. W zmaganiach o Złoty Róg weźmie udział 20 tytułów.
To już siódma edycja konkursu, który pojawił się w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2007 roku. Do konkursu dopuszczone są filmy dokumentalne, których czas trwania jest dłuższy niż 30 minut. W tym roku w zmaganiach o główną nagrodę czyli Złoty Róg weźmie udział 10 średniometrażowych oraz 10 pełnometrażowych filmów dokumentalnych.
Jak co roku, różnorodność tematów, które poruszają zaproszone do Krakowa filmy jest olbrzymia. W konkursie pojawi się m. in.: opowieść o Magdalenie Kopp, żonie Szakala, jednego z najbardziej znanych i poszukiwanych terrorystów świata („W ciemni”); historia porwania niemieckiego frachtowca przez somalijskich piratów i skomplikowanych relacji, jakie w czasie zatrzymania statku zachodzą na jego pokładzie między porywaczami a porwanymi („Kapitan i jego pirat”); czy litewski dokument o jednym z „najbardziej interesujących przestępców Związku Radzieckiego”, a zarazem patriarsze dużej rodziny („Ojciec”). Duński „Biały czarny chłopiec” przedstawia śmiertelne zagrożenie, jakie w Afryce czeka albinosów, a „Zabójca z lubieżności” Marcina Koszałki zderza tabu seksu i śmierci oraz drąży cichą, fascynację mordercami.
Kim Longinotto, reżyserka znana z kreślenia przejmujących portretów kobiet żyjących we współczesnym świecie oraz Gaël Métroz, autor „Nomad’s Land” inspirację do swoich nowych obrazów znaleźli w Indiach. „Salma” Longinotto to poruszająca historia przebywającej przez 20 lat w zamknięciu Hinduski, która poezją toruje sobie drogę do wolności i… kariery politycznej, natomiast „Sadhu” Métroza opowiada o pustelniku kwestionującym swoje powołanie i poszukującym odpowiedzi na pytanie: czy w życiu trzeba być świętym czy wystarczy być dobrym człowiekiem?
Kilku reżyserów zdecydowało się towarzyszyć swoim bohaterom w podróży: Marc Isaacs, autor nagrodzonego Srebrnym Rogiem w 2010 filmu „Ludzie z City” przywiezie do Krakowa słodko-gorzką „Drogę: opowieść o życiu i śmierci”; David Munoz zabawną, rozgrywającą się w egipskich taksówkach „Kolejną noc na Ziemi”; Piotr Stasik „Dziennik z podróży”; a Paweł i Marcel Łozińscy dopełniające się nawzajem „Ojciec i syn” oraz „Ojciec i syn w podróży”.
W konkursie dokumentalnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazło się także miejsce na dokumenty o pogodniejszym wydźwięku: irański „Kierowca i jego lis” to historia kierowcy ciężarówki, który postanawia nakręcić historię miłosną między parą… osłów, którym na drodze do szczęścia stają… lis i wrona, a „Ostatni piraci Morza Czarnego” dokumentują osobliwe poszukiwania skarbu w wykonaniu malowniczych, bułgarskich piratów.
KONKURS DOKUMENTALNY:
- Colombianos, Tora Martens, Szwecja/Finlandia, 90’
- Droga: opowieść o życiu i śmierci (The Road: A Story of Life and Death), Marc Isaacs, Wielka Brytania, 75’
- Kapitan i jego pirat (The Captain And The Pirate), Andy Wolff, Niemcy/Belgia, 76’
- Kierowca i jego lis (Trucker and the Fox), Arash Lahooti, Iran, 78’
- Nie nasz świat (A World Is Not Ours), Mahdi Fleifel, Wielka Brytania/Zjednoczone Emiraty Arabskie/Liban, 93’
- Ojciec i syn w podróży (Father and Son on a Journey), Marcel Łoziński, Polska, 75’
- Ostatni korsarze Morza Czarnego (The Last Black Sea Pirates), Svetoslav Stoyanov, Bułgaria, 72’
- Sadhu (Sadhu. Seeker of Truth), Gaël Métroz, Szwajcaria, 93’
- Salma, Kim Longinotto, Wielka Brytania/Indie, 90’
- W ciemni (In the Darkroom), Nadav Schirman, Niemcy/Izrael/Finlandia/Rumunia/Włochy, 88’
- Biały czarny chłopiec (White Black Boy), Camilla Magid, Dania, 57’
- Dziennik z podróży (A Diary of a Journey), Piotr Stasik, Polska, 54’
- Gilad i cały ten zgiełk (Gilad and All That Jazz), Golriz Kolahi, Wielka Brytania, 60’
- Kobieta z kamerą (Camera/Woman), Karima Zoubir, Maroko, 59’
- Kolejna noc na ziemi (Another Night on Earth), David Munoz, Hiszpania, 52’
- Między niebem i piekłem (Where Heaven Meets Hell), Sasha Friedlander, Indonezja/USA, 54’
- Ojciec (The Father), Marat Sargsyan, Litwa, 60’
- Ojciec i syn (Father and Son), Pawel Łoziński, Polska, 54’
- Poszukiwacze (Seekers), Yishai Oren, Izrael, 60’
- Zabójca z lubieżności (The Lust Killer), Marcin Koszałka, Polska, 43’