12 marca zmarła ikona Czeskiej Kinematografii, Věra Chytilová.
Smutna wiadomość dotarła do nas z Pragi. 12 marca, w wieku 85 lat zmarła Věra Chytilová, ikona Czeskiej Nowej Fali.
Reżyserka studiowała na prestiżowej praskiej szkole filmowej FAMU, którą ukończyła w 1962 roku. Jej pierwsze filmy Pułap, Worek pcheł i O czymś innym inspirowane były francuskim cinema verité. W 1966 Stokrotki Chytilovej określiły wyrazisty styl reżyserki. Dziś film uchodzi za kanon Czeskiej Nowej Fali. Sfilmowane w stylu zwariowanej komedii, Stokrotki są przypowieścią o hipokryzji społeczeństwa. Film został natychmiastowo zakazane w Czechosłowacji. Po tym wydarzeniu twórczość Chytilovej nieustannie podlegała ostrej cenzurze ze strony komunistycznego rządu.
Po inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację, reżyserka – w przeciwieństwie do wielu twórców filmowych – pozostała w kraju. Kontynuowała pracę przy filmie nawet w trudnym okresie tak zwanej normalizacji. Tematyka dotykająca problemów etycznych i indywidualnej odpowiedzialności zawsze stanowiła centrum filmów Chytilovej, jednak często ubrane w konwencję gatunku komediowego, jak w filmach Gra o jabłko (1976), Zbyt późne popołudnie Fauna (1983), Szybko tu, szybko tam (1988).
Jej krytyczne podejście do czeskiego społeczeństwa obecne było również w filmach z lat 90. Ostatni film reżyserki Piękne chwile to motyle, wyprodukowany przez Telewizję Czeską, ukazał się w 2006 roku. Po upadku systemu komunistycznego Věra Chytilová zaczęła wykładać reżyserię na swojej uczelni FAMU.
Věra Chytilová otrzymała wiele krajowych, jak i międzynarodowych nagród – od festiwali filmowych w Wenecji, Oberhausen po Karlowe Wary. W 1992 roku została odznaczona prestiżowym Francuskim Orderem Sztuki i Literatury. W 200 roku otrzymała Czeskiego Lwa za wieloletni wkład artystyczny w rozwój czeskiej kinematografii. Věra Chytilová została także odznaczona Czeskim Medalem Za Zasługi.
źródło: Film New Europe, tłumaczenie: Maria Błędowska