Dokument Grzegorza Zaricznego otrzymał Grand Jury Prize.
Dokumentalny „Gwizdek” w reżyserii Grzegorza Zaricznego wygrał konkurs filmów krótkometrażowych w Sundance. Film miał polską premierę podczas 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i jest reprezentowany przez Krakowską Fundację Filmową.
Jurorzy konkursu krótkometrażowego Sundance przyznali „Gwizdkowi” Grand Jury Prize. Film doceniono za to, że „stale zaskakuje swoją głębią i poczuciem humoru” oraz za fakt, że „w umiejętny sposób rejestruje codzienną historię i sprawia, że staje się magiczna”. Don Herztfeldt, animator i członek jury, który odczytał werdykt, dodał entuzjastycznie, że jurorzy wprost zakochali się w tym „pięknie skomponowanym filmie o niezwykłym rytmie”. Sukces Grzegorza Zaricznego wydaje się tym większy, gdy przyjrzymy się liczbom. Do konkursu krótkometrażowego zgłoszono ponad 8000 filmów, z czego do programu trafiło ostatecznie 65 tytułów.
Film wyprodukowało w ramach programu „Pierwszy Dokument" Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Koproducentem filmu jest Full Film Service. Film reprezentuje Krakowska Fundacja Filmowa, która od lat współpracuje z festiwalem Sundance przy preselekcji polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.
To już piąty polski film, który w ciągu ostatnich czterech lat zostaje wybrany do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. W ubiegłym roku Polskę na festiwalu Sundance reprezentowały fabularne „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Polacy świętowali także w Sundance swoje wielkie chwile – dwa lata temu dokumentalny „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył specjalne wyróżnienie, natomiast cztery lata temu w tym samym konkursie pokazano dwa filmy fabularne – „Echo” Magnusa von Horna, a także zrealizowane w koprodukcji ze Szwecją „Urodziny” Jenifer Malmqvist.
Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie. Co roku zgłaszanych jest do Sundance kilkanaście tysięcy filmów. Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 1978 roku w Park City w stanie Utah w USA.
Więcej o festiwalu na jego stronie internetowej.
Rozdanie nagród można obejrzeć TUTAJ.
Więcej o filmie przeczytasz TUTAJ oraz TUTAJ.
źrodłó: polishdocs.pl