Producenci z Staroń Films, Wajda Studio, Hanna Polak Films, Metro Films, Endorfina Studio, Otter Films oraz Krakowskiej Fundacji Filmowej i TVP pojadą na HotDocs.
Dzięki staraniom Krakowskiej Fundacji Filmowej Polska jest w tym roku gościem specjalnym festiwalu Hot Docs. Dziesięć polskich filmów prezentowanych w sekcji Made In i jeden w sekcji Nightvision, silna delegacja polskich producentów na Hot Docs Forum i polski projekt biorący udział w pitchingu to najważniejsze elementy programu polskiego.
Kanadyjski festiwal Hot Docs jest jednym z najważniejszych na świecie i największym w północnej Ameryce festiwalem filmu dokumentalnego. Jego pierwsza edycja odbyła się w Toronto w 1993 roku i od tej pory festiwal stale rośnie, wprowadzając nowe elementy programu i zdobywając międzynarodowe uznanie. Co roku na Hot Docs prezentowanych jest prawie 200 najważniejszych filmów dokumentalnych danego roku, a Hot Docs Forum i targi filmowe przyciągają rokrocznie ponad 2000 profesjonalistów z branży dokumentalnej. Tegoroczna jubileuszowa 20. edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 5 maja.
Dzięki współpracy Hot Docs i Krakowskiej Fundacji Filmowej polskie filmy od kilku lat stale goszczą w programie festiwalu i spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem. W 2009 roku film Bartosza Konopki „Królik po berlińsku” został uznany za Najlepszy Średniometrażowy Film Dokumentalny Hot Docs.
Od 2003 roku Hot Docs prezentuje w specjalnym programie „Made In” najnowsze filmy dokumentalne z wybranego kraju lub regionu. Do tej pory w cyklu „Made In” prezentowano filmy z Europy Południowo-Wschodniej (2012), Włoch (2011), Ameryki Południowej (2010), Korei Południowej (2009), Meksyku (2008), Brazylii (2007), Japonii (2006), Afryki Południowej (2004) i Tajwanu (2003). W tym roku wybór kanadyjskich programerów padł na Polskę.
– Jesteśmy zachwyceni, że będziemy mogli w tym roku zaprezentować dokonania filmu polskiego i gościć delegację polskich twórców na festiwalu – mówi Charlotte Cook, dyrektor programowa Hot Docs. – Polski wkład w rozwój filmu dokumentalnego jest ogromny, i cieszymy się, że będziemy mogli podzielić się nowymi produkcjami z tego kraju z naszą publicznością.
W programie „Made in Poland” znalazło się dziesięć polskich filmów dokumentalnych:
–„Galumphing”, reż. Kamila Józefowicz,
– „Wirtualna wojna”, reż. Jacek Bławut,
– „Uwikłani”, reż. Lidia Duda
– „Moja Wola”, reż. Bartosz M. Kowalski
– „Lalkarz”, reż. Wiktoria Szymańska
– „Uwolnić motyla”, reż. Joanna Frydrych
– „Zabawki cesarza”, reż. Tomasz Gotfryd, Jarosław Moździerz, Joanna Rusinek, Joanna Wójcik, Grzegorz Wierzchowski
– „Punkt wyjścia”, reż. Jagoda Szelc
– „Rogalik”, reż. Paweł Ziemilski
– „Rozmowa”, reż. Piotr Sułkowski
W ramach sekcji „Nightvision Program” pokazany zostanie głośny dokument Michała Marczaka „Fuck for Forest”.
Polska obecność w Kanadzie to nie tylko filmy. W przeznaczonym dla branży dokumentalnej Hot Docs Forum, zaplanowanym na 1 i 2 maja, weźmie udział delegacja polskich producentów. Forum jest miejscem spotkań producentów, redaktorów zamawiających, kupujących, instytucji finansujących, przedstawicieli funduszy filmowych i innych profesjonalistów zajmujących się filmem dokumentalnym. Producenci mają szansę zaprezentować tu projekty znajdujące się na różnych etapach realizacji oraz znaleźć koproducentów i źródła finansowania.
Polska delegacja, w której znaleźli się przedstawiciele firm produkcyjnych w składzie Staroń Films, Wajda Studio, Hanna Polak Films, Metro Films, Endorfina Studio, Otter Films oraz Krakowskiej Fundacji Filmowej, a także TVP będzie miała szansę uczestniczyć w różnych wydarzeniach składowych Hot Docs Forum. Członkowie polskiej delegacji będą gośćmi specjalnymi Międzynarodowego Dnia Koprodukcyjnego, gdzie po prezentacji swoich projektów będą mogli spotkać się z potencjalnymi koproducentami. W pitchingu zaprezentowany zostanie polsko-estoński projekt „Rocket Men” produkowany przez Fundację Moma Film i firmę Digital Sputnik. Pozostali producenci wezmą udział w pitchingu w charakterze obserwatorów.
Nowością tegorocznej edycji jest program Hot Docs Deal Maker, w którym również wezmą udział polscy producenci. Umożliwia on indywidualne spotkania z osobami decyzyjnymi aż 50 projektom filmowym w fazie postprodukcji. Co więcej, organizatorzy Hot Docs planują zorganizowanie panelu dyskusyjnego poświęconego polskiemu rynkowi filmów dokumentalnych i przybliżającego model produkcji, sposoby finansowania, promocji i dystrybucji. Warto podkreślić, że Polska jest pierwszym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, który będzie gościem forum.
Wydarzenie współorganizuje Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Konsulatem Polskim w Toronto.
Więcej informacji na www.hotdocs.ca