Październikowe wieczory z Krakowskim Festiwalem Filmowym i TVP Dokument

“Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” to pasmo, które od września zadomowiło się w ramówce TVP Dokument. W każdy piątek o 22:30 widzowie i widzki mają okazję zobaczyć znakomite filmy z minionych edycji festiwalu. W październiku na małym ekranie pojawią się nagradzane i lubiane przez festiwalową publiczność “Skatepark królów”, “Kobieta i lodowiec”, “Ogniem pisane” oraz “Antybohater”.

“Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” to nowe pasmo filmowe na antenie TVP Dokument. Program prezentujący najciekawsze dokumenty prezentowane w ostatnich latach na Krakowskim Festiwalu Filmowym powstał we współpracy z organizatorami wydarzenia. Wybrane produkcje będą emitowane w każdy piątek od września do grudnia w godzinach wieczornych.

W pierwszy piątek października przygotowano coś dla wielbicieli i miłośniczek kudłatych przyjaciół. Tytułowy “Skatepark królów” jest rajem dla młodzieży, ale kto by się spodziewał, że swój dom znajdą tam również dwa czworonogi? Chola i Football to sympatyczne psiaki, które stały się nieodłącznym elementem parku i towarzystwem dla nastoletnich fanów deskorolki. Grają z nimi w piłkę, są przez nich dokarmiane, obserwują popisy i akrobacje, a przede wszystkim są przypadkowymi słuchaczami rozmów młodych ludzi o anonimowych twarzach, którym nieobce są narkotyki, kłótnie z rodzicami czy groźby wyrzucenia z domu. Zdaje się, że „pieskie życie” wiodą nie tylko zwierzęta, ale i zbuntowana, szukająca własnej drogi młodzież. 

Dokument autorstwa Bettiny Perut i Ivána Osnovikoffa otrzymał Specjalną Nagrodę Jury dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego na IDFA 2018. Na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity doceniono pracę operatora Pablo Valdésa, przyznając mu Nagrodę National Geographic za Najlepsze Zdjęcia. 

Niezależne, mocne głosy kobiet, można usłyszeć w dokumencie “Ogniem pisane”. Wbrew stereotypom i przesądom, na przekór indyjskiemu systemowi kastowemu i kryzysowi dziennikarstwa, grupa mieszkanek stanu Uttar Pradesh tworzy własną niezależną gazetę. Poznajemy ich osobiste historie, codzienną pracę w redakcji i w terenie, a także nowe wyzwania związane z digitalizacją medium. Nasilająca się w Indiach przemoc wobec kobiet i radykalizacja sceny politycznej sprawiają, że wydawanie pisma staje się coraz bardziej ryzykowne. Twórcy filmu, Rintu Thomas i Sushmit Ghosh, towarzyszą swoim bohaterkom podczas tych zmagań. Pokazują, jak wiele dla nich znaczy odzyskiwanie własnego głosu.

Na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym film otrzymał Srebrny Róg dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu o tematyce społecznej. Produkcję doceniła też publiczność Sundance Film Festival oraz członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, którzy w 2022 roku nominowali tytuł do Oscara.

18 października będzie można zobaczyć polską produkcję autorstwa Michała Kaweckiego. “Antybohater” to opowieść o Miszce, chłopaku o wielu twarzach. Drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami. A do tego ma wyjątkowe poczucie humoru. Spotykamy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie. Ale przede wszystkim bohater musi zadecydować, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Mimo ograniczeń podejmuje w życiu kolejne próby.

Dokument zdobył Wyróżnienie Specjalne w konkursie polskim podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Polską produkcję można było oglądać na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. na niemieckim Neisse Film Festival, estońskim Parnu Film Festival, czeskim One World International Human Rights Documentary Film Festival czy francuskim ONE Country ONE Film International Festival.

Na ostatni październikowy seans w ramach pasma “Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” wybrano spektakularny, estońsko-litewski dokumentu “Kobieta i lodowiec”. Bohaterka dokumentu, Aušra Revutaite, poświęciła życie badaniu lodowców. Od 30 lat mieszka w górach Tienszan na wysokości 3500 metrów. Odcięta od świata, za towarzystwo ma jedynie psa i kota. Obserwacjom codziennej pracy litewskiej glacjolożki towarzyszą zapierające dech widoki kazachstańskiego lodowca Tuyuksu. Drugą bohaterką filmu Audriusa Stonysa jest bowiem natura – majestatyczna i nieskażona, lecz jednocześnie groźna w swej nieprzewidywalności.

Na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument otrzymał Srebrny Róg za najlepszy średniometrażowy film dokumentalny oraz Nagrodę FIPRESCI.

Październikowa ramówka:

  • “Skatepark królów”, reż. Bettina Perut, Iván Osnovikoff (4 października, 22:30)
  • Ogniem pisane”, reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh (11 października, 22:30)
  • “Antybohater”, reż. Michał Kawecki (18 października, 22:30)
  • “Kobieta i lodowiec”, reż. Audrius Stonys (25 października, 22:30)

Kolejne tytuły pasma “Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” będą ujawnione wkrótce.

Pełen program TVP Dokument można znaleźć na stronie internetowej.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.

Aktualności

8 z 1098