O festiwalu

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, krótkim animacjom oraz krótkim fabułom. Trzon festiwalu stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, DocFilmMusic, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami, jak również KFF Industry – wydarzenie skierowane do branży filmowej. Festiwal co roku odwiedza ponad 1000 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.
NASZA MISJA
Od swoich początków festiwal jest platformą odkrywania świata poprzez film. Naszą misją jest przybliżanie widzom ważnych tematów, odkrywanie nowych talentów i odważne prezentowanie kina artystycznego. Festiwal pokazuje filmy dokumentalne, krótkometrażowe animacje i fabuły, które nie tylko analizują naszą rzeczywistość, ale także podkreślają zarówno indywidualne losy, jak i globalne wyzwania. Jest bramą do mniej znanych kinematografii, oferując wgląd w filmową różnorodność nie tylko naszego kontynentu. Dlatego od 2022 roku, aby opisać istotę festiwalu używamy słowa INSIDER.
INSIDER to nie tylko deskryptor, ale tożsamość – taka, która odzwierciedla nasze zaangażowanie, osobiste perspektywy i wspieranie społeczności miłośników filmu, twórców i branży filmowej, którzy nie tylko obserwują świat z zewnątrz, ale stają się wewnętrzną częścią filmowego doświadczenia.
Poza prezentacją filmów, festiwal aktywnie przyczynia się do rozwoju polskiego i europejskiego rynku filmowego. Poprzez inicjatywy koprodukcyjne, wydarzenia networkingowe i dyskusje branżowe organizowane w ramach KFF Industry, ułatwiamy współpracę między filmowcami, producentami i dystrybutorami, zapewniając dalszy rozwój kina dokumentalnego i krótkometrażowego na różnych platformach i terytoriach.
Działania edukacyjne, które promują umiejętności filmowe i zwiększają świadomość na temat filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych fabuł to także jeden z naszych ważnych celów. Inicjatywy te skierowane są do młodych widzów, pomagając w kreowaniu przyszłych pokoleń kinomanów i jednocześnie docierając do ogółu społeczeństwa, które ma ograniczony dostęp do filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.
Festiwal buduje silną społeczność INSIDERÓW – ludzi zaangażowanych i chętnych do odkrywania historii, które kształtują nasz świat. Poza naszymi wiernych widzami, stałymi uczestnikami festiwalu są to także przedstawiciele branży filmowej z całego świata uczestniczący w KFF Industry, gdzie mają możliwość odkryć nowe filmy i zaprosić je na własne wydarzenia lub do prezentacji w telewizji czy na platformach.
HISTORIA
Archiwum Krakowskiego Festiwalu Filmowego od 1962 roku.
Bogata historia festiwalu jest dla nas bazą, która wyznacza kierunki naszych przyszłych działań i czyni nasze wydarzenie silną i mocną marką.
Na przestrzeni lat zmieniał się nie tylko program imprezy, ale również i pozycja samego festiwalu. Rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza fakt należenia do zaszczytnego grona festiwali akredytowanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), dzięki czemu znalazł się on w bardzo prestiżowej grupie festiwali kwalifikujących do Oscara oraz rekomendujących do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii pełnometrażowych dokumentów oraz w kategoriach filmów krótkometrażowych.
To w Krakowie rozpoczynali swoją karierę znakomici polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński. W konkursach międzynarodowych brało udział i zdobywało na nich laury, obok uznanych realizatorów filmów dokumentalnych i animacji, wielu twórców, których nazwiska znane są powszechnie w świecie filmu fabularnego: Pier Paolo Pasolini, Werner Herzog, Zoltan Huszarik, Jaromil Jireś, Claude Lelouch, Patrice Leconte, Mike Leigh, a także laureat Oscara – Jan Svěrák.
Historia Krakowskiego Festiwalu Filmowego sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Trzy lata później do festiwalu polskiego dołączony został festiwal międzynarodowy i z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem o międzynarodowej randze. W 1998 po raz pierwszy przyznana została nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwana Nagrodą Smok Smoków. W 2001 roku zmianie uległa sama nazwa festiwalu i od tamtej pory funkcjonuje już jako Krakowski Festiwal Filmowy, którego kolejne edycje odbywają się na przełomie maja i czerwca.
W 2007 roku obok dwóch dotychczasowych konkursów — krajowego oraz międzynarodowego krótkometrażowego, po raz pierwszy pojawił się trzeci konkurs prezentujący najlepsze pełnometrażowe dokumenty z całego świata. Natomiast popularność sekcji „Dźwięki muzyki” zainspirowała organizatorów do zainaugurowania w 2013 roku kolejnego konkursu – DocFilmMusic dla muzycznych filmów dokumentalnych.
W ciągu kilku lat w programie festiwalowym pojawiało się wiele nowych propozycji. W 2006 roku powstały Krakowskie Targi Filmowe przeznaczone dla profesjonalistów z branży filmowej, które z czasem przerodziły się w KFF Industry, najważniejszą w Polsce platformę branżową skierowaną do twórców filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Co roku odbywają się liczne pokazy pozakonkursowe, retrospektywy twórców, prezentacje kinematografii z krajów europejskich. Sekcje, które na trwałe zakorzeniły się w programie festiwalu to m.in.: “Docs+Science” prezentująca dokumenty naukowe, “Panorama polskiego dokumentu”, “Short Matters! Krótkie filmy roku”, w której pokazywane są krótkometrażowe filmy europejskie nominowane do EFA, “Dźwięki muzyki” odbywające się w plenerowym Kinie Pod Wawelem, czy „Kids&Youth. Kino dla Młodych”, sekcja adresowana dla młodej widowni.
W ramach festiwalu odbywają się także koncerty i wystawy oraz liczne debaty oraz spotkania z twórcami.