Puste półki, handlowanie kartkami i kurczątka sprzedawane w sklepie obuwniczym. To polska codzienność sprzed ponad czterech dekad, którą szczęśliwie możemy oglądać już tylko na archiwalnych nagraniach. To właśnie z takich materiałów powstał nagrodzony Srebrnym Rogiem na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym “Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego. Nagrodzony przez międzynarodowe jury film będzie można zobaczyć w ramach projektu “Najlepsze polskie dokumenty w kinach studyjnych” już od 21 listopada w kinach studyjnych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Suchej Beskidzkiej, Warszawie i Szczecinie.
Polska, 1981. Kraj na skraju rozwijającej się rewolucji, z władzami komunistycznymi gotowymi na wszystko, aby ją stłumić. Generał Wojciech Jaruzelski ogłasza w telewizji historyczną decyzję: 13 grudnia w Polsce Ludowej wprowadzony zostaje stan wojenny. Następnego dnia na ulice wjeżdżają czołgi. Żołnierze przejmują kontrolę nad miastami, wprowadzają godzinę policyjną, a armia pacyfikuje strajkujących robotników. Dziennikarze państwowi próbują zdyskredytować opozycję pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, a członkowie Solidarności trafiają do więzień. Propaganda działa na pełnych obrotach. Zaczyna się reglamentacja towarów, kolejki po papier toaletowy i inne absurdalne próby zduszenia ducha wolności i niezależności. Czy Polska zapłacze nad swoim losem, czy raczej wyśmieje farsowy teatr, w którym to ona gra główną rolę? Pełen absurdu i nieoczekiwanej energii film found footage o przełomowym momencie polskiej i światowej historii, opowiedzianej na lekko i z dystansem. To nie jest kolejna nudna lekcja historii.
Nagrodzony Srebrnym Rogiem na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym film będzie można zobaczyć w ramach projektu “Najlepsze polskie dokumenty w kinach studyjnych” już od 21 listopada w wybranych kinach studyjnych w całej Polsce. “Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego zobaczą widzowie krakowskiego Kina Pod Baranami, Mikro, Kiki oraz Paradoxu, a także warszawskiego kina Atlantic, katowickiego Światowidu, łódzkiego Charliego, Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej oraz szczecińskiego Zamku. Aż po trzech pokazach odbędą się spotkania z reżyserem. Rozmowę w Kinie Pod Baranami poprowadzi Krzysztof Gierat, warszawską w kinie Atlantic Katarzyna Oklińska, a łódzką w kinie Charlie w ramach “Kina z Dianą” Diana Dąbrowska.
Harmonogram projekcji:
- Kino Pod Baranami w Krakowie, 21 listopada, 18:00, SPOTKANIE Z REŻYSEREM
- Kino Mikro w Krakowie, 23 listopada, 15:00
- Kino Charlie w Łodzi, 24 listopada, 18:00 SPOTKANIE Z REŻYSEREM (pokaz odbędzie się pod patronatem Kina z Dianą)
- Kino Paradox w Krakowie, 25 listopada, 19:00
- Centrum Kultury i Filmu im. B. Wildera w Suchej Beskidzkiej, 26 listopada, 18:00
- Kino Kika w Krakowie, 27 listopada, 18:30
- Kino Światowid w Katowicach, 28 listopada, 18:00
- Kino Zamek w Szczecinie, 29 listopada, 17:00
- Kino Atlantic w Warszawie, 2 grudnia, 18:00 SPOTKANIE Z REŻYSEREM
Zwiastun filmu można zobaczyć tutaj.
Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Patronat medialny nad pokazami filmu “Rok z życia kraju” objęli Za Rubieżą. Historia i polityka, Ciekawe Historie, Filmoznawczyni Diana Dąbrowska oraz Muzeum Życia w PRLu.
Partnerami lokalnymi projektu są Hard Rock Cafe, Wine Garage, Alchemia oraz Alchemia od Kuchni.
Bilety będą dostępne w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin.
Dystrybutorem dokumentu jest So Films, dzięki czemu produkcję będzie można zobaczyć też w innych kinach w całej Polsce. Szczegółowe informacje pojawią się niebawem na stronie dystrybutora.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.
65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.