Spojrzenie na Szwajcarię

Kinematografia szwajcarska gościem specjalnym 53.KFF.

Gościem specjalnym 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia szwajcarska. W ramach sekcji „Spojrzenie na Szwajcarię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne, a filmowcy z Polski i Szwajcarii spotkają się na konferencji branżowej.

Co roku organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapraszają wybrany kraj, aby w ramach pozakonkursowej sekcji „Spojrzenie na…”  zaprezentował swoje najnowsze dokonania w zakresie filmu dokumentalnego. Bohaterem pierwszej edycji, w 2010 roku, był Izrael, rok później Kraków gościł Holendrów, w ubiegłym roku festiwal odwiedzili filmowcy z Włoch. Teraz nadarza się okazja, aby bliżej przyjrzeć się najnowszym produkcjom ze Szwajcarii, w której powstaje około 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych rocznie.

Cykl zainauguruje pokaz filmu „Zimowi nomadowie”, opowieść o parze  pasterzy, którzy w zimowy czas, w towarzystwie trzech osłów, czterech psów i 800 owiec przemierzają 600-kilometrową drogę wzdłuż szwajcarsko-francuskiej granicy. Film zdobył tytuł najlepszego europejskiego filmu dokumentalnego 2012, a polskiej publiczności zaprezentuje go reżyser Manuel von Stürler.
 

Przymiotnik ‘szwajcarskie’ niekoniecznie oznacza, że akcja prezentowanych w ramach cyklu filmów będzie rozgrywać się w górzystej enklawie w środku Europy. „Lot specjalny. Bilet bez powrotu” to kontynuacja prezentowanego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ubiegłym roku poruszającego „Lotu specjalnego”. Reżyser Fernand Melgar nie porzucił swoich bohaterów po ich deportacji i śledzi ich dalsze losy w Gambii, Kosowie, Senegalu czy  Kamerunie. Peter Entrell w filmie „Dom daleko stąd” przygląda się żonie Edgara Snowa, światowej sławy dziennikarza, autora głośnej książki „Red Star Over China”, oskarżonego w okresie makkartyzmu o sympatie komunistyczne i zmuszonego do emigracji, który zmarł w Genewie 40 lat temu. „Opowieści dziewic” Mirjam von Arx dokumentują amerykański fenomen rosnącej popularności ruchów propagujących dziewictwo. Reżyserka przez dwa lata towarzyszyła dorastającym dziewczętom z rodziny ewangelickiego pastora, które składają śluby czystości do chwili zamążpójścia. Z kolei Rolando Colla przez osiem lat obserwował zmagania z przeciwnościami losu trojga bohaterów: szwajcarskiej pielęgniarki, bałkańskiego pasterza oraz kubańskiego psychiatry („Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”). Martin Schilt i Bernard Weber skierowali kamerę na zespół jodłujących mężczyzn, którzy udają się na tournee do Chin („Dobry biznes to show-biznes”). Daniel Young opowiada historię pisarza i kompozytora, Paula Bowlesa, autora zekranizowanej przez Bernardo Bertolucciego powieści "Pod osłoną nieba", i jego żony Jane, którzy pomimo homoseksualnych romansów wspólnie tworzą dom otwarty dla europejskiej bohemy w marokańskim Tangierze („Paul Bowles: klatka jest zawsze otwarta”).
 
Obrazu współczesnej kinematografii szwajcarskiej dopełnią filmy tego kraju prezentowane w konkursach: na uroczyste otwarcie Festiwalu organizatorzy przygotowali muzyczny dokument o weteranie amerykańskiego kina, Harry Dean Stantonie („Stanton: przejrzeć Harry’ego”), w konkursie krótkometrażowym wystartują: ciepła „Jąkająca się miłość” Jana Czarlewskiego, surrealistyczny „Pokój 606” Petera Volkarta, animacja dla dorosłych „Plug &Play” Michaela Freia, szczery „Po godzinach” Myriam Rachmuth, filozoficzne i animowane „Spojrzenie” Justine Klaiber i Jane Mumford; w konkursie dokumentalnym hinduski„Sadhu” Gaëla Métroza; a w konkursie muzycznym koprodukcja szwajcarsko-francuska „Wszystko o mojej matce” Stephanie Argerich  Po pokazach filmowych odbędą się spotkania z twórcami.
W ramach prezentacji imponującego dorobku gościa specjalnego festiwalu odbędzie się  konferencja branżowa, w której wezmą udział filmowcy, producenci i przedstawiciele szwajcarskich instytucji filmowych. Wydarzenie organizowane w ramach Industry Zone ma na celu poznanie specyfiki tamtejszego rynku filmowego oraz eksplorację polsko-szwajcarskich możliwości koprodukcyjnych. Konferencja odbędzie się 29 maja w godzinach 11.00–14.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
 
Inauguracja programu „Spojrzenie na Szwajcarię” odbędzie się 27 maja o godzinie 19.00 w Kinie Pod Baranami.
 
Cykl „Spojrzenie na Szwajcarię” został zorganizowany przy wsparciu Swiss Film i Ambasady Szwajcarii w Warszawie.
Kategoria: News.

Aktualności

828 z 1103