Pokazy w kinach studyjnych 2024

Od sierpnia do grudnia na ekranach wybranych kin studyjnych prezentujemy najlepsze polskie dokumenty z programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pokazy odbywają się w Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Łodzi, Warszawie, Katowicach i Szczecinie.

Harmonogram seansów:

Bilety będą dostępne w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin.

21 listopada – 2 grudnia:

“Rok z życia kraju”, reż. Tomasz Wolski

„Ciemna noc stanu wojennego” – tak nazywany jest okres, jaki nastał w komunistycznej Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Ale czasy państwowego terroru, wymierzonego w ruch „Solidarność”, miały też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, nie tylko dobrze znanych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. W rytm wojskowych werbli pokazuje codzienne funkcjonowanie mieszkańców kraju oraz działalność propagandy i wojska. Przywołuje zróżnicowane głosy ulicy, zderza ze sobą pochody, zamieszki i karnawałowe zabawy. Podważa tym samym zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

KFF TALKS PODCAST
Tym razem gościem Magdaleny Walo w KFF TALKS PODCAST był Tomasz Wolski. Reżyser opowiedział o pracy z archiwami, o tym dla kogo robi filmy i czy lubił w szkole lekcje historii.

23 października – 31 października:

“Wszystko ma żyć”, reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko

Anna już od najmłodszych lat kochała zwierzęta – uczyła biologii w szkole, pracowała w zoo. Jako kobieta szybko zrozumiała, że musi być silna, także fizycznie. W ten sposób w wieku 40 lat rozpoczęła karierę jako trójboistka siłowa i wkrótce została wielokrotną mistrzynią świata i najsilniejszą kobietą na świecie. Wykorzystując potęgę mediów społecznościowych, prowadziła kampanię na rzecz praw zwierząt, zakładała schroniska, szukała nowych rodzin dla dziesiątek bezpańskich psów i kotów. Kiedy w 2022 roku zaczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, Anna ruszyła na pomoc rannym i porzuconym zwierzętom.

KFF TALKS PODCAST
W kolejnym odcinku KFF TALKS PODCAST Magdalena Walo rozmawiała z dwójką reżyserów oraz bohaterką dokumentu, Anną Kurkuriną.

19 września – 27 września:

“Plan Petera”, reż. Grzegorz Pacek

Trudno uwierzyć, że jakikolwiek kontakt z elektrycznością, włączając w to telefon komórkowy, powoduje ból. Historia mężczyzny cierpiącego na ciężki przypadek zespołu nadwrażliwości elektromagnetycznej. Nie mogąc dłużej żyć w naszym spętanym falą elektromagnetyczną świecie, ucieka z rodzinnego miasta, zrywając więzi z rodziną i społeczeństwem. Podczas wędrówki w coraz głębszą dzicz, szukając bezpiecznego miejsca do życia, staje się wyrzutkiem, żyjącym na obrzeżach naszej cywilizacji.

KFF TALKS PODCAST
W kolejnym odcinku KFF TALKS PODCAST gościem Magdaleny Walo był Grzegorz Pacek. Reżyser dokumentu “Plan Petera” opowiedział o procesie realizacji filmu oraz o skomplikowanych relacjach z trudnym bohaterem.

22 sierpnia – 28 sierpnia i 19 września:

“Ja, Rosiński”, reż. Piotr Kielar

Grzegorz Rosiński, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich twórców komiksów, autor rysunków do serii “Thorgal”, przechodzi na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach. Wciąż ma do dokończenia i poprawienia strony komiksowe Thorgala, co daje nam niecodzienną szansę podpatrzenia artysty w trakcie procesu twórczego. To także rozmowy z kolejnymi scenarzystami, burzliwe dyskusje z synem malarzem nad detalami rysunków, czy same rozważania Rosińskiego na temat własnej twórczości.

KFF TALKS PODCAST
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka drugiego sezonu KFF TALKS PODCAST. Gościem Magdaleny Walo był reżyser filmu “Ja, Rosiński”, który m.in. zdradził kulisy pracy nad produkcją, podzielił się towarzyszącymi mu wątpliwościami i opowiedział o premierowym pokazie w Krakowie.

PATRONAT MEDIALNY:

Patronat medialny nad pokazami filmu “Ja, Rosiński” objęli Muzeum Komiksu oraz Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Patronat medialny nad pokazami filmu “Wszystko ma żyć” objęli Salam Lab oraz Sestry.eu.

Patronat medialny nad pokazami filmu “Rok z życia kraju” objęli Za Rubieżą. Historia i politykaCiekawe HistorieFilmoznawczyni Diana Dąbrowska oraz Muzeum Życia w PRLu.

PATRONI LOKALNI:

Patronami lokalnymi całego projektu zostali: Hard Rock Cafe Kraków , Wine Garage, Klub Alchemia oraz Alchemia od kuchni. W każdym z tych miejsc za okazaniem biletu z projekcji można otrzymać 10% zniżki na wybrane produkty.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.