Kim jest “Wielki szef” z dokumentu Tomasza Wolskiego? Zasłużonym polskim szpiegiem żydowskiego pochodzenia czy niejednoznacznym podwójnym agentem? A kim “Ogrodnik, buddysta i szpieg” z filmu Håvarda Bustnesa, idealistą, czy cynicznym graczem? Oba tytuły zostały zaproszone do międzynarodowego konkursu dokumentalnego 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Wolski od paru lat tropi w archiwach, pisząc za pomocą błyskotliwego montażu swoją wersję historii. Sięga po epizody powszechnie znane, ale autorsko je interpretuje. Tym razem odkrywa zapomnianą, ale jakże fascynującą postać. Bustnes korzysta z poetyki doraźnego, telewizyjnego formatu, ale wzbogaca film swoimi dylematami i ograniczeniami, kreując opowieść o tworzeniu filmu dokumentalnego w dobie bezwzględności mediów i zatarcia różnicy między prawdą a zmyśleniem. – komentuje dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.
Oba tytuły trzymają w napięciu, mimo że są oparte przede wszystkim na rozmowach. Choć to dwóch zupełnie różnych ludzi, kompletnie inne metody pracy i odległe rzeczywistości historyczne, to stawka dla “Wielkiego szefa” Tomasza Wolskiego i “Ogrodnika, buddysty i szpiega” Håvarda Bustnes jest taka sama. Złoty Róg w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.
Podwójny agent
Sygnalista, a może cyniczny szpieg? Kim tak naprawdę jest Rob Moore? Bohater dokumentu “Ogrodnik, buddysta i szpieg” przez lata zajmował się realizacją programów telewizyjnych, był też aktywistą działającym przeciwko międzynarodowej mafii azbestowej, który… pracował jako szpieg dla przemysłu azbestowego. Mężczyzna upiera się, że w rzeczywistości był podwójnym agentem, potajemnie zbierającym dowody przeciwko własnym pracodawcom. Szansą na oczyszczenie się z zarzutów jest dla niego nagranie podcastu realizowanego przez dwóch dziennikarzy. W jego realizacji bierze udział reżyser filmu Håvard Bustnes. Norweg nie tylko rejestruje wywiady z Moorem, ale też towarzyszy mu w pracy w ogrodzie czy podczas praktyk religijnych, starając się pogłębić jego portret i zrozumieć jego skomplikowany charakter.
Wizerunek bohatera jest na tyle niejednoznaczny, że zamiast odpowiedzi pojawia się coraz więcej pytań. Doskonale zdają sobie z tego sprawę brytyjscy dziennikarze przygotowujący się do nagrania. Z czasem zbieranie przez nich informacji i materiałów na temat bohatera, zaczyna zmieniać się w prawdziwe śledztwo, w którym nie do końca wiadomo kto kogo oszukuje.


Szpieg wojenny
Legendarny szpieg, twórca siatki wywiadowczej “Czerwona orkiestra”. W trakcie II wojny światowej zajmował się szpiegostwem na rzecz Związku Radzieckiego, zbierając i przekazując cenne informacje wojskowe oraz polityczne dotyczące III Rzeszy i jej sojuszników. Po wojnie jako polski Żyd staje się persona non grata, tyle tylko, że kiedy w 1968 roku jego współwyznawcy zostają zmuszeni do opuszczenia Polski, jemu odmawia się wizy. Pozbawiony pracy, poddawany ciągłej inwigilacji, oskarżany o zdradę Leopold Trepper marzy tylko o emigracji. Pomóc mają mu w tym jego zachodnie kontakty i wywiady udzielane francuskim dziennikarzom. Niestety spotykają go za to jeszcze większe oszczerstwa. Mężczyzna się nie poddaje, podejmuje decyzję o strajku głodowym, czemu towarzyszą zewnętrzne naciski. Spełnienie marzenia o tym by z ukochaną żoną Lubą dołączyć do swoich dzieci i z całą rodziną zacząć nowe życie w Izraelu, zdaje się być na wyciągnięcie ręki.
W “Wielkim szefie” Tomasz Wolski po raz kolejny sięga do archiwów, by opowiedzieć fascynującą historię człowieka, który mimo represji i inwigilacji pozostaje niezłomny w swoich staraniach o godne życie na własnych zasadach.
W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych o Złoty i Srebrne Rogi ubiegać się będzie 15 najnowszych filmów z całego świata.
Karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.
Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.