Wyjątkowym wydarzeniem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest ceremonia wręczenia nagrody – Smoka Smoków, przyznawanej za szczególny wkład w rozwój światowej kinematografii. Tym razem Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła uhonorować prekursorkę nowych technik animacji – Caroline Leaf, która nagrodę odebrała w Krakowie osobiście.
– Pojawia się obecnie taka naturalna skłonność, żeby wszystkie tytuły, zaszczyty, honory przyznawać kobietom, aby wreszcie skłonić je, by przejęły władzę i przywróciły porządek – rozpoczął ceremonię prof. Tadeusz Lubelski, krytyk i teoretyk filmu, Przewodniczący Rady Programowej.
– Caroline Leaf to autorka niewielu filmu, ale niewielka ilość przekłada się na wybitną jakość. Nagroda Smoka Smoków została przyznana właśnie jej z trzech powodów: umiejętności opowiadania historii, wynalazczość i innowacyjność w zakresie materiałów i technik tworzenia animacji, a wreszcie otwartości na różne kultury – podkreślił Tadeusz Lubelski.
Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbyło się 27 maja 2019 r. w Akademii Sztuk Teatralnych podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Oprócz statuetki Smoka Smoków Caroline Leaf otrzymała kwiaty z rąk trzech Krakowianek – dziewczynek w tradycyjnych krakowskich strojach, które od najmłodszych lat uczestniczą w festiwalu.
– Jestem bardzo wdzięczna Radzie Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej za przyznanie mi nagrody za całokształt twórczości. Świat dziś zmienia się bardzo szybko i bałam się, że teraz, kiedy przestałam już realizować filmy animowane, moja twórczość zostanie zapomniana. Nagroda Smoka Smoków, otrzymana na jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali filmowych na świecie, sprawia, że moje dzieła będą zapamiętane i pokazywane kolejnym pokoleniom – powiedziała laureatka, Caroline Leaf odbierając nagrodę.
Ceremonię zakończyła projekcja czterech filmów osobiście zapowiedzianych przez laureatkę: “Ulica”, “Dwie siostry”, “Sowa, która poślubiła gęś: legenda eskimoska” oraz “Przemiana Pana Samsy”.
Caroline Leaf to amerykańska animatorka, tworząca filmy animowane od lat 70’ ubiegłego wieku. Jest prekursorką nowych technik animacji – animacji piaskowej i animacji malowanej na szkle pod kamerą. Jej innowacyjne podejście do technik animacji, indywidualny styl, a także lekkość przekazywania skomplikowanych emocji zostały wielokrotnie docenione, m.in. nominacją do Oscara czy BAFTA oraz nagrodami na festiwalach w Annecy, Ottawie czy Montrealu. W 2017 roku otrzymała w Hollywood nagrodę Annie za całokształt twórczości. Obecnie Leaf mieszka w Londynie, tworząc obrazy olejne i akwarelowe.
Na Krakowskim Festiwalu Filmowym Caroline Leaf zdobywała najwyższe laury dwukrotnie. W 1977 roku otrzymała Srebrnego Smoka za „Ulicę”. Rok później nagrodę Złotego Smoka za film „Metamorfoza pana Samsy”. Film ten znalazł się też wśród 20 tytułów w prestiżowym zestawieniu najlepszych filmów w historii Festiwalu, przygotowanym z okazji 50. jubileuszu. W 1979 roku Leaf była w Krakowie członkiem jury konkursu międzynarodowego.
Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 22, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia, Paul Driessen. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Sergei Loznitsa