Ruszył nabór filmowych zgłoszeń na 62. Krakowski Festiwal Filmowy.
Każdego roku, wraz z początkiem października rusza rywalizacja filmów z całego świata o prestiżowe miejsce w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Oczekujący w blokach startowych producenci i filmowcy już nadsyłają swoje propozycje filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, a selekcjonerzy Festiwalu ruszają w różnych kierunkach świata w poszukiwaniu filmowych perełek, które zostaną zaprezentowane widzom w krakowskich kinach i online w całej Polsce na przełomie maja i czerwca.
Krakowski Festiwal Filmowy jest falą!
Widzowie przyszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczą w kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online od 3 do 12 czerwca około 200 starannie wyselekcjonowanych filmów. Zostaną one zaprezentowane w kilkunastu cyklach tematycznych oraz w 4 konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic i konkursie polskim. Jak co roku, wszystkie konkursowe filmy będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy, a wiele z nich na Krakowskim Festiwalu Filmowym będzie miało swoje światowe premiery.
Cieszymy się, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i udostępnianiu programu filmowego online, Festiwal i filmowcy wciąż zyskują nową publiczność. – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu – Świat się zmienił, Festiwal zmienia się także by, jak mówił Tadeusz Kantor, nie być wciąż na fali, ale by być falą.
Jeszcze więcej nagród!
W ostatnich latach przybywa liczba regulaminowych nagród. W najstarszym konkursie festiwalu – międzynarodowym konkursie krótkometrażowym na twórców tradycyjnie czekać będą Smoki – Złoty i Srebrne. W międzynarodowym konkursie dokumentalnym przyznane będą Srebrne Rogi dla reżyserów filmu o wysokich walorach artystycznych oraz dla reżysera filmu o tematyce społecznej. Złoty Róg, trafi do reżysera najlepszego filmu w konkursie. Zwycięzca cieszącego się ogromną popularnością konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic otrzyma prestiżowy Złoty Hejnał. Dla laureatów konkursu polskiego – słynny Złoty i Srebrne Lajkoniki oraz wiele nagród pozaregulaminowych. Łączna pula nagród wynosi 300.000 zł.
Poza nagrodami pieniężnymi laureaci festiwalu otrzymują jedyne w swoim rodzaju statuetki – rzeźby zaprojektowane przez niezwykłego artystę Macieja Jurkowskiego-Lukas.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. W tym roku Festiwal znalazł się także na liście festiwali kwalifikujących filmy krótkometrażowe do nagród Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej BAFTA.
Selekcjonerzy na stanowiskach!
Podobnie, jak w ubiegłych latach, zespół składający się z 20 wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców pod kierunkiem dyrektora Festiwalu, Krzysztofa Gierata wybierze filmy konkursowe spośród kilku tysięcy, które ubiegać się będą o kwalifikację.
Przyjmowanie zgłoszeń do konkursów filmowych odbywać się będzie w dwóch etapach: do 30 listopada 2021 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2021 oraz do 31 stycznia 2022 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2021 i do 15 lutego 2022 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2021.
Jak zwykle z dużą ekscytacją wchodzimy w jesień. Chcemy być zaskakiwani, ale przede wszystkim poruszani przez filmy zgłaszane na festiwal. Nie ukrywam, że po długich miesiącach lockdownu, trwa dla mnie intensywny czas międzynarodowych festiwali filmowych, gdzie udało mi się już wypatrzeć kilka interesujących produkcji, których zaproszenie do Krakowa rozważam. – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych na świecie i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych.
Gościem specjalnym nadchodzącej edycji Festiwalu będzie kinematografia czeska. W ramach sekcji “Fokus na Czechy” zaprezentowane zostaną najnowsze oraz kultowe czeskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe.
Regulamin konkursów filmowych oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.krakowfilmfestival.pl.