Targi, pitching i konferencja czyli Industry Zone na 50. KFF

Krakowski Festiwal Filmowy już od kilku lat mocno otwiera się na profesjonalistów filmowych. Prezentujemy program Industry Zone.

Krakowski Festiwal Filmowy już od kilku lat mocno otwiera się na profesjonalistów filmowych. Pod nazwą Industry Zone kryją się Krakowskie Targi Filmowe, Dragon Forum oraz szereg wydarzeń przeznaczonych dla obecnych na festiwalu przedstawicieli branży filmowej.

Sekcja Industry Zone, która od kilku lat towarzyszy Festiwalowi, przygotowana jest specjalnie z myślą o filmowcach, producentach, dystrybutorach, przedstawicielach stacji telewizyjnych, instytucji kulturowych zajmujących się wspieraniem, promocją lub dystrybucją filmu, instytucjach dofinansowujące produkcje filmowe.

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń Industry Zone są Krakowskie Targi Filmowe (1-6 czerwca 2010), które stopniowo zajmują coraz ważniejsze miejsce na międzynarodowej mapie wydarzeń przygotowywanych z myślą o filmowych profesjonalistach. Targi to miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych ciekawych kontaktów branżowych. Do tegorocznej edycji Targów zgłoszonych zostało ok. 1300 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata, z czego organizatorzy wybrali ok. 350 tytułów, a w tym niezwykle okazałą sekcję z Polski. Wszystkie zakwalifikowane filmy znajdą się w przygotowywanym na tę okazję katalogu, a podczas Targów będzie je można będzie obejrzeć w cyfrowej wideotece. Niezwykle sprawny, unikatowy program do oglądania filmów, wprowadzony przez organizatorów 4 lata temu, był pionierskim przedsięwzięciem w Europie i jednym z pierwszych systemów tego typu na świecie. System, prócz wielofunkcyjnej przeglądarki do zgromadzonych na serwerze targowym filmów, wyposażony jest w system narzędzi umożliwiających oglądającemu bezpośredni internetowy kontakt z osobą posiadającą prawa do oglądanego filmu, oraz do zapisywania uwag i notatek odnośnie oglądanych tytułów, które od razu wysyłane są na pocztę internetową zarejestrowanego uczestnika. System wymaga także od oglądającego oceny oglądanego filmu, co ujęte zostaje w raporcie podsumowującym dla producenta/dystrybutora, który otrzymuje drogą mailową codzienne raporty pozwalające sprawdzić, ile osób i kto dokładnie oglądał jego film i – jeśli jest nim zainteresowany – skontaktować się natychmiast. Po zakończeniu Targów producent/dystrybutor otrzymuje także całościowy raport podsumowujący obecność jego filmu na Targach.

Drugim filarem Industry Zone jest Dragon Forum – coroczne warsztaty filmu dokumentalnego w środku Europy kończące się pitchingiem, czyli prezentacją projektów we wczesnej fazie produkcji, poszukujących nowych źródeł finansowania. Celem Dragon Forum jest pomoc twórcom uprawiającym autorskie, a przy tym zaangażowane i uczciwe kino dokumentalne, odkrywające prawdziwą rzeczywistość w rozwoju i produkcji filmu przeznaczonego dla międzynarodowej widowni. Dotychczasowi wykładowcy Dragon Forum to m.in.: Jacek Bławut, Heino Deckert, Zbigniew Domagalski, Marcel Łoziński, Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, Dorota Paciarelli, Leena Passanen, Marijke Rawie, Dorota Roszkowska, Rada Sesic, Stefano Tealdi, Vita Żelakeviciute. Wykładowcy ci zapewniają także rzetelną konsultację z zakresu produkcji i marketingu filmu dokumentalnego. Celem warsztatów jest pogodzenie dążeń twórców oraz oczekiwań widzów i jednocześnie pomoc w sprostaniu wymaganiom współczesnego rynku. Na pitching w Krakowie, obywający się podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego przyjeżdżają najważniejsi dystrybutorzy, konsultanci, redaktorzy i producenci filmu dokumentalnego z najlepszych stacji telewizyjnych i instytucji filmowych.

Dodatkowo w tym roku, w ramach współpracy Dragon Forum z Documentary Campus, jednym z największych programów szkoleniowych dla producentów i twórców dokumentalnych, odbędzie się Konferencja „Virtually Yours”, w ramach której zaproszeni eksperci zastanawiać się będą nad nowymi możliwościami, jakie na polu produkcji, promocji i dystrybucji filmu dokumentalnego otwiera coraz popularniejsza i wszechobecna cyfryzacja.

Wyjątkowym akcentem tegorocznej Industry Zone będzie konferencja Focus on Israel – wydarzenie promujące popularną ostatnimi laty dokumentalną kinematografię izreaelską. Główną osią konferencji będzie prezentacja modelu funkcjonowania kinemetografii Izreala współcześnie (od produkcji do promocji i dystrybucji zagranicznej). Gośćmi paneli i spotkań będą izraelscy producenci, dystrybutorzy, przedstawiciele instytucji finansujących projekty filmowe oraz przedstawiciele izraelskich festiwali filmowych. W programie przewidziane są również indywidualne spotkania pod kątem możliwości koprodukcyjnych z Izraelem.

Jak co roku odbędą się Industry Screenings – specjalne zamknięte pokazy dla akredytowanych gości i prasy, podczas których będzie można zobaczyć część filmów z programu festiwalowgo, spotkać się – w miarę obecności – z producentem, dystrybutorem lub twórcą, otrzymać materiały informacyjne dotyczące filmu. Na Industry Screenings zobaczyć będzie też można ukończone już filmy, których projekty były rozwijane podczas warsztatów i pitchingu Dragon Forum w latach ubiegłych.

Nie zabraknie także codziennych tradycyjnych już nieformalnych spotkań z lampką wina – Industry Drink, gdzie goście festiwalu – zainteresowani filmowcy, producenci, dystrybutorzy mają okazję porozmawiać z przedstawicielami i programatorami największych międzynarodowych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Swoją obecność zapowiedzieli goście z tak znaczących festiwali jak Sundance, DOK Leipzig czy Rotterdam FF. Industry Drink zyskał w tym roku sponsora – Magazyn FilmPRO.

Odbędą się także warsztaty dla młodych filmowców – operator i montażysta w filmie dokumentalnym. Zamknięte dla wąskiego grona uczestników, skierowane głównie do młodych filmowców lub miłośników kina. Tematyką warsztatów, prowadzonych przez uznanych polskich twórców – operatora i dokumentalistę Marcina Koszałkę i montażystkę Annę Wagner, będzie poszerzenie praktycznej wiedzy m.in na temat użycia kamery filmowej, kompozycji zdjęć, wykorzystania światła, podstaw montażu w filmie dokumentalnym i animowanym. Warsztatom towarzyszyć będzie otwarty wykład ekspercki, podczas którego Marcin Koszałka i Anna Wagner opowiadać będą o poszczególnych etapach współpracy nad montażem na przykładzie ich dwóch ostatnich produkcji dokumentalnych.

Organizatorzy zaplanowali także panel dyskusyjny pt. „Czy jeszcze dokument, czy już fikcja?  Będzie to dyskusja nt. zacierania się granic między filmem dokumentalnym, a fabularnym – omówienie modnych ostatnio gatunków o hybrydowym charakterze: mocumentary, docufiction, dokument animowany. W dyskusji udział wezmą dziennikarze filmowi oraz twórcy dokumentalni.

Wydarzenie Industry Zone będą odbywać się po raz pierwszy wMiędzynarodowym Centrum Kultury(Rynek Główny 25) oraz tradycyjnie w Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26) oraz w sali Kijów.Studio (al. Krasińskiego 34).

Patronem medialnym Industry Zone są FilmPRO oraz TELEPRO.

Kategoria: News.

Aktualności

1068 z 1104