Polish Docs Pro z nominacją do nagród PISF

POLISH DOCS PRO Z NOMINACJĄ DO NAGRÓD PISF

Poznaliśmy już listę nominowanych do tegorocznych nagród PISF. W kategorii promocja polskiego kina za granicą o statuetkę ubiega się projekt Polish Docs Pro. Laureatów poznamy już 21 września podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przyznawane od 2008 roku nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Kandydatów mogły zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury. 

Laureaci zostaną nagrodzeni w dziewięciu kategoriach: kino, wydarzenie filmowe, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, Dyskusyjny Klub Filmowy, dystrybucja polskiego filmu, plakat filmowy i promocja polskiego kina za granicą. To właśnie w tej ostatniej kategorii doceniono Polish Docs Pro.  

Polish Docs Pro to jedyny w Polsce projekt skupiający się na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. W 2019 i 2020 roku w ramach Polish Docs Pro zorganizowane zostały prezentacje projektów połączone ze spotkaniami z decydentami na IDFA Forum (Holandia), Visions du Reel (Szwajcaria), Doc/Fest Sheffield Marketplace (Wielka Brytania), East Doc Platform (Czechy), DOK Leipzig (Niemcy), Ji.hlava Industry (Czechy) oraz stoiska polskie na targach Sunny Side of the Doc (Francja). Zaprezentowano ok. 80 projektów, udział wzięło kilkudziesięciu producentów. Efektem były zaproszenia na kolejne fora, festiwale filmowe lub do dystrybucji. 

W 2021 roku odbyły się kolejne wydarzenia promujące polską branżę dokumentalną m.in. podczas FIPA Doc Industry we Francji oraz CPH:DOX Industry w Danii, a we wrześniu polska delegacja będzie gościem specjalnym Nordisk Panorama Forum w szwedzkim Malmö.

O wybranych wydarzeniach organizowanych w ramach projektu można przeczytać tutaj:

Polish Docs PRO na Sheffield Doc/Fest & Meet Market 2019 

Polish Docs PRO na Sunny Side of the Doc 2019

Polish Docs PRO na DOK Industry 2019

Polish Docs PRO na East Doc Platform 2020

Polish Docs PRO na Sunny Side of the Doc 2020

Polish Docs PRO na Ji.hlava Industry i DOK Industry 2020

Polish Docs PRO na IDFA Industry 2020

Polish Docs PRO na FIPADOC 2021

Polish Docs PRO na CPH:Forum 2021

Polish Docs PRO na Sunny Side of the Doc 2021

Polish Docs PRO na Nordisk Forum w 2021

Projekt Polish Docs Pro w 2019 roku był realizowany przy współpracy z Doc Lab Poland i TVP ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2021 roku projekt ma także wsparcie finansowe Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

To nie pierwsze docenienie działalności Krakowskiej Fundacji Filmowej przy której tworzony jest projekt Polish Docs Pro. W 2008 roku uhonorowano Projekt Polish Docs, wcześniej fundacja otrzymała kilka nominacji, m.in. za zagraniczną promocję animacji „Cipka” oraz za promocję polskich dokumentów.

Listę wszystkich nominowanych można znaleźć na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Kategoria: News.
Tag: / / / / .

Aktualności

244 z 1103