Krakowski Festiwal Filmowy w Warszawie

Od 31.05 w kinie Kultura w Warszawie startują pokazy wybranych filmów tegorocznej edycji KFF.

31.05. w kinie Kultura po raz kolejny zagości Krakowski Festiwal Filmowy. Na ekranie zaprezentujemy wybrane dokumentalne filmy polskie, które zakwalifikowały się do konkursu polskiego, a także do konkursów międzynarodowych: DocFilmMusic, dokumentalnego oraz krótkometrażowego. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się pokaz filmów nagrodzonych podczas tegorocznej edycji KFF.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem. Wszystkie pokazy odbędą się w sali Rejs.

BILETY W CENIE 10 ZŁ ZA DZIEŃ

31.05. wtorek
Godz. 17:30

21 x Nowy Jork
Reż. Piotr Stasik, Polska 2016, 71’
Mimo coraz bardziej zaawansowanych narzędzi komunikacji jesteśmy coraz bardziej samotni. Reżyser uchwycił ten paradoks za pośrednictwem bohaterów zaobserwowanych w nowojorskim metrze. Postanowił sprawdzić, jakie historie kryją się za każdą z 21 wybranych twarzy. Efektem jest filmowy esej o poszukiwaniu sensu istnienia, a zarazem hipnotyczny portret miasta, w którym spotykają się rozmaite rasy, kultury i światopoglądy, choć pojedynczy ludzie coraz bardziej się ze sobą rozmijają.

1.06. środa
Godz. 19:00

Ikona
Reż. Wojciech Kasperski, Polska 2016, 51’
„Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.

Z pogranicza cudu
Reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska 2016, 52’
Powołaniem Wiesława Koniecznego jest „pisarstwo”. Pisze książkę wyjątkową, powstającą pod wpływem niecodziennego wydarzenia, które zmieniło bieg życia tego emerytowanego górnika. Pewnego razu nie stawił się do kopalni, a właśnie tego dnia na jego stanowisku pracy zdarzył się tragiczny wypadek. Teraz pan Wiesław gromadzi podobne historie przekazywane pomiędzy starszymi ludźmi, dając świadectwo spotkaniom ze światem nadprzyrodzonym. W tej misji pomaga mu żona, pani Genowefa.

2.06. czwartek
Godz. 19:00

Alisa w krainie wojny
Reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Polska 2015, 74’
Jeszcze nikt nie pokazał wojny na Ukrainie z tak osobistej perspektywy. Tytułowa bohaterka jest studentką kijowskiej szkoły filmowej, która dokumentuje wydarzenia zapoczątkowane przez rewolucję na Majdanie. Podczas eskalacji konfliktu wyrusza na prorosyjski wschód, by zobaczyć z bliska separatystyczną rebelię. Ani związek z francuskim dziennikarzem, ani ryzyko utraty życia nie są w stanie powstrzymać Alisy przed dawaniem świadectwa temu, co dzieje się w jej ojczyźnie.

3.06. piątek
Godz. 19:00

Xoxo Pocałunki i uściski
Reż. Wiola Sowa, Polska 2016, 13’
Melancholijna, pozbawiona słów animacja o emocjonalnych relacjach damsko-męskich i partnerskich. Film wydobywa z metaforycznych sytuacji głęboko ukryte mechanizmy psychologiczne, warunkujące reakcje wobec najbliższych nam osób. Erotyczny taniec – sensualna gra, którą toczą między sobą postaci – odsłania również odmienne aspekty cielesnej fascynacji między dwojgiem ludzi: pożądanie oraz samotność.

Otwarcie
Reż. Piotr Adamski, Polska 2016, 30’
Wernisaż w galerii sztuki współczesnej. Chory na raka artysta zaplanował na ten dzień swój ostatni performance – jego ciało, podpięte do aparatury medycznej i ułożone na łóżku, wjeżdża na salę wystaw. Zapalają się światła i uruchomiona zostaje kamera. Goście wernisażu przechadzają się obok człowieka pogrążonego w śpiączce, popijając wino. Jednak najsilniejsze napięcie daje się wyczuć pomiędzy pielęgniarką a dyrektorką galerii.

Figury niemożliwe i inne historie II
Reż. Marta Pajek, Polska 2016, 14’
Zajęta codzienną krzątaniną bohaterka filmu zaczyna gubić rytm i w pogoni za uciekającym czasem traci równowagę. Pospolitość wokół niej skrzeczy i zaczyna przybierać nieprzyjazne formy: figur niemożliwych, czyli takich, które można narysować zgodnie z regułami perspektywy, lecz których nie można realnie skonstruować. Architektoniczne iluzje zastępują przewidywalność i bezpieczeństwo dotychczasowego świata, który nagle staje się schizofreniczną projekcją dziwnych kształtów.

Więzi
Reż. Zofia Kowalewska, Polska 2016, 18’
Czterdzieści pięć lat małżeństwa to imponująca rocznica. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż na osiem lat opuścił żonę dla kochanki. Jednak teraz wspólnie spędzają starość – choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi Zdzisław dalej „wierzgałby po Krakowie”. Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.

Locus
Reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi, Polska 2016, 10’
Pięknie zrealizowana animacja Anity Kwiatkowskiej-Naqvi zawiera wiele znaczeń tytułowego słowa „locus”. Jest to zarówno określenie odrębnych przestrzeni, w których znajdują się dziecko i jadąca do niego matka, jak i odniesienie do genetycznych zależności pomiędzy nimi. Wyrzeźbieni w lodzie bohaterowie pytają także o „locus of control”, czyli o to, kto ponosi odpowiedzialność za wydarzenia w filmie: sama kobieta, czy niczego nieświadomi „inni”.

Seks dla opornych
Reż. Izabela Plucińska, Kanada, Niemcy, Polska 2015, 12’
Henry i Alice spędzają właśnie romantyczny weekend w kiczowatym hotelu, którego wystrój przypomina późne rokoko. Cały romantyzm i erotyczna otoczka nikną jednak, gdy na wierzch wychodzą małżeńskie uprzedzenia oraz nieco komiczne pretensje. Po dwudziestu pięciu latach wspólnego oglądania własnych ciał pożądanie zdaje się ulatywać jak zapach aromaterapii. Czy mimo to uda się wykrzesać jeszcze jedną iskrę?

4.06. sobota
Godz. 19:00

Ucho wewnętrzne
Reż. Szymon Uliasz, Magdalena Gubała, Polska, 75’
Artysta tak oryginalny i otwarty jak Mikołaj Trzaska zasługuje na bardzo niekonwencjonalny portret. Dlatego twórcy filmu poszukują języka, który uchwyciłby geniusz jazzowych improwizacji, a zarazem muzyczną filozofię jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów i saksofonistów, grającego z największymi sławami jazzu. Film odkrywa wewnętrzny pejzaż Trzaski, w szczególności zaś jego inspiracje i twórcze przyjaźnie, m.in. z pisarzem Andrzejem Stasiukiem.

5.06. niedziela
Godz. 19:00 – pokaz filmów nagrodzonych podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Kategoria: News.

Aktualności

588 z 1104