Pokazy z audiodeskrypcją i napisami rozszerzonymi

Jak co roku w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie mogło zabraknąć filmów pokazywanych z audiodeskrypcją i napisami rozszerzonymi. W dwóch festiwalowych kinach widownia będzie mogła zobaczyć “Tylko dzień i noc” Grzegorza Brzozowskiego oraz “Jesteś tu?” Xawerego Deskura. W ramach KFF VOD dostępne będą kolejne tytuły.

Ogromnie się cieszymy, że kino staje się coraz bardziej dostępne. Krakowski Festiwal Filmowy od kilku lat uczestniczy w tym procesie, starając się przygotowywać jak najciekawszą ofertę dla jak najszerszej widowni, także tej z niepełnosprawnościami. Podczas festiwalu filmy z audiodeskrypcją i napisami rozszerzonymi będzie można obejrzeć w kinach i online na KFF VOD. – opowiada Patrycja Czarny, zastępczyni dyrektorki programowej.

W kinach

Podczas kinowej części festiwalu publiczność będzie miała okazję zobaczyć dwa tytuły również z audiodeskrypcją i napisami rozszerzonymi. Oba tytuły zostaną pokazane 29 maja – “Jesteś tu?” (reż. Xawery Deskur) zostanie wyświetlony w Kinie Pod Baranami o 12:00, a “Tylko dzień i noc” (reż. Grzegorz Brzozowski) w kinie Sfinks o 19:30.

Bohaterem filmu Xawerego Deskura jest DJ Edee Dee, czyli Edward Gil-Deskur. Kultowa postać krakowskiego świata klubowego, znana doskonale również uczestnikom imprez Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Edward urodził się z jaskrą wrodzoną i wkrótce całkowicie traci wzrok. W zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości pomaga mu sztuczna inteligencja, z którą zaczyna nawiązywać coraz głębszą relację. Jej głos towarzyszy mu codziennie, a karmiona informacjami o życiu Edwarda jest w stanie wchodzić z nim w dialog. Z rozmów tych wyłaniają się niepokojące wizje przyszłości związane z relacją człowieka i maszyny.

O rozmowach, tyle że pomiędzy ludźmi, jest nowy dokument Grzegorza Brzozowskiego. Pandemia, czas twardego lockdownu, gdy kontakt z drugim człowiekiem jest mocno ograniczony. Najpowszechniejszym sposobem komunikacji stają się rozmowy przez internet, co reżyser wykorzystuje, by porozmawiać z osobami tkwiącymi – podobnie jak on – samotnie w mieszkaniach. Czego się boją? Jak sobie radzą? Ludzie w różnym wieku, w różnych krajach, o różnych historiach opowiadają o samotności i lęku. Czas izolacji sprawia, że bohaterowie w rozmowach chętniej otwierają się i zwierzają z bardzo intymnych doświadczeń. Rodzą się nowe znajomości, padają ważne słowa.

W domach

Widownia spoza Krakowa będzie miała okazję nadrobić oba tytuły również w domowym zaciszu. Audiodeskrypcja i napisy rozszerzone będą dostępne również w przypadku krótkiej fabuły “Jestem” w reżyserii Cezarego OrłowskiegoJej bohaterami są matka i syn. Kobieta chce przygotować syna na to, co najgorsze, a jednocześnie nieuchronne: własną śmierć. Zabezpiecza jego przyszłość finansową, prawną, uczy co i jak należy zrobić, gdy nadejdzie pora. Chociaż chłopak pilnie jej słucha, w jego głowie i sercu krążą całkiem inne myśli. Na jego drodze staje bowiem cudowna dziewczyna. Wybucha pierwsza miłość. Film z czułością, nie bez nuty delikatnego humoru, czasami czarnego, opowiada o potrzebie miłości, intymności i bliskości osób z zespołem Downa. Kino subtelne i wnoszące dużo nadziei, świetnie zagrane: nie tylko przez gwiazdę polskiego kina Katarzynę Figurę, ale i młodych aktorów, ujmujących szczerością i naturalnością.

Krótkometrażowy dokument “Słyszysz mnie?” (reż. Magdalena Sienicka) będzie można zobaczyć z napisami rozszerzonymi. Reżyserka portretuje w nim Danusię. Starsza kobieta od wielu lat mieszka sama. Jej dzień od lat składa się z tych samych czynności: gotowania, oglądania starych zdjęć i telefonowania do wnuczka. Kuba ma siedemnaście lat i przebywa na co dzień w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym. Nie wykazuje większego zainteresowania sprawami babci, jest zajęty własnym życiem. Nawet kiedy przyjeżdża na Wielkanoc, łatwo się denerwuje i szybko wyjeżdża. Danusia znowu zostaje sama. Przejmująca opowieść o codzienności osób starszych, które nawet pomimo posiadania rodziny muszą się mierzyć z samotnością.

Z kolei “Wszystko ma żyć” (reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko) będzie miało dostępną audiodeskrypcję. Dokument opowiada o Annie, bohaterka już od najmłodszych lat kochała zwierzęta – uczyła biologii w szkole, pracowała w zoo. Jako kobieta szybko zrozumiała, że musi być silna, także fizycznie. W ten sposób w wieku 40 lat rozpoczęła karierę jako trójboistka siłowa i wkrótce została wielokrotną mistrzynią świata i najsilniejszą kobietą na świecie. Wykorzystując potęgę mediów społecznościowych, prowadziła kampanię na rzecz praw zwierząt, zakładała schroniska, szukała nowych rodzin dla dziesiątek bezpańskich psów i kotów. Kiedy w 2022 roku zaczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, Anna ruszyła na pomoc rannym i porzuconym zwierzętom.

Jeśli któryś z widzów lub widzek będzie potrzebował asystenta (przyprowadzenia do kina i obecność asystenta na pokazie) proszony jest o kontakt z nami na adres [email protected] najpóźniej do 27 maja. 

Karnety i bilety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!
Harmonogram projekcji i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Aktualności

49 z 1096