Legalna Kultura na KFF

Legalna Kultura w gronie partnerów KFF.

W gronie partnerów Krakowskiego Festiwalu Filmowego trzeci rok z rzędu znalazła się Legalna Kultura. To pozytywna kampania promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury. Łączy środowiska twórców i odbiorców i kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości.

Legalna Kultura działa po to, aby uświadomić wszystkim, że sposób w jaki korzystamy z kultury, ma na nią ogromny wpływ. Bez akceptacji społecznej nie ma możliwości, aby legalne źródła powstawały
i rozwijały się. Nie tylko twórcy i producenci odpowiadają za ich dostępność. Legalne źródła będą
w sieci wyłącznie wtedy, gdy będziemy chcieli do nich sięgać. A im więcej będzie legalnych źródeł, tym taniej będzie można z nich korzystać. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy uświadomili sobie własną istotną rolę w obiegu kultury.
Kampania Legalna Kultura realizuje swoje cele m.in. budując Bazę Legalnych Źródeł, w której aktualnie znajduje się blisko 600 serwisów oferujących legalny dostęp do filmów, książek, muzyki, gier, fotografii, galerii i muzeów pozwalającą internautom odnaleźć się w obszernym internetowym świecie.

Najnowszym projektem Legalnej Kultury jest startująca 29 maja Kultura Na Widoku – ogólnopolska akcja w przestrzeni publicznej, promująca dostęp do legalnych źródeł. Ideą Kultury Na Widoku jest uświadomienie Polakom, jaką drogę przeszła kultura od podziemnych czasów Solidarności do współczesnej epoki społeczeństwa cyfrowego. Za sprawą specjalnych regałów rozstawionych w przestrzeni publicznej miast, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów Solidarności spotka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości i będzie dostępna dla odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Na wirtualnych półkach znajdą się książki, filmy, muzyka i gry. W ich sąsiedztwie stanie regał wydawnictwami z drugiego obiegu, między innymi dokumenty z kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu”, znajdującej się na Światowej Liście UNESCO „Pamięć Świata”. Projekt otrzymał Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności. Kultura Na Widoku będzie dostępna przez całe wakacje, w przestrzeni publicznej Warszawy, Nowej Huty, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Opola i innych miast wojewódzkich oraz miejscowości wakacyjnych.
 

Kategoria: News.

Aktualności

730 z 1104