Sacrum i Profanum w międzynarodowym konkursie dokumentalnym 64. KFF

Te filmy to antypocztówki. Turystyczny Neapol w dokumencie Caroline von der Tann zyskuje łobuziarską twarz religijnego złodzieja, a amerykański sen ulatnia się, kiedy tylko Matt Moyer i Amy Toensing uruchamiają kamerę w domu bohaterów nagrodzonego na Slamdance filmu. Dwa mocne tytuły, w których świętość miesza się z uzależnieniami i przestępstwami domykają międzynarodowy konkurs dokumentalny 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Zarówno włoska “Ewangelia według Ciretty” autorstwa Caroline von der Tann oraz “Dziedzictwo” duetu Matt Moyer i Amy Toensing na Krakowskim Festiwalu Filmowym zostaną pokazane po raz pierwszy w Polsce.

Boży prostaczek

Zastawione straganami, ciasne neapolitańskie uliczki, którymi przemyka rozśpiewany młodzieniec, roją się od zamaseczkowanych turystów. Po mieście oprowadza nas nietypowy przewodnik. Ciretta żyje na ulicach starego Neapolu głównie z kradzieży i prostytucji. Jest też ulicznym śpiewakiem, sowizdrzałem oraz gorliwym wyznawcą lokalnego kultu maryjnego. W towarzystwie bożego prostaczka odwiedzamy miejsca, gdzie plebejska religijność miesza się z pogodą ducha i międzyludzką solidarnością. A dokument Caroline von der Tann zaczyna przywodzić na myśl filmy mistrzów włoskiego kina, Federico Felliniego czy Piera Paola Pasoliniego. 

Pandemia powoli dobiega końca, wszystko wydaje się wracać do normy. Jednak podążając za bohaterem “Ewangelii według Ciretty” i coraz lepiej poznając barwną społeczność ludzi związanych z miastem, zaczynamy rozumieć, że Neapol już nigdy nie będzie taki sam. Jego mieszkańcy resztkami sił bronią się przed turystyfikacją i gentryfikacją. 

Diabelski nałóg

Amerykańska, wielopokoleniowa rodzina, na ścianach wizerunki świętych, a na półkach dewocjonalia z Jezusem. Może nie należą do ludzi najschludniejszych i najbardziej zadbanych, ale wydają się wspierający i kochający. Tyle tylko, że ich życiem rządzą demony uzależnienia, a na wszystko patrzą dzieci. 11-letni Curtis głęboko wierzy, że jego dorosłe życie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż to jego rodziców, dziadków i pradziadków. Ufa, że przerwie wielopokoleniowy łańcuch uzależnień od alkoholu, narkotyków oraz najbardziej podstępnego nałogu, jakim w przeciągu ostatnich lat stały się w Ameryce opioidy. 

Zwycięzca Slamdance, dokument “Dziedzictwo”, to porażający portret kraju, w którym nadzieja na jakąkolwiek zmianę wydaje się być jedynie dziecięcą naiwnością. Przez kilka lat reżyserzy Matt Moyer i Amy Toensing towarzyszyli mieszkającej w Appalachach rodzinie Curtisa. To region bardzo wyeksploatowany, z podupadającym przemysłem, pogrążony w bezrobociu i szczególnie dotknięty poważnym kryzysem opioidowym. Twórcy wnikliwie i z empatią pokazują sytuację najmłodszej generacji, już na starcie obciążonej biedą i wszechobecnością uzależniających substancji. 

Lista wszystkich filmów zakwalifikowanych do międzynarodowego konkursu dokumentalnego można znaleźć na stronie.

Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Aktualności

63 z 1098