Konkurs muzyczny DocFilmMusic – wyniki selekcji

Dziesięć pełnometrażowych dokumentów muzycznych zakwalifikowało się do konkursu DocFilmMusic 54. KFF.

Dziesięć pełnometrażowych dokumentów muzycznych zakwalifikowało się do konkursu DocFilmMusic 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
DocFilmMusic, najmłodszy spośród czterech naszych konkursów odbędzie się po raz drugi. Do selekcji można było zgłaszać muzyczne filmy dokumentalne o czasie trwania powyżej 30 minut. Na zwycięzcę tej sekcji czeka Grand Prix Złoty Hejnał oraz nagroda pieniężna o wartości 20 000 złotych.
 – Film muzyczny nie musi znaczyć błahy – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Wśród tegorocznych propozycji są filmy o kultowych zjawiskach i miejscach, są tytuły dokumentujące marzenia o wolności, są wreszcie przejmujące portrety o samotności gwiazd. Z kinowych głośników popłyną bardzo mocno zróżnicowane dźwięki: od flamenco, reggae i rapu po jazz, rock i punk.
W konkursowe szranki stanie 10 starannie wyselekcjonowanych tytułów ze świata i z Polski. Wśród nich będą premiery światowe i międzynarodowe, a wszystkie filmy pokazane zostaną  w naszym kraju po raz pierwszy. “James Booker – maharadża z Luizjany” przywoła postać nowoorleańskiego wirtuoza fortepianu, nazywanego „czarnym Liberace” z powodu koloru skóry, homoseksualnej orientacji i ekstrawaganckiego stylu bycia na scenie. „Mój domek na prerii”, kanadyjski dokumentalny musical wypełniony nastrojowymi piosenkami z pogranicza indie rocka i folku, opowie o traumatycznym dzieciństwie, utracie wiary i zmaganiach z własną tożsamością, transseksualnej artystki Rae Spoon. Twórcy filmu „Studio Muscle Shoals” zabiorą widzów do legendarnego studia nagrań w Alabamie, które naznaczyło swym charakterystycznym brzmieniem amerykański rock, soul czy R&B. Film, przez który przewija się parada gwiazd takich jak Aretha Franklin, The Rolling Stones czy Bob Dylan zdobył już sympatię widzów na festiwalach w Sundance, Amsterdamie oraz SXSW.
Drapieżny i kręcony ukrytą kamerą „Rap idzie na wojnę” pokaże walkę muzycznego podziemia z totalitarnym systemem na Kubie, a wzruszające „Pieśni odkupienia” odkryją przed nami pokłady wrażliwości skazanych na wieloletnie wyroki Jamajczyków W krakowskich kinach zabrzmi także nieokiełznane flamenco („Pożegnanie z Trianą”), mocny polski punk z PRL-u („Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka”), najwyższej jakości bułgarski jazz („W deszczowy dzień”) i brazylijskie rytmy w portrecie wirtuoza akordeonu („Dominguinhos”).
Wydarzeniem będzie zapewne  „Nowa Warszawa” wyreżyserowana przez nominowanego do Oscara za „Królika po berlińsku”, Bartosza Konopkę. Film jest zapisem projektu Stanisławy Celińskiej i zespołu Royal String Quartet. Nowe aranżacje znanych piosenek o Warszawie przeplatają się tu z opowieścią o artystce, której los w szczególny sposób zespolił się z historią stolicy.
Obok konkursu DocFilmMusic dokumenty muzyczne znajdą się także w pozakonkursowej sekcji „Dźwięki muzyki” prezentowanej w plenerowym Kinie Pod Wawelem. Podobnie jak w ubiegłym roku nad programem tej sekcji będzie czuwał dziennikarz muzyczny Piotr Metz.
Listy filmów zakwalifikowanych do konkursu dokumentalnego, krótkometrażowego i polskiego zostaną ogłoszone w kolejnych dniach bieżącego tygodnia.
 Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu pełnometrażowych dokumentów muzycznych DocFilmMusic:
  •  Dominguinhos, reż. Joaquim Castro, Mariana Aydar, Eduardo Nazarian, 2014, 79 min Brazylia 
  •  James Booker – maharadża z Luizjany (Bayou Maharajah), reż. Lily Keber, 2013, 98 min, USA
  •  Mój domek na prerii (My Prairie Home), reż. Chelsea McMullan, 2013, 76 min, Kanada
  •  Nowa Warszawa, reż. Bartosz Konopka, 2014, 69 min,  Polska
  •  Pieśni odkupienia (Songs of Redemption), reż. Amanda Sans, Miquel Galofre, 2013, 79 min, Jamaika, Hiszpania
  •  Pożegnanie z Trianą (Triana Pure and Pure), reż. Ricardo Pachón, 2013, 72 min, Hiszpania
  •  Rap idzie na wojnę (Rap Is War, Viva Cuba Libre), reż. Jesse Acevedo, 2013, 79 min, Kuba, USA
  •  Studio Muscle Shoals (Muscle Shoals), reż. Greg Camalier, 2013, 112 min, USA
  •  W deszczowy dzień (Rainy Day), reż. Andrey Chertov, 2013, 78 min, Bułgaria
  •  Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka, reż. Tomasz Nuzban, 2014, 71 min, Polska
Kategoria: News.

Aktualności

755 z 1104