Konkurs polski – lista zakwalifikowanych filmów

W konkursie polskim wystartują 42 tytuły.

Oglaszamy listę filmów zakwalifikowanych do konkursu polskiego. W zmaganiach o główną nagrodę, Złotego Lajkonika, wezmą udział 42 filmy.

Konkurs polski to jedna z czterech sekcji konkursowych 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 26 maja i potrwa do 2 czerwca. Do konkursu można było zgłaszać filmy zrealizowane w Polsce – dokumenty oraz krótkometrażowe fabuły i animacje. Ostatecznie o Złotego Lajkonika powalczą 42 filmy spośród 266 zgłoszonych: 23 dokumentalne, 12 animowanych i 7 fabularnych.

W konkursie znalazły się zarówno filmy uznanych autorów jak „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy, ubiegłorocznej zwyciężczyni festiwalu czy „Zabójca z lubieżności” wielokrotnie nagradzanego Marcina Koszałki;  jak i debiutantów np. „Miłość” Filipa Dzierżawskiego czy „Moja wola” Bartosza M. Kowalskiego. Warto wspomnieć, że „Miłość” będzie także polskim reprezentantem w nowym konkursie pełnometrażowych dokumentów DocFilmMusic.

Prawdziwym wydarzeniem konkursu polskiego będzie premiera nowego filmu Jerzego Kuci, laureata nagrody Smok Smoków sprzed czterech lat. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”, to pierwszy od 13 lat film mistrza animacji, którego filmy powstają w dużych odstępach czasowych.

Powrócą także do Krakowa z nowymi filmami Marcel i Paweł Łozińscy. Ich wspólna podróż camperem do Francji miała posłużyć za kanwę jednego filmu dokumentalnego, jednak w efekcie powstały dwa obrazy: „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Podobny motyw – wspólnego przebywania drogi , tym razem jednak mistrza i ucznia, pojawi się w „Dzienniku z podróży” Piotra Stasika, który za jednego z bohaterów obiera Tadeusza Rolke, prekursora polskiej fotografii reportażowej.

Na ekranach krakowskich kin pojawią się także postacie dobrze znane z życia publicznego. Marcin Latałło zrealizował film o wybitnym reżyserze teatralnym Krzysztofie Warlikowskim, w którym portret artysty kreślą m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Andrzej Chyra oraz Isabelle Huppert . Córki, zmarłej przed 5 laty, uznanej dokumentalistki i montażystki Katarzyny Maciejko-Kowalczyk, autorki m.in. filmu „Benek Blues” nagrodzonego w Krakowie Złotym Smokiem i Złotym Lajkonikiem, postanowiły dokończyć zaczęty przez matkę w 2007 roku film. W efekcie powstało bardzo osobiste „Pożegnanie”, film o przemijaniu, pamięci i miłości do matki. Anna Więckowska sięgnęła natomiast do wydarzeń z 2008 roku, do wypadku, w którym  zginął dziennikarz „Super Expressu” Jarosław Zabiega, a Maciej Zientarski, znany dziennikarz motoryzacyjny odniósł poważne obrażenia. Film jest historią człowieka, który był królem życia, robił to, co kochał, żył tak jak chciał, kolorowo i intensywnie, a w ciągu kilku sekund stracił wszystko.

Dla widzów poszukujących w kinie zaskoczenia i akcentów humorystycznych dobrą propozycją będą: „Cyrograf” Igora Mołodeckiego, którego bohater kolekcjonuje… ludzkie dusze; „Inny film” Brygidy Frosztęgi-Kmiecik o grupie niepełnosprawnych osób kręcących film, dla którego inspiracją stały się pierwsze w Polsce warsztaty filmoterapii prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy; „Self(less)-Portrait” Mateja Bobrika, który pokazuje relację reżysera z dwiema najbliższymi kobietami: samotną babcią, z którą autor utrzymuje kontakt wyłącznie przez telefon i jego japońską dziewczyną, z którą decydują się na ślub; oraz  Sposób na kryzys” Ivo Kardela, współczesna i dokumentalna wersja serialu „Alternatywy 4” Stanisława Barei.

Z kolei bardzo poważnych tematów dotykają zrealizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim „Campo di Fiori” Michała Nekandy-Trepki, film inspirowany wierszem Czesława Miłosza i z Miłoszem w tle oraz „Rotem” Agnieszki Arnold, którego bohater przeżył powstanie w getcie warszawskim, wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a następnie, niby bohaterowie „Bękartów wojny” Quentina Tarantino, próbował wziąć odwet na hitlerowcach. Pokaz filmu Arnold został także zaplanowany na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Filmy do wszystkich czterech konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostały wybrane przez komisję selekcyjną pracującą pod kierunkiem dyrektora Krzysztofa Gierata. Filmy dokumentalne rekomendowali: krytyk filmowy Anita Piotrowska, filmoznawcy Jadwiga Hućkova i Marta Hauschild oraz producent Dariusz Kowalski. Krótkometrażowe filmy dokumentalne selekcjonowali: reżyserka Marta Minorowicz oraz krytycy filmowi Joanna Ostrowska i Tomasz Bielenia. Najliczniejsze grono selekcjonerów oglądało filmy fabularne: krytyk filmowy Anna Bielak, scenarzystka  Joanna Pawluśkiewicz, reżyser Grzegorz Jaroszuk, filmoznawca Tomasz Natora oraz scenarzysta Łukasz M. Maciejewski. Animacjom przyglądali się: filmoznawca Mariusz Frukacz i reżyser Robert Sowa. Wszystkie filmy polskie bez względu na gatunek oglądał krytyk Jerzy Armata.

FILMY W KONKURSIE POLSKIM:

Fabuły

  1. 128. Szczur, Jakub Pączek, Polska, 30’
  2. Kojot, Jędrzej Bączyk, Polska, 30’   
  3. Mazurek, Julia Kolberger, Polska, 30’
  4. Sowa, Marta Karwowska, Polska, 30’  
  5. The Big Leap, Kristoffer Rus, Polska/Szwecja, 15’
  6. Zabicie ciotki, Mateusz Głowacki, Polska,  30’ 
  7. Zasady gry, Wojciech Jagiełło, Polska, 30’   
Animacje   
  1. Ab Ovo, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Polska, 6’  
  2. Ars Moriendi, Miłosz Margański, Polska, 7’
  3. Do serca Twego, Ewa Borysewicz, Polska, 10’ 
  4. Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż, Jerzy Kucia, Polska, 17’
  5. Koniec, Ewa Chruściel, Polska, 8’
  6. Macica, Anna Kosińska, Polska, 7’
  7. Plaża, Paweł Prewencki, Polska, 4’
  8. Tajemnica Góry Malakka, Jakub Wroński, Polska, 20’
  9. The Rolling Stones, Krzysztof Kiwerski, Polska 7’
  10. Toto, Zbigniew Czapla, Polska, 12’ 
  11. Tramwaj jedzie, Milena Molenda, Polska, 14’
  12. Ziegenort, Tomasz Papakul, Polska, 19’  
Dokumenty 
  1. Campo Di Fiori, Michał Nekanda-Trepka, Polska, 30’
  2. Cyrograf, Igor Mołodecki, Polska, 38’
  3. Czasem śnię, że latam, Aneta Popiel-Machnicka, Polska, 50’
  4. Dziennik z podróży, Piotr Stasik, Polska, 54’
  5. Inny film, Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska, 52’
  6. Kiedy będę ptakiem, Monika Pawluczuk, 30’
  7. Matka 24h, Marcin Janos Krawczyk, Polska,  30’
  8. Miłość, Filip Dzierżawski, Polska, 92’
  9. Moja wola, Bartosz M. Kowalski, Polska, 50’
  10. Niewiadoma Henryka Fasta, Agnieszka Elbanowska, Polska, 41’
  11. Nowy sen – Krzysztof Warlikowski, Marcin Latałło, Polska, 52’
  12. O rządach miłości, Adela Kaczmarek, Polska,  13’
  13. Ojciec i syn w podróży, Marcel Łoziński, Polska, 75’ 
  14. Ojciec i syn, Paweł Łoziński, Polska, 54’
  15. Pożegnanie, Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, Agnieszka Kowalczyk, Magda Kowalczyk, Polska, 28’
  16. Rotem, Agnieszka Arnold, Polska, 75’
  17. Sekrety miłości, Krystian Matysek, Polska, 88’
  18. Self(Less)-Portrait, Matej Bobrik, Polska, 45’
  19. Sposób na kryzys, Ivo Kardel, Polska, 51’  
  20. Wszystko jest możliwe, Lidia Duda, Polska, 54’
  21. Wypadek, Anna Więckowska, Polska, 52’
  22. Wyrzutki, Sławomir Grünberg, Tomasz Wiśniewski, Polska, 17’
  23. Zabójca z lubieżności, Marcin Koszałka, Polska, 43’ 

 

Kategoria: News.

Aktualności

835 z 1105