26. czerwca TVP Kultura zaprasza na niedzielę z polskim filmem dokumentalnym.
W dniu rozpoczęcia 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (odbywającego się w dniach 26.05 – 2.06.2013 r.) TVP Kultura zaprasza na specjalną niedzielę poświęconą polskim filmom dokumentalnym. Dokumenty cieszą się obecnie ogromną popularnością, zdobywają nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych, trafiają na ekrany kinowe częściej niż w ostatnich latach, a producenci częściej produkują ich wersje długometrażowe. Z naszymi gośćmi od godziny 17.25 zastanowimy się na czym polega fenomen filmów dokumentalnych we współczesnym świecie, jakie inspiracje czerpią współcześni twórcy z przeszłości oraz jak powstają przejmujące, intymne portrety bohaterów filmów dokumentalnych. Gośćmi Maksa Cegielskiego w tym wydaniu Niedzieli z… będą wybitni polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Maciej Drygas, Paweł Kloc, Michał Marczak, Piotr Stasik i Tomasz Wolski.
Na tym nie koniec wydarzeń skupionych wokół Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od 27 do 30 maja codziennie na antenie TVP Kultura filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu, wśród nich: „Krzysztof Warlikowski – Nowy sen”, „Uwolnić motyla”, „Wypadek”, „Matka 24h”, „Tajemnica Góry Malakka” oraz „Campo Di Fiori”. Relacje z festiwalowych wydarzeń pojawią się także w Informacjach Kulturalnych (poniedziałek, środa i piątek, godz. 20.00).
PLAN EMISJI:
26 czerwca
Emisja od 17.25
NIEDZIELA Z… POLSKIM FILMEM DOKUMENTALNYM
Emisja 17.25
CUDZE LISTY, reż. Maciej Drygas, 2010 r.
Służby bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawały raporty o nastrojach społecznych. Cudze listy pisane przez okres całego PRL – u: intymne, pełne bólu i rozpaczy, ale i te z pogróżkami na władzę, również te – bardziej pragmatyczne, żeby coś załatwić, stały się tkanką do zbudowania przejmującego portretu wewnętrznego Polaków w PRL. Film złożony jest z unikatowych materiałów archiwalnych.
Emisja 19.00
KOBIETA POSZUKIWANA, reż. Michał Marczak, 2009 r.
Polski spec od kojarzenia małżeństw dostaje ambitne zadanie – czterdziestokilkuletni francuski arystokrata, nota bene doktor filozofii, absolwent historii sztuki i właściciel paryskiej galerii w jednym, chce właśnie w Polsce znaleźć kobietę, z którą mógłby dzielić życie. Kamera towarzyszy poszukiwaniom kolejnych kandydatek. Poznajemy piękne i interesujące kobiety, by wkrótce dowiedzieć się, że żadna nie odpowiada niesprecyzowanym oczekiwaniom Francuza. Wreszcie, kiedy odpada ostatnia, rokująca największe nadzieje swatów, szydło wychodzi z worka. Staje się jasne, kogo tak naprawdę szuka mężczyzna… Film Michała Marczaka w subtelny sposób ukazuje meandry ludzkich uczuć i siłę prawdziwej miłości – takiej, która zdarza się raz w życiu.
Emisja 19.50
KONIEC LATA, reż. Piotr Stasik, 2009 r.
Film zrealizowany w Penzie, 700 kilometrów za Moskwą. Dzieci spędzają beztroskie wakacje, pływają w jeziorze, czas płynie leniwe. Sielanka kończy się dość brutalnie z pierwszym dniem września kiedy dzieci zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, wracają do szkoły. Szkoły kadetów. Rygor i dyscyplina zabierają te słodkie chwile dzieciństwa. Obraz powszedni to dzieci w wojskowych mundurach maszerujące w kolumnie. Najmłodsi maja 7 lat, najstarsi 17. Film Piotra Stasika z jednej strony jest podrożą w czasy dzieciństwa reżysera, z drugiej opowieścią o niełatwym losie współczesnej Rosji.
Emisja 22.55
KOŁYSANKA Z PHNOM PENH, reż. Paweł Kloc, 2012 r.
Intymna opowieść o człowieku, który szuka miłości i akceptacji. Ilan Schickman opuścił Izrael marząc o nowym życiu. Obecnie mieszka w Phnom Penh w Kambodży, razem ze swoją khmerską partnerką Saran i córkami – dwuletnią Marie i sześciomiesięczną Jasmine, próbując związać koniec z końcem jako uliczny wróżbita. Przepowiadanie przyszłości innym ludziom może być bardzo niebezpieczne. Ilan pracuje w nocy na 51. ulicy, tuż obok barów z prostytutkami, pełnych dealerów narkotyków i seksturystów. To najlepsze miejsce, aby znaleźć klientów. Saran tłumaczy przepowiednie Ilana, Marie wędruje sama wśród obcych ludzi, Jasmine śpi w swoim hamaku nieświadoma świata wokół niej. Ilan postanawia, że starsza córka powinna zostać oddana do rodziny Saran na wieś. Zaczyna się podróż z piekielnego miasta na idylliczną wieś. Zachód słońca na rzece Mekong to obraz wypełniony odległym, niemal nierealnym pięknem, które nie ma prawa istnieć w świecie Ilana. Rodzina Saran nie chce zajmować się Marie za darmo. Ilan musi zabrać Saran i obie córki z powrotem do Phnom Penh. Po powrocie czeka go dramatyczna decyzja dotycząca przyszłości starszej dziewczynki. „Kołysanka z Phnom Penh” portretuje ludzi uwięzionych w swoim życiu, którzy marzą o posiadaniu szczęśliwej, kochającej się rodziny, która nie musi obawiać się przyszłości. Za ten film reżyser Paweł Kloc otrzymał m.in. Gwarancję Kultury w 2012 roku.
27 czerwca
Emisja 8.50 i 17.00
KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY W TVP KULTURA – KRZYSZTOF WARLIKOWSKI – NOWY SEN, reż. Marcin Latałło, 2012 r.
Krzysztof Warlikowski jest jednym z najwybitniejszych reżyserów teatralnych początku XXI wieku. W lutym 2013 roku przypada 20 lat jego pracy twórczej i artystycznej. Film Marcina Latałło pokazuje go przy pracy, w otoczeniu zespołu swoich stałych współpracowników, w trakcie prób do nowego spektaklu. Osią filmu jest powstanie Nowego Teatru, którego Krzysztof Warlikowski jest dyrektorem artystycznym, a przyszła siedziba ma mieścić się w dawnej bazie MPO. Reżyser przygląda się Warlikowskiemu w nowej roli dyrektora artystycznego teatru powstałego właściwie z niczego, otwartego na świat i różne dyscypliny sztuki, który tworzy wraz ze swoim zespołem w postindustrialnej przestrzeni. To również okazja do pokazania nowoczesnej stolicy Polski, kraju przeżywającego wielki rozkwit gospodarczy, ale i kulturalny.
28 czerwca
Emisja 8.25 i 17.10
KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY W TVP KULTURA – UWOLNIĆ MOTYLA, reż. Joanna Frydrych, 2012 r.
„Uwolnić motyla” to film o niezwykłej kobiecie i jej nadprzyrodzonej woli przetrwania. Katarzyna kiedyś miała pieniądze, urodę i sławę, potem zachorowała. Stwardnienie zanikowe boczne zabija średnio po czterech latach – ona żyje już dwanaście. Ta choroba odbiera możliwość jakiegokolwiek ruchu, a ona jest nieprzeciętnie aktywna. Nie może wymówić ani jednego słowa, ale napisała książkę, która stała się bestsellerem.
29 czerwca
Emisja 8.15 i 17.00
KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY W TVP KULTURA – WYPADEK, reż. Anna Więckowska, 2012 r.
Maciej Zientarski, znany dziennikarz motoryzacyjny u szczytu sławy miał wypadek samochodowy. Razem z kolegą, dziennikarzem Super Ekspresu testowali nowy model super szybkiego samochodu sportowego. Jechali z niedopuszczalną w mieście prędkością, co doprowadziło do tragicznego w skutkach wypadku. 30-letni dziennikarz Jarosław Zabiega zginął na miejscu, Maciej Zientarski cudem ocalał, doznał jednak poważnych obrażeń mózgu. Auto było tak zmasakrowane, że trudno było ustalić który z dziennikarzy je prowadził. Maciej Zientarski próbuje wrócić do normalnego życia, stara się przypomnieć sobie przebieg zdarzeń, żyje od jednej rozprawy sądowej do drugiej, postawiono mu zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Tymczasem tabloidy śledzą każdy jego krok, oceniają, komentują. Niektórzy widzą w nim kalekę o osobowości nastolatka, inni cwaniaka i symulanta. W trudnych chwilach wspiera go przyjaciółka, która przyjęła na siebie rolę nieformalnego adwokata.
30 czerwca
Emisja 8.25 i 17.20
KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY W TVP KULTURA – MATKA 24H, reż. Maciej Janos Krawczyk, 2012 r.
Inspiracją do opowiedzenia tej historii jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który „wędruje” po rodzinach, od domu do domu, pozostając w każdym z nich przez 24 godziny. Osią filmu jest dom Justyny – osiemnastolatki, która po śmierci matki stara się o przejęcie praw nad osieroconym rodzeństwem. Obserwujemy ich codzienne życie, pełne napięcia, ale także nadziei, że los ich nie rozdzieli. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest wiara w kontekście tragedii życiowej, cierpienia i bezradności. Jest to także opowieść o polskiej wsi i jej tradycjach związanych z kultem świętego obrazu.
31 maja
Emisja 8.15 i 16.45
KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY W TVP KULTURA – TAJEMNICA GÓRY MALAKKA, reż. Jakub Wroński (2011) premiera
Sześcioletni Junior wyrusza do Chin by rozwikłać tajemnicę zaginięcia swojego ojca – sławnego pilota. Historia podróży Juniora to przepełniona mistycyzmem i magią opowieść o wartości nieodkrytych tajemnic.
Emisja 8.35 i 17.05
KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY W TVP KULTURA – CAMPO DI FIORI, reż. Michał Nekanda-Trepka (2012) 1 powtórka
19 kwietnia 1943 roku wybucha powstanie w Getcie Warszawskim. Dokument pokazuje dramat walczących, podczas gdy z drugiej strony muru na placu Krasińskich żyją ludzie. Jedni obserwują płonące getto, inni kręcą się na karuzeli. Autentyczne wydarzenie z okupowanej warszawskiej ulicy we wspomnieniach naocznych świadków – uratowanych z getta Żydów i Polaków, opowiedziane przez Czesława Miłosza w wierszu „Campo di Fiori”. W filmie fragment czyta sam poeta. Powstanie w Getcie Warszawskim i okupacja we wspomnieniach m.in. Marka Edelmana, Czesława Miłosza, Wiesława Zdorta, Adiny Blady-Szwajgier, naczelnika Szarych Szeregów – Stanisława „Orszy” Broniewskiego, Ewy Berberyusz, Barbary Zbrożyny, Feliksa Tycha, Marii Leszczyńskiej.