Pokaz cyfrowo odniowionych krótkich dokumentów z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
ZŁOTA ERA POLSKIEGO DOKUMENTU
18 maja 2015, godz. 19.00
Kino Pod Baranami
Krakowski Festiwal Filmowy oraz Kino Pod Baranami zapraszają na pokaz specjalny cyfrowo odnowionych krótkich dokumentów z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. W programie najważniejsze filmy wybitnych polskich dokumentalistów: Piwowskiego, Zygadły, Wiszniewskiego, Łozińskiego i Kieślowskiego.
Pokaz jest zapowiedzią zbliżającej się 55. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednej z najstarszych w Europie imprez poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Zwiastuje także cykl całorocznych prezentacji odrestaurowanych filmów dokumentalnych z WFDiF.
W pierwszym zestawie znalazło się siedem znakomitych dokumentów z lat 70., wszystkie były nagrodzone na festiwalu w Krakowie.
PROGRAM: (łączny czas trwania 104′)
KORKOCIĄG | KORKOCIĄG
reż. Marek Piwowski, Polska 1971, 10’
1971 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski: Srebrny Lajkonik, Nagrodą Specjalną Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji
1971 II Ogólnopolski Przegląd Filmów Społeczno-Politycznych w Łodzi
Nastała 52. rocznica powstania Państwowego Monopolu Spirytusowego w Polsce. Uroczyste przemówienie z tej okazji Marek Piwowski przewrotnie konfrontuje z nakręconymi w szpitalu wstrząsającymi zdjęciami pokazującymi psychiatryczne stany spowodowane nadużywaniem alkoholu.
SZKOŁA PODSTAWOWA | SZKOŁA PODSTAWOWA
reż. Tomasz Zygadło, Polska 1971, 17’
1971 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski: Brązowy Lajkonik
1971 Krakowski Festiwal Filmowy – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych: Grand Prix "Złoty Smok"
1971 Krakowski Festiwal Filmowy: Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP – Syrenka Warszawska
Debiut dokumentalny Tomasza Zygadło. Reżyser w filmie pozwala wypowiedzieć się uczniom szkoły podstawowej. Nastolatki i dzieciaki mówią o sobie, o systemie nauczania, o kolegach – w większości nie są to optymistyczne słowa. Pomimo upływu lat, ich przemyślenia i zachowania nie odbiegają bardzo od postawy dzisiejszej młodzieży.
WIZYTA | WIZYTA
reż. Marcel Łoziński, Polska 1974, 15’
1975 Krakowski Festiwal Filmowy: Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP – Syrenka Warszawska
Dziennikarka Polityki odwiedza młodą dziewczynę na wsi, która każdą wolną chwilę poświęca kulturze wysokiej. Jej główną pracą jest jednak opieka nad gospodarstwem i starą matką. Rozmowy dwóch kobiet, z różnych środowisk, stanowią oś filmu Marcela Łozińskiego.
STOLARZ | STOLARZ
reż. Wojciech Wiszniewski, Polska 1976, 13’
1981 Oberhausen (MFFK) -nagroda NRD-owskiej Ligii Przyjaźni między Narodami Grand Prix w kat. Filmu dokumentalnego
1981 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski: Nagroda za zdjęcia
1981 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski: Nagroda za oprawę plastyczną
1981 Krakowski Festiwal Filmowy: Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP – Syrenka Warszawska
Jan Himilsbach czyta życiorys fikcyjnego stolarza. Ujęcia z perspektywy żabiej, “rybie oko” kamery – takie zabiegi formalne mają konkretne przełożenie na treść filmu – reżyser podważa wiarygodność przedstawionych wydarzeń. Kilkakrotnie powtórzone ujęcia zyskują nowy sens i pozwalają widzowi zachować dystans do opowiadanej historii.
Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA | Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA
reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1977, 16’
1979 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski: Grand Prix "Złoty Lajkonik"
1979Krakowski Festiwal Filmowy – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych: Nagroda FIPRESCI za "szczególne wartości etyczne i społeczne tendencje tego filmu, a także za interesujące rozwiązania artystyczne"
1979 Lille: Nagroda Jury
1979 Nyon "Visions du Reel": Srebrna Sestercja
W swoim portrecie nocnego portiera Kieślowski pokazuje, jak totalitarny system kształtuje słabe osobowości, jak czyni z ludzi bezwolne narzędzia. Sprawia też, jak pisała Bożena Janicka w 1979 roku, że „za jego pośrednictwem wkraczamy w sam środek sporu o to, jakimi metodami można skutecznie osiągnąć takie cele społeczne jak ład, porządek, respektowanie prawa”.
SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU | SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU
reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1978, 16’
1979 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski: Grand Prix "Złoty Lajkonik"
Film przedstawia sztukę baletu, ukazując jednocześnie nieodwracalny efekt przemijania. Siedem dni, siedem baletnic – każda na innym etapie życia, ale wszystkie łączy pasja tańca, która wymaga od nich poświęcenia i ciężkiej pracy. Całość składa się na poetycki i wieloznaczeniowy portret życia jednej kobiety.
EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI | EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI
reż. Marcel Łoziński, Polska 1979, 17’
1981 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski: Brązowy Lajkonik
Film przedstawia maturę z przedmiotu propedeutyka nauki o społeczeństwie, którą zdają uczniowie pewnego liceum. Oprócz odpowiedzi egzaminacyjnych twórcy zarejestrowali też rozmowy uczniów na korytarzu przed salą. Oficjalne wypowiedzi maturzystów i wyrażane przez nich prywatnie opinie stoją w jaskrawej sprzeczności.
BILETY: klik!
10 zł
Filmy w wersji polskiej.