Szesnaście osób związanych z kinem, pod przewodnictwem dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata, obejrzy tysiące zgłoszonych tytułów i wybierze spośród nich te, które ich zdaniem są najciekawsze. Wyselekcjonowane filmy będzie można zobaczyć podczas 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w krakowskich kinach studyjnych, a sporą część z nich również na KFF VOD.
Wybór filmów to bardzo trudne zajęcie i duża odpowiedzialność, ale też ogromna frajda, jeśli kochasz kino i lubisz przedzierać się przez kilometry ruchomych obrazów. Ten wspaniały zespół profesjonalistów kocha kino i na pewno każdemu tytułowi przyjrzy się uważnie. Nasze wybory ocenicie Państwo za kilka miesięcy. – komentuje dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.
Długie dokumenty
Sześcioro selekcjonerów odpowiedzialnych za oglądanie średnio- i pełnometrażowych filmów dokumentalnych zadecyduje o tym, które tytuły zostaną zaproszone do międzynarodowego konkursu dokumentalnego, DocFilmMusic, konkursu polskiego lub do sekcji pozakonkursowych. Obok dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata najważniejszy głos będzie miała kuratorka sekcji Anita Piotrowska. Krytyczce filmowej związanej z “Tygodnikiem Powszechnym” i członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI towarzyszyć będą reżyser Grzegorz Zariczny, dziennikarz radiowy Tadeusz Marek, reżyserka Aniela Astrid Gabryel, krytyk filmowy Marcin Stachowicz oraz reżyser Grzegorz Pacek.
Krótkie dokumenty
O tytuł najlepszego krótkometrażowego dokumentu trwającego do 30 minut będą ubiegać się między innymi filmy wybrane przez duet filmoznawców. Członkami dwuosobowego składu jest nasz wieloletni selekcjoner Maciej Gil, a towarzyszyć mu będzie debiutujący w tej roli Jędrzej Kościński.
Krótkie animacje
Formalna dowolność krótkometrażowych animacji jest temperowana czasem trwania, przyjmowane są produkcje do 30 minut. Te najciekawsze wybierze zespół kierowany przez uznanego i nagradzanego animatora Zbigniewa Czaplę, a towarzyszyć mu będzie filmoznawczyni i specjalistka od animacji Olga Bobrowska.
Krótkie fabuły
Niekwestionowanym liderem wśród nadsyłanych na festiwal filmów są krótkometrażowe fabuły, stąd aż sześcioosobowy skład selekcjonerów. W tym roku jego kuratorką została Diana Dąbrowska. Filmoznawczyni i krytyczce filmowej w podjęciu najważniejszych decyzji dotyczących wyboru najlepszych maksymalnie 30 minutowych produkcji pomogą reżyserka Elżbieta Benkowska, filmoznawca Bartosz Tesarz, filmoznawczyni Anna Waszczuk, reżyser i dziennikarz Kamil Czudej oraz filmoznawca i historyk filmu polskiego Jarosław Grzechowiak.
Wybory
Zespół selekcjonerów wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Gieratem decyzje programowe podejmą do połowy kwietnia 2025 roku. To wówczas dowiemy się, które tytuły zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach – trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz w konkursie polskim. Część zgłoszonych filmów pokazanych zostanie w pozakonkursowych sekcjach specjalnych.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.
65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.