Zwycięskie filmy w piątkowe wieczory na TVP Dokument

Kontynuujemy cykl “Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” na antenie TVP Dokument. W tym miesiącu w paśmie pokazane zostaną tytuły uhonorowane najważniejszymi festiwalowymi laurami. Już 1 listopada o 22:30 publiczność zobaczy nominowany do Oscara, nagrodzony Złotym Rogiem, niezwykle mocny dokument “O ojcach i synach” Talala Derkiego. W piątkowe wieczory będzie można zobaczyć kolejnych laureatów. Nagrodzone Złotym Lajkonikiem “Twarze Agaty” Małgorzaty Kozery i aż trzech ostatnich zwycięzców Złotego Rogu – “O karawanie i psach” Askolda Kurova i anonimowego twórcy, “Mam na imię szczęście” Ayse Toprak i Nicka Reada oraz “Katedrę” Denisa Dobrovody.

“Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” to nowe pasmo filmowe na antenie TVP Dokument. Program prezentujący najciekawsze dokumenty prezentowane w ostatnich latach na Krakowskim Festiwalu Filmowym powstał we współpracy z organizatorami wydarzenia. Wybrane produkcje będą emitowane w każdy piątek od września do grudnia w godzinach wieczornych.

W pierwszy listopadowy piątek będzie można zobaczyć niesamowicie mocny dokument “O ojcach i synach” w reżyserii Talala Derkiego. Reżyser zabiera widzów w podróż do niedostępnego świata dżihadystów. Jak wygląda z bliska ich życie? Po filmie „Powrót do Homs”, który pokazywał radykalizację buntu przeciwko dyktaturze al-Assada, reżyser ponownie odwiedził rodzinny kraj. Udało mu się zdobyć zaufanie rodziny islamskiego fundamentalisty, z którą spędził ponad dwa lata, filmując domową codzienność i walkę z wrogiem. W cieniu toczącej się wojny dorasta najmłodsze pokolenie bojowników dżihadu – pozbawione dzieciństwa, poddawane praniu mózgów i morderczym treningom.

Dokument Talala Derkiego otrzymał Złoty Róg oraz nagrodę FIPRESCI na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film zdobył również nagrodę Jury na Sundance, tytuł najlepszego dokumentu na festiwalach w Salonikach, w Dublinie czy w Monachium. Zwieńczeniem festiwalowej kariery “O ojcach i synach” była nominacja do Oscarów.

8 listopada zaplanowano pokaz przejmujących “Twarzy Agaty” Małgorzaty Kozery. Bohaterką dokumentu jest Agata. Kobieta jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę. Choroba i związany z nią ból nie dają za wygraną, ale pojawiają się coraz bardziej obiecujące sposoby na leczenie. Dla Agaty najważniejszą terapią pozostaje jednak twórczość. Jej twarz wraz z nawrotami naczyniaków ulega kolejnym deformacjom, co staje się jednym z głównych tematów, jakie bohaterka eksploruje w swojej sztuce.

Z 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Małgorzata Kozera wyjechał ze Złotym Lajkonikiem dla najlepszego polskiego dokumentu. Film był prezentowany na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. W ubiegłym miesiącu otrzymał Grand Prix na DokuBaku International Documentary Film Festival w Azejberdżanie. 

Pasjonujący portret bożego szaleńca będzie można zobaczyć 15 listopada. “Katedra” Denisa Dobrovody opowiada o niezwykłym mężczyźnie, który 60 lat temu rozpoczął wznoszenie katedry w hiszpańskim Mejorada del Campo. Bez uprawnień, projektu i wykształcenia budowlanego. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Dla jednych Justo Gallego Martínez to idealista wiedziony żarliwą wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą. Wielu trudno zrozumieć to przedsięwzięcie – zwłaszcza w wielokulturowym i sekularyzującym się świecie. Z udziałem archiwaliów i współczesnych obserwacji film rejestruje proces powstawania gigantycznej budowli. Co się stanie z niedokończoną katedrą po śmierci jej budowniczego?

Dokument otrzymał Złoty Róg na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie miał swoją światową premierę. “Katedra” cieszyła się zainteresowaniem międzynarodowych imprez filmowych, była pokazywana m.in. na Tallin Black Nights czy na Transilvania Intrenational Film Festival.

Kolejny znakomity portret kobiety, która zmaga się z ogromnymi trudnościami. W 2015 roku turecko-kurdyjska piosenkarka Mutlu Kaya została postrzelona we własnym domu w głowę i doznała ciężkich obrażeń mózgu. Zdarzenie to zakończyło jej błyskotliwą karierę i przyniosło jej niepełnosprawność oraz lata żmudnej rehabilitacji. Twórcy filmu “Mam na imię Szczęście” śledzą losy dziewczyny, która postanowiła doprowadzić winowajcę przed sąd i podjęła walkę o odzyskanie głosu. Równocześnie, dzięki popularności w mediach społecznościowych, stała się symbolem sprzeciwu wobec bezkarności sprawców tak zwanych zabójstw honorowych, których ofiarami pada wiele kobiet z południowo-wschodniej Turcji.

Dokument duetu Nick Read i Ayse Topak zwyciężył na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film otrzymał również nagrodę Human Rights Dox na Dokufest International Documentary and Short Film Festival w Kosowie.

Na koniec miesiąca najnowsza produkcja. Niezwykle aktualny portret rosyjskich opozycjonistów. “O karawanie i psach” Askolda Kurova i anonimowego twórcy będzie można zobaczyć w paśmie “Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” 29 listopada. Wiadomo nie od dziś, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. W Rosji ci, którzy ją głoszą, uznawani są agentów obcego wywiadu. Na przykład dziennikarze „Nowej Gaziety”, która pół roku przed inwazją na Ukrainę otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Tylko jak ocalić ten niezależny głos w warunkach jeszcze większego przykręcania śruby? Łącząc oficjalne i nieoficjalne zapisy, głównie anonimowych autorów, film dokumentuje heroiczną pracę rosyjskich dziennikarzy, ich dylematy związane z emigracją, cenzurą czy autocenzurą oraz nieliczne przejawy opozycyjnego ducha w tamtejszym społeczeństwie.

Tytuł otrzymał Złoty Róg dla najlepszego międzynarodowego dokumentu na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

Listopadowa ramówka:

  • “O ojcach i synach”, reż. Talal Derki (1 listopada, 22:30)
  • “Twarze Agaty”, reż. Małgorzata Kozera (8 listopada, 22:25)
  • “Katedra”, reż. Denis Dobrovoda (15 listopada, 22:20)
  • “Mam na imię Szczęście”, reż. Nick Read, Ayse Topak (22 listopada, 22:30)
  • “O karawanie i psach”, reż. Askold Kurov, Anonymous 1 (29 listopada, 22:30)

Kolejne tytuły pasma “Odkrycia Krakowskiego Festiwalu Filmowego” będą ujawnione wkrótce.

Pełen program TVP Dokument można znaleźć na stronie internetowej.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD. 

Aktualności

8 z 1104