Marcel Łoziński i Wojciech Marczewski nagrodzeni

Na zakończonym niedawno Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Wojciech Marczewski otrzymał Platynowe Lwy, a Marcel Łoziński właśnie odsłonił swoją gwiazdę na słynnej łódzkiej alei. Obaj zasłużeni reżyserzy są członkami Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizującej Krakowski Festiwal Filmowy.

Legendarni twórcy filmowi, znakomici pedagodzy oraz członkowie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, odpowiedzialni są m.in. za wybór kolejnego laureata bądź laureatki nagrody Smoka Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Wojciech Marczewski i Marcel Łoziński otrzymali niedawno wyjątkowe wyróżnienia, będące ukoronowaniem ich dotychczasowej drogi zawodowej. 

Wojciech Marczewski to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów, znany z wyjątkowej wrażliwości artystycznej oraz głębokiej refleksji nad naturą człowieka. Urodził się 28 lutego 1944 roku w Łodzi i ukończył Wydział Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, a także studia na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Marczewski jest twórcą filmów, które często poruszają tematykę moralnych dylematów jednostki w opresyjnym systemie politycznym. Jego najbardziej znane dzieła to „Dreszcze” (1981) – film nagrodzony na festiwalach w Berlinie i Gdyni, przedstawiający wpływ indoktrynacji na młodzież w okresie stalinizmu. Kolejnym ważnym filmem w jego dorobku jest „Ucieczka z kina Wolność” (1990), surrealistyczna opowieść o walce artysty z cenzurą. Marczewski od wielu lat angażuje się również w edukację filmową, będąc współzałożycielem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. To on zainicjował powstanie programu 30 minut, by wzmocnić pozycję filmów krótkometrażowych. Za swoje dokonania otrzymał wiele nagród, a ostatnio Platynowe Lwy na Festiwalu Polskich FIlmów Fabularnych w Gdyni.

Marcel Łoziński to ceniony polski dokumentalista i reżyser, urodzony 17 maja 1940 roku w Paryżu. Zasłynął z tworzenia dokumentów, które ukazują intymne, a zarazem uniwersalne aspekty ludzkiej egzystencji. Ukończył Wydział Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, a jego debiutancki film dokumentalny „Jak żyć” (1977) zdobył uznanie krytyków. Łoziński jest znany z tworzenia dokumentów, które balansują na granicy faktu i artystycznej refleksji. Jego pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument „89 mm od Europy” (1993) został nominowany do Oscara. Innym znanym dziełem jest „Poste Restante” (2008), za który zdobył m.in. Srebrnego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Łoziński od lat zajmuje się także pracą pedagogiczną, ucząc młodych twórców sztuki dokumentu w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Reżyser jest też stałym uczestnikiem Krakowskiego Festiwali Filmowego, zarówno jako członek rady, widz, ale przede wszystkim uznany twórca, regularnie zdobywający najważniejsze laury oraz nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości. W tym tygodniu reżyser odsłonił swoją gwiazdę na Alei Sławy w Łodzi, co jest ukoronowaniem jego długiej i owocnej kariery filmowej.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.

Kategoria: News.
Tag: .

Aktualności

12 z 1104