Nie samymi filmami żyje festiwalowicz_ka, ale i wydarzeniami towarzyszącymi wokół. Spotkania po pokazach, dyskusje KFF Talks, masterclassy, koncerty, wystawa, a nawet premiera książki. Program wydarzeń towarzyszących 64. Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu jest równie bogaty, co ten filmowy.
HARMONOGRAM:
26.05 ND 12:00 | KINO KIJÓW
1.06 SOB 14:00 | AGRAFKA
Retro-Bajki. Familijny pokaz filmowy
Partner: FINA
Wstęp wolny
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na familijny pokaz filmowy Retro-Bajki. Zaprezentujemy 6 odcinków serialu animowanego Zaczarowany ołówek wyprodukowanego w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi w latach 1964-77, zdigitalizowanych przez FINA. Kultowa polska animacja dla dzieci zabierze nas do czasów naszych rodziców, babć, dziadków, ale również pozwoli rozwinąć wyobraźnię najmłodszych. Starsi widzowie będą mogli zatrzymać się i wrócić do beztroskich chwil dzieciństwa.
26.05 ND 15:00 | AGRAFKA
1.06 SOB 11:00 | Kino ASP
75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi
Partner: WFO
Wstęp biletowany
4500 filmów, ponad 1200 polskich i międzynarodowych nagród oraz poczesne miejsce w historii kinematografii. Trudno sobie wyobrazić polski film dokumentalny bez Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. To tam tworzyli mistrzowie kina, tacy jak Wojciech Wiszniewski, Bogdan Dziworski, Piotr Szulkin, Jacek Bławut czy Grzegorz Królikiewicz. Obchody 75-lecia WFO podczas 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą wyjątkową okazją, by na dużym ekranie zobaczyć siedem unikatowych filmów powstałych w łódzkiej wytwórni.
26.05 ND 16:00-17:30 | PAŁAC POTOCKICH
KFF Talks: AI. Odrażająca, brudna, zła
Partner: Pulsar
Wstęp wolny
Z jednej strony prezentowana jest jako wybawienie ludzkości od codziennej rutyny, wzmacniacz myślenia naukowego, katalizator wysiłków artystycznych. Z drugiej – jako siła niszczycielska, pod atrakcyjnym interfejsem ukrywająca knowania wielkiego kapitału. Jak myśleć o sztucznej inteligencji? Opowiedzą o tym wyjątkowi goście, reprezentujący różne sfery twórczości – literaturę, muzykę, astronomię. Każdy z nich ma własne obawy i nadzieje związane z narastającą obecnością AI. Podobne? Różne? A może kiedy myślimy o tym wynalazku w kategoriach strat i korzyści, naszej uwadze umyka to, co w nim najbardziej frapujące: jego odrębna, „nieludzka“ wrażliwość?
27.05 PON- 1.06 SOB 9:00-20:00 | ASP Akademia Sztuk Pięknych
DOP Shoots. Wystawa fotografii autorów zdjęć filmowych
Wystawa realizowana przez Janos Foundation (Film & Gallery) we współpracy z PSC.
Wstęp wolny
Wystawa fotografii autorów zdjęć filmowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC to podróż przez świat kina i sztuki fotografii. Polscy twórcy prezentują swoje indywidualne spojrzenie na rzeczywistość, na to co dostrzegają poza pracą na planie, choć często to się łączy. Wystawa inspiruje do własnych eksploracji w dziedzinie fotografii i kina, pozwalając odkryć różnorodność stylów i technik pracy operatorów filmowych. To nie tylko przyjemność oglądania, ale także rozwój wrażliwości artystycznej i inspiracja do twórczego działania.
28.05 WT 11:00 | KIJÓW Studio
CASE STUDY: Plan Petera
Wstęp wolny
Tytułowy bohater filmu Grzegorza Packa „Plan Petera” choruje na syndrom EHS i jest uczulony na prąd. Podczas realizacji, ekipa miała wyjątkowe wyzwania formalne i techniczne, nie mogła używać urządzeń zasilanych prądem. Film był kręcony kamerą BOLEX 16mm na korbkę, na potrzeby filmu zostało skonstruowane urządzenie do nagrywania dźwięku również bez użycia prądu. Podczas case study Grzegorz Pacek opowie o pomyśle i trudnościach formalnych związanych z opowiedzeniem tej historii. Krystian Matysek, operator –o sposobie filmowania. Joanna Napieralska zaprezentuje FONDUKTOR i zademonstruje nagrania z wizualizacją pola magnetycznego. Producentka, Monika Braid opowie o specyfice pracy z bohaterem w traumie i nowym trendzie ‘slow filming’.
28.05 WT/TUE 17:00 | ASP 1
Promocja książki Jadwigi Hučkovej Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów. Spotkanie z autorką.
Partner: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wstęp wolny
Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów to książka badająca, jak film dokumentalny kształtował percepcję chłopów i wpływał na zmieniające się podejście do życia na wsi. Ramy czasowe, symbolicznie określone twórczością Dzigi Wiertowa i Zygmunta Skoniecznego, ukazują znaczenie tych obrazów w kształtowaniu narracji historycznych i społecznych. W rozmowie poświęconej wizerunkowi chłopa w XX wieku, kreowanemu przez dokumentalistów, udział wezmą: autorka dr hab. Jadwiga Hučková, prof. UJ, A. Marek Drążewski, prof. Anna Citkowska-Kimla oraz prof. Piotr Kimla.
28.05 WT 17:30-19:00 | PAŁAC POTOCKICH
KFF Talks: Nowe narracje. To nie dezinformacja jest (największym) problemem
Partner: Raport o stanie świata
Wstęp wolny
Od wywiadu Tuckera Carlsona z Putinem po scenariusze filmów historycznych – w mediach, filmach i serialach coraz częściej pojawiają się alternatywne wizje historii i współczesnej polityki. Nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak łatwym i tanim dostępem do informacji. AI już teraz używana jest przez propagandystów. Czy subiektywne prawdy – a ściślej: konstruowane z nich nowe narracje – są nowym zagrożeniem dla odbiorców mediów i kultury? I czy tworząc je, twórcy fikcji zawsze dysponują nieograniczoną wolnością? O wyzwaniach dla mediów i granicach sztuki porozmawiają Małgorzata Majewska, Dariusz Rosiak i Marcin Żyła.
28.05 WT 18:00 | Międzynarodowe Centrum Kultury
Spotkanie z Aną Blandianą, legendarną rumuńską poetką, bohaterką filmu Między ciszą a grzechem (reż. Diana Nicolae)
Partner: Rumuński Instytut Kultury, Kraków Miasto Literatury
Wstęp wolny
Otilia Valeria Coman. Niewielu zna ją pod tym nazwiskiem. Jako córka „wroga ludu”, żeby mieć szansę na publikację swoich wierszy, musiała nadać sobie nowe imię: Ana Blandiana. Swoją poezją oburzała Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale zachwycała i poruszała czytelników oraz pasjonatów literatury, także tych spoza komunistycznej Rumunii. Nowy ustrój jej nie zmienił, pozostała wierną sobie i krytyczną wobec władzy mistrzynią słowa. Bohaterka filmu Między ciszą a grzechem (reż. Diana Nicolae) spotka się z czytelnikami i widzami, by opowiedzieć o swojej twórczości.
29.05 ŚR 22:00 | ALCHEMIA
Noc na Kazimierzu z WFO. Koncert Witold Janiak Trio
Partner: WFO, Wytwórnia GAD Records
Wstęp z karnetem lub akredytacją
Z okazji 75 lecia WFO zapraszamy na wyjątkowy koncert muzyki Krzysztofa Komedy połączony z premierą płyty „Krzysztof Komeda. Kraksa” z filmów Edwarda Etlera zrealizowanych w WFO, wydanych wspólnie z Wytwórnią GAD Records. Trio Witolda Janiaka udowadnia, że nie wszystko o muzyce tego znakomitego jazzmana zostało powiedziane. Odczytane na nowo kompozycje Komedy, zmiksowane z wirtuozowską gitarą Marka Kądzieli, przeplatane polirytmiami Kacpra Kaźmierskiego, ostatecznie układają się w harmonijną całość pod klawiaturą Witolda Janiaka. To zaskakująco przyjazne spotkanie awangardy z tradycją, eksperymentu z jazzowymi korzeniami.
Witold Janiak – pianista, hammondzista, kompozytor i aranżer.
Marek Kądziela – gitarzysta, kompozytor, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych.
Kacper Kaźmierski – perkusista reprezentujący polską młodą scenę jazzową.
Współorganizator
30.05 CZW 11:00 | KIJÓW STUDIO
Szkoła, świat. Pokaz specjalny interaktywnego dokumentu Igi Łapińskiej
Wstęp wolny
Sławek biega po polach z wykrywaczem metalu. Adam krzywą sztangą bije rekord Europy. Marzena w oborze siedzi na Facebooku. Do szkoły chodzą już tylko krowy. Gdzie? W Chlebiotkach. Polska wieś. 60 mieszkańców. Domy obsadzone tujami. Wieczorem wszyscy siedzą w Internecie. I każdy za czymś tęskni. „Szkoła, świat” to interaktywny dokument, oparty na obserwacji, irytacji i miłości. Każdemu z 8 bohaterów poświęcono inny rozdział. Reżyserka wychowała się w Chlebiotkach. Wróciła po latach. Co znalazła?
30.05 CZW 18:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Premiera filmu Wałęsa według Wałęsy w reżyserii Andrzeja Fidyka
Partner: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Wstęp na zaproszenia
Pokaz specjalny najstarszego „półkownika” Rzeczypospolitej. Film zrealizowany w 2015 roku doczeka się emisji w Telewizji Polskiej 4 czerwca, w 35. rocznicę wolnych wyborów. Portret Lecha Wałęsy – przywódcy Solidarności, laureata Nagrody Nobla i prezydenta Polski – z jego własnej perspektywy, w rozmowie z reżyserem, z wykorzystaniem nieznanych dotąd archiwaliów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Andrzejem Fidykiem, współscenarzystką Anną Więckowską oraz żoną bohatera Danutą Wałęsą i synem Bogdanem Wałęsą, prezesem Fundacji Instytut Wałęsy.
30.05 CZW 19:30 | KIJÓW STUDIO | ONLINE (streaming on YouTube, Facebook)
Masterclass Godfreya Reggio (online)
Partner: Konsulat Generalny USA w Krakowie
Wstęp wolny
Według Godfreya Reggio, sztuka to zdolność do prowokowania, zadawania pytań. Nadchodzi nasz moment graniczny, szansa na znalezienie drogi wyjścia. Doznanie, emocja, percepcja – musimy odnaleźć się w gąszczu znaczeń i tropów poddawanych nam przez język, kulturę, cywilizację. Bogactwo odniesień (trigger lines) i wypunktowanie tego, co najważniejsze (bullet points), przywrócą nam możliwość komunikowania się – współpracy w zrozumieniu wszelkich znaczeń. Podczas spotkania będziemy zadawać sobie pytania, rozmawiać ze sobą i odkrywać, czym jest to, co już wiemy.
31.05 PT 12:00 | PAŁAC POTOCKICH
Masterclass Jacka Petryckiego
Wstęp wolny
Podczas lekcji mistrzowskiej Jacka Petryckiego, znakomitego operatora i reżysera, będziemy zastanawiać się, w jaki sposób filmy dokumentalne wpływają na pejzaż kina. Laureat tegorocznego Smoka Smoków opowie o światowych reakcjach na niektóre z filmów, które współtworzył wizualnie, o roli archiwizowania materiałów, o fenomenie filmów found footage i o tym, jak techniki te przyczyniają się do kreowania autentycznych narracji w kinie dokumentalnym. Zaprezentuje również studium przypadku, analizując użycie zdjęć dokumentalnych w filmach fabularnych na przykładzie Człowieka z marmuru Andrzeja Wajdy oraz Czarnego czwartku Antoniego Krauze.
31.05 PT 18:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Pokaz filmu Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro (Polska 1929, 88’) z muzyką na żywo Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka
Partner: Festiwal Filmu Niemego, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Wstęp biletowany
Krakowski Festiwal Filmowy we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zaprasza na pokaz polskiego filmu niemego Mocny człowiek z muzyką na żywo. Film zaprezentowany zostanie z taśmy 35mm pochodzącej z archiwum FINA.
Film Henryka Szaro to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Ten psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony, to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Na żywo do filmu zagrają Piotr Orzechowski i Kuba Więcek. Partnerem pokazu jest Festiwal Filmu Niemego w Krakowie.
31.05 PT 18:30 | WŁOSKI INSTYTUT KULTURY
Pokaz filmu Berchidda Live w reżyserii Gianfranco Cabiddu, Michelle Mellara, Alessandro Rossi oraz spotkanie z twórcami i zaproszonymi gośćmi
Partner: Włoski Instytut Kultury
Wstęp wolny
Festiwal Time in Jazz jest organicznie związany z miejscem, w którym odbywa się od 1988 roku, czyli z miasteczkiem Berchidda na Sardynii. W pięknych okolicznościach przyrody można chłonąć rozmaite tradycje muzyczne, a film jest portretem tej klimatycznej imprezy oraz ludzi, którzy ją tworzą. W spotkaniu z twórcami filmu udział wezmą przedstawiciele krakowskiej sceny jazzowej.
01.06 SOB 18:00 | KINO KIJÓW
FILM ZAMKNIĘCIA: Premiera filmu All Inclusive Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta
Wstęp biletowany
Małgorzata Szumowska i Michał Englert po raz kolejny oferują nieoczywiste, autorskie kino, które trudno zaszufladkować, choć można znaleźć w nim sporo kinofilskich smaczków. All Inclusive prezentuje pełen pakiet polskich postaw, przywar i charakterów. Charakterystyczne dokumentalne gadające głowy spotykają się tu z musicalowymi scenami i dramatem obyczajowo-egzystencjalnym, a naturszczycy z zawodowymi aktorami, takimi jak Andrzej Chyra czy Izabela Kuna. W pokazie udział wezmą twórcy filmu.
Tradycyjnie na festiwalu nie zabraknie spotkań Q&A po wybranych projekcjach.
Karnety i bilety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!
Harmonogram projekcji i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.