Wybitny estoński twórca filmów animowanych zostanie uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości.
Nagroda Smok Smoków przyznawana jest od 1998 roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są tak znakomici artyści jak Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen. Tegorocznego Smoka Smoków otrzyma uznany estoński twórca Priit Pärn.
Priit Pärn (ur. 1946 w Tallinnie) jest wielokrotnie nagradzanym autorem filmów animowanych, ilustratorem i wykładowcą w szkołach filmowych na całym świecie. To jedna z najbardziej znanych i uhonorowanych postaci w historii filmu animowanego.
Studiował na wydziale biologii Uniwersytetu w Tartu, następnie pracował w tallińskim ogrodzie botanicznym. Swoją karierę w filmie animowanym rozpoczął u Reina Raamata jako twórca scenografii w filmie Kilplased. Przez 18 lat pracował jako dyrektor artystyczny oraz dyrektor sekcji filmów animowanych w Tallinnfilm Studios, od 1994 roku jest związany z Eesti Joonisfilm Studio. Priit Pärn wyreżyserował do tej pory 13 filmów animowanych, otrzymał ponad 80 nagród, z czego cztery – za całokształt twórczości. Często zasiada w jury festiwali filmowych na całym świecie. Od 2008 jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Do istotnych dzieł w jego dorobku należy m.in. Śniadanie na trawie (1987) – spojrzenie na komunistyczną rzeczywistość skojarzone z obrazem Édouarda Maneta, film 1895 (1995) opowiadający o nieznanych faktach z życia braci Lumière oraz konfrontujący kapitalizm i socjalizm Karl i Marilyn (2003). Pärn od jakiegoś czasu współpracuje ze swoją żoną Olgą, czego wynikiem jest m.in. obsypany nagrodami film Nurkując w deszczu (2010) elektryzująca opowieść o dość osobliwej parze nurka i dentystki, którzy pracując na różnych zmianach, wciąż się ze sobą mijają.
Często filmy Pritta Pärna stanowią komentarz do systemów i ruchów politycznych czy kondycji społeczeństwa. Odrzuca on kojące oko odcienie i decyduje się na śmiałe kolory, które niepokoją i drażnią widza. Jego niepowtarzalny styl, charakteryzujący się czarnym humorem oraz surrealizmem stał się inspiracją dla nowego pokolenia twórców. Estoński reżyser od wielu lat jest nauczycielem w szkołach filmowych m.in. w Finlandii, Niemczech, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach czy Japonii. Od 2006 roku zarządza wydziałem animacji estońskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Priit Pärn to legenda światowego filmu animowanego. Zaczynał odważnie i buńczucznie
w czasach głębokiego komunizmu, kiedy Estonia była jedną z republik radzieckich. Swoimi dokonaniami udowadnia, że film animowany to dyscyplina mogąca z powodzeniem poruszać istotne i trudne sprawy polityczne, społeczne, dotyczące kondycji człowieka. Nawet wstydliwym , ukrywanym cechom ludzkiej psychiki potrafi nadać formę filmowej wypowiedzi. W międzynarodowym środowisku artystycznym i w swoim kraju cieszy się szacunkiem i zaufaniem, swoją aktywnością artystyczną i efektami pracy pedagogicznej przyczynia się do tworzenia z małej Estonii promieniującej potęgi kulturalnej. Pomaga mu w tym zaufanie i uznanie rodaków – tak opisuje laureata Smoka Smoków prof. Jerzy Kucia.
Priit Pärn znany jest także jako karykaturzysta i ilustrator. Jego prace pokazywane były na ponad 30 indywidualnych wystawach w Europie oraz Kanadzie.
Uroczyste wręczenie nagrody Smok Smoków dla estońskiego artysty będzie miało miejsce podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w dniu 2 czerwca 2015 roku w kinie Kijów. Centrum.