Zapraszamy na bezpłatne pokazy dla widzów indywidualnych i grup szkolnych.
Krakowski Festiwal Filmowy to także kino dla młodszych widzów. W specjalnie przygotowanym cyklu pokazów filmowych dla dzieci i młodzieży szkolnej znajdziemy aż osiem filmów skierowanych do najmłodszych kinomaniaków.
Jak co roku organizatorzy przewidzieli w salach kinowych także miejsce dla młodszej widowni. Po raz kolejny na Krakowskim Festiwalu Filmowym będziemy mieli okazję zobaczyć filmy z sekcji Festiwal Dzieciom (Kids & Youth Fest). Od poniedziałku do środy (27-29 maja) w godzinach porannych organizowane będą specjalne bezpłatne pokazy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
W ramach ZORGANIZOWANYCH POKAZÓW DLA SZKÓŁ zaprezentowane zostaną:
Klara i tajemnica niedźwiedzi (2012) reż. Tobias Ineichen, 93′
Trzynastoletnia Clara mieszka z mamą i ojczymem na farmie w szwajcarskich Alpach. Dziewczynka przejawia niespotykaną wrażliwość, dzięki której dostrzega sprawy niewidzialne dla innych. Splot następujących po sobie, pozornie nieistotnych zdarzeń kieruje uwagę Clary na historię gospodarstwa, w którym mieszka. Nastolatka odkrywa tajemnicę sprzed dwustu lat – aby zdjąć ciążącą nad domostwem klątwę, musi przywrócić równowagę w relacjach mieszkańców miasteczka z otaczającym ich światem przyrody.
Region Napf leży w samym sercu Szwajcarii. Alice Schmid, reżyserka, przez 365 dni towarzyszyła z kamerą dzieciom z malowniczej gminy Romoos, które od najmłodszych lat przygotowują się do pracy w gospodarstwie i uczą się stawiać czoła surowej górskiej przyrodzie. Lokalna społeczność żyje w rytmie zmieniających się pór roku, a podróż do szkoły kolejką linową jest dla małych mieszkańców Napf czymś równie powszednim, jak przejażdżka autobusem dla dzieci z nizin.
Colombianos (2012) reż. Tora Mårtens, 90′
Pablo i Fernando, kolumbijscy bracia wychowani w Szwecji, wracają po latach do rodzinnej Bogoty. Pierwszy przyjechał tu na studia medyczne, po czym ściągnął młodszego brata, by pomóc mu w zerwaniu z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Pablo nie ustaje w wysiłkach, by zorganizować Fernandowi czas i przez minimum sześć miesięcy zatrzymać go z daleka od ryzykownych sytuacji. Ich braterska relacja zostaje wystawiona na bardzo ciężką próbę.
Nie jestem gwiazdą rocka (2012) reż. Bobbi Jo Hart, 86′
Przez osiem lat reżyserka śledziła losy Mariki Bournaki, utalentowanej kanadyjskiej pianistki, która rozpoczęła karierę jako dwunastolatka. Kamera – towarzysząca bohaterce podczas prób, koncertów i w różnych momentach życia rodzinnego – miała być świadkiem narodzin gwiazdy. Równolegle udało się zarejestrować proces dojrzewania młodej dziewczyny, jej nowe ambicje i rodzący się bunt, a wreszcie próbę samodzielnego znalezienia własnej drogi.
Dziennik z podróży (2013) reż. Piotr Stasik, 54′
Tadeusza Rolke, sędziwego mistrza polskiej fotografii, łączy z piętnastoletnim Michałem nie tylko typowa relacja nauczyciel – uczeń. Razem wyruszają w Polskę, by portretować mieszkańców małych miejscowości, a umieszczona w camperze ciemnia umożliwia im natychmiastowe wywoływanie zdjęć i obdarowywanie nimi przypadkowo spotkanych modeli. Dla chłopca jest to doskonała okazja, by poznać tajniki tradycyjnej fotografii. Dla obu bohaterów – szansa na przeżycie pięknej przyjaźni.
Bliższe informacje i zapisy: [email protected]
Ponadto na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym będziemy mogli zobaczyć jeszcze 3 filmy w sekcji Kids & Youth Fest, wyświetlane w ramach POKAZÓW FAMILIJNYCH DLA WIDZÓW INDYWIDUALNYCH w kinie Mikro. Wstęp bezpłatny, zapisy nie obowiązują.
Zimowa córka (2010) reż. Johannes Schmid, 93’ (11-14 lat)
Nieoczekiwany telefon w Święta Bożego Narodzenia okazuje się początkiem podróży w przeszłość. Kattaka dowiaduje się od swojej mamy, że tajemniczy rozmówca jest jej biologicznym tatą. Kattaka ma już tylko jeden cel: odnaleźć go. Zimowa córka to wzruszająca historia o przebaczeniu, nieoczekiwanych przyjaźniach oraz znaczeniu więzi rodzinnych.
Alfie, mały wilkołak (2011) reż. Joram Lürsen, 98’
Alfie, w noc swoich 7 urodzin… zmienia się w małego kudłatego wilkołaka. W obawie, że zostanie odrzucony, wspólnie z przybranym bratem postanawia ukryć to przed światem. Czy im się uda? Jaką transformację przejdzie słaby i spokojny chłopiec i z jakimi przeciwnościami przyjdzie mu walczyć? O tym wszystkim opowiada Alfie, mały wilkołak, wesoła a zarazem wzruszająca historia o akceptacji.
Lotte i sekret księżycowego kamienia (2011) reż. Janno Poldma, Heiki Ernits, 76’ (4-10 lat)
Lotte i jej wuj Klaus wyruszają w poszukiwaniu tajemniczych kamieni. Tak się składa, że nie są jedynymi, którzy ich poszukują. Podczas wyprawy wuj Klaus udziela dziewczynce ważnych życiowych lekcji. Najważniejszą jest ta, że trzeba wierzyć. Wierzyć, że można pokonać wszystkie przeszkody, że znajdzie się to, czego się szuka. Lotte i sekret księżycowego kamieniatoanimowana historia o życzliwości, przyjaźni i ciekawości.
Program pokazów: TUTAJ.