“Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” otworzy tegoroczny festiwal.
Tegoroczny, 55. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy film „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” w reżyserii Krzysztofa Kopczyńskiego. Premiera światowa odbędzie się w czasie ceremonii otwarcia festiwalu, 31 maja o godzinie 18:00 w Kijów.Centrum. Dokument Krzysztofa Kopczyńskiego wystartuje także w konkursie polskim i międzynarodowym konkursie dokumentalnym.
Film przenosi nas do Humania, obecnie stutysięcznego ukraińskiego miasta, które dla chasydzkich Żydów jest miejscem świętym. Nauczał tam oraz został pochowany rabin Nachman, jedna z najważniejszych postaci chasydyzmu. Każdego roku ściągają tu dziesiątki tysięcy pielgrzymów, by wspólnie świętować Rosz Haszana, czyli żydowski Nowy Rok. Film pokazuje napięcia, jakie tworzą się pomiędzy pielgrzymami a miejscowymi. W biednym postkomunistycznym mieście, które ożywia się za sprawą żydowskich gości, odżywają także upiory nacjonalizmu, marzenia o wielkiej kozackiej Ukrainie. Spór ma też zwyczajne codzienne podłoże – kto i gdzie może handlować w mieście, w jakim języku powinny być billboardy i wreszcie gdzie można a gdzie nie postawić krzyż. Oto jak o swoim filmie mówi jego autor:
„Szukałem odpowiedzi na pytanie, dokąd zmierza Ukraina. To mnie interesowało od bardzo wielu lat. Napisałem na ten temat artykuł do paryskiej „Kultury” w 1989 roku po pierwszej podróży na Ukrainę. Byłem związany z myśleniem o Ukrainie jako o miejscu, które jest bardzo ważne dla Polski, dla naszych interesów wschodnich, ale też jako o miejscu, które ma w sobie tajemnicę. Nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie dlaczego Gonta i Żeleźniak, którzy wymordowali Żydów i Polaków w Humaniu, teraz są uważani za bohaterów narodowych Ukrainy”.
Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz fot.Witold Krassowski
Filmowi towarzyszą dwa wydarzenia – wystawa fotograficzna Witolda Krassowskiego w Pauzie In Garden – wernisaż odbędzie się 1 czerwca o godz. 16:00 oraz debata przygotowana przez „Tygodnik Powszechny”( aula Akademii Sztuk Pięknych, 2 czerwca o g. 17.00). Wstęp na obydwa wydarzenia towarzyszące jest wolny.
fot. Witold Krassowski
***
2015 | 85 min | dokument | Polska, Szwecja, Ukraina
Reżyseria: Krzysztof Kopczyński
Scenariusz: Krzysztof Kopczyński
Zdjęcia: Jacek Petrycki P.S.C., Serhij Stefan Stetsenko
Montaż: Michał Leszczyłowski
Produkcja: Krzysztof Kopczyńskid