Ponad 2570 zgłoszeń na 65. KFF! Podsumowanie naboru

Sześć dni temu zamknięto nabór filmów na 65. Krakowski Festiwal Filmowy. Jak co roku, także tym razem odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Każda z nadesłanych produkcji zostanie obejrzana i przeanalizowana przez zespół selekcyjny, który zarekomenduje wskazane tytuły dyrektorowi festiwalu Krzysztofowi Gieratowi. Wybrane dokumenty i filmy krótkometrażowe z całego świata będzie można zobaczyć w krakowskich kinach oraz online już na przełomie maja i czerwca.

Dokładnie w chwili rozpoczęcia naboru zaczęły do nas napływać pierwsze zgłoszenia, co oznacza, że Krakowski Festiwal Filmowy na stałe zagościł w kalendarzach twórców i twórczyń filmowych z całego świata. O ogromnej rozpoznawalności naszego festiwalu może świadczyć również rosnąca z roku na rok ilość nadesłanych filmów. To nas ogromnie cieszy i dodaje energii do dalszego działania. – komentuje Patrycja Czarny, koordynatorka selekcji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Ostatnie polskie produkcje dotarły tuż przed północą 15 lutego. Zespół selekcyjny ma jeszcze trochę czasu na obejrzenie tytułów, które przesłano w ostatnich dniach naboru.

Ile?

Od lat bez zmian, najczęściej zgłaszane są filmy krótkometrażowe. Za obejrzenie ponad 1400 fabularnych shortów odpowiadają trzy dwuosobowe zespoły selekcyjne. Wybór tych najciekawszych zależy od filmoznawczyni i krytyczki filmowej Diany Dąbrowskiej, reżyserki Elżbiety Benkowskiej, filmoznawcy Bartka Tesarza, reżysera i dziennikarza Kamila Czudeja, filmoznawcy Jarosława Grzechowiaka i filmoznawczyni Anny Waszczuk. 

Krótkie dokumenty ogląda filmoznawczy duet Maciej Gil i Jędrzej Kościński. Do obejrzenia ma prawie 400 tytułów. Krótkich animacji zgłoszono 270, a za ich selekcję odpowiada filmoznawczyni Olga Bobrowska i animator Zbigniew Czapla.

Aż 570 pełnometrażowych filmów dokumentalnych trafiło do krytyczki filmowej Anity Piotrowskiej, reżysera Grzegorza Zaricznego, dziennikarza radiowego Tadeusza Marka, reżyserki Anieli Astrid Gabryel, krytyka filmowego Marcina Stachowicza oraz reżysera Grzegorza Packa.

Rekomendowane przez wszystkie zespoły tytuły trafiają do dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata. To do niego należą ostateczne programowe decyzje.

Skąd?

Francja, Niemcy, Polska i Hiszpania, to kraje z których napłynęło do nas najwięcej zgłoszeń. Francuskich produkcji otrzymaliśmy ponad 300, niemieckich 270, a polskich 230, z kolei hiszpańskich 210. Co roku trafiają do nas również pojedyncze zgłoszenia z krajów o nieco mniejszym rynku filmowym, jak Tadżykistan, Montenegro, Nepal, Senegal czy Mjanma. Dodatkowe kilkaset filmów zostało obejrzanych przez nasz zespół selekcyjny także na największych festiwalach filmowych. 

Kiedy?

Zespół selekcyjny wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Gieratem podejmie finałowe decyzje do połowy kwietnia. To wówczas dowiemy się, które filmy do zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach – trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz w konkursie polskim.

Karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD. 

Aktualności

1 z 1111