Pierwsze tytuły 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Prace nad programem tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego potrwają do połowy kwietnia ale już teraz prezentujemy pierwsze tytuły, które powalczą o najwyższe laury prestiżowego, międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych. Wstrząsające bliskie spotkanie z katami ISIS w Syrii, poruszająca historia ocalałej z próby zabójstwa młodej Kurdyjki w Turcji, burzliwe losy pewnego domu, będące zwierciadłem skomplikowanej historii Iranu. A to dopiero przedsmak tego co nas czeka na przełomie maja i czerwca w kinach i online.

Świat żyje teraz głównie okrutną wojną w Ukrainie. Ale trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji, masowe protesty w Iranie uświadamiają jak łatwo usuwamy z naszego pola widzenia całe obszary ludzkich dramatów. A świat ciągle wrze. Dokumentaliści na szczęście nie odwracają głowy, wchodzą z kamerą w najbardziej zapalne punkty na ziemi. – mówi Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Co 11 sekund na świecie dochodzi do kobietobójstwa. Film Mam na imię Szczęście / My Name Is Happy, reż. Nick Read, Ayse Toprak opowiada o walce przeciwko normalizacji przemocy wobec kobiet w Turcji. Jego główna bohaterka, Mutlu Kaya, finalistka telewizyjnego talent show, cudem unika śmierci z rąk odrzuconego zalotnika. Tyle szczęścia nie ma jednak jej siostra. Dokument podąża za Mutlu i jej bliską rodziną przez ich tragiczne doświadczenia i jej zmagania o powrót do zdrowia i muzyki. 

Nagrodzony na francuskim festiwalu Fipadoc Milczący dom / Silent House to debiut irańskiego rodzeństwa filmowców. Farnaz i Mohammadreza Jurabchian, za pomocą niezwykle bogatych archiwaliów, ukazują fascynujące rodzinne losy trzech pokoleń, których niemym świadkiem jest ponad stuletni dom w Teheranie, miejsce słynnej konferencji. To tam rodzina przeżywa zarówno szczęśliwe, jak i tragiczne chwile na tle burzliwych losów Iranu od Rewolucji Islamskiej w 1979 roku aż do czasów współczesnych. 

Światowa premiera duńskiego dokumentu Porywacze / The Hostage Takers, reż. Puk Damsgaard, Søren Klovborg będzie miała miejsce za tydzień na festiwalu CPH: DOX w Kopenhadze. Potem film trafi na Krakowski Festiwal Filmowy. Bohaterami są członkowie ISIS, brutalni strażnicy wielu zachodnich zakładników, w tym amerykańskiego korespondenta wojennego Jamesa Foleya, którego transmitowana na żywo dekapitacja wstrząsnęła światem. Jego przyjaciel, Sean Langan, brytyjski dziennikarz wojenny, niegdyś także ofiara porwania, wytropił katów i nagrał niezwykle emocjonalną konfrontację, z której rysuje się przerażający obraz natury ludzkiej.

W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych o Złoty i Srebrne Rogi zmierzy się 15 najnowszych filmów z całego świata. Czy wśród nich znajdzie się także reprezentant z Polski? Przekonamy się w kwietniu. Do tego czasu zespół selekcyjny pod wodzą dyrektora Festiwalu, Krzysztofa Gierata i Anity Piotrowskiej, kuratorki sekcji dokumentalnej wybierze te najlepsze spośród nadesłanych, a także tych, których światowe premiery odbywają się na prestiżowych festiwalach. 

Szczegółowy program będzie opublikowany w połowie maja na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem –  Krakowska Fundacja Filmowa

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023. 

Kategoria: News.

Aktualności

167 z 1106