2700 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych fabuł i animacji trafiło do selekcji 51.KFF – to największa ilość zgłoszeń od początku istnienia festiwalu.
Rekordową liczbą zgłoszeń zakończył się nabór do konkursów 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Do selekcji trafiło blisko 2700 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych fabuł i animacji – to największa ilość zgłoszeń od początku istnienia festiwalu.
Tradycyjnie najliczniejszą reprezentację stanowią filmy europejskie, ale nie polskie. Z Francji i Niemiec zarejestrowano w tym roku po blisko 300 zgłoszeń. Polskich produkcji jest tymczasem 250, zgłoszono też kilkanaście koprodukcji. Ponad 200 filmów nadesłali twórcy brytyjscy, natomiast z Hiszpanii wpłynęło ponad 160 tytułów.
W selekcji nie zabrakło przedstawicieli innych kontynentów. Do konkursów zgłoszono po kilkadziesiąt filmów z Izraela, Brazylii, Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Meksyku. Komisja selekcyjna obejrzy produkcje nadesłane z tak osobliwych miejsc, jak będące enklawą Republiki Południowej Afryki Lesotho, Zachodni Brzeg i Strefa Gazy czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Połowa wszystkich zgłoszonych filmów to krótkie fabuły. W tym roku trafiła do nas m.in. komedia z udziałem Anthony’ego Hopkinsa.
Sekcja dokumentalna to niemal 1000 filmów. Wśród filmów już zaproszonych mamy opowieść o wykonawcy wyroku śmierci na Adolfie Eichmannie, zwierzenia zawiedzionych zmianą płci, czy poruszającą konfrontację księdza z jego byłym młodocianym kochankiem. Będą filmy o reinkarnacji, wstydliwej słabości do książek Harlequina, a nawet o romansie w świecie wirtualnym – zapewnia.
Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursów 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostanie opublikowana w ostatniej dekadzie marca na stronie internetowej 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.