15 lutego minął ostateczny termin zgłaszania filmów na 57. Krakowski Festiwal Filmowy. Ponad 3700 propozycji napłynęło do Krakowa z każdego zakątka świata, co jest kolejnym rekordem festiwalu! Z roku na rok napływa coraz więcej filmów, a przed selekcjonerami jeszcze trudniejsze zadanie w wybraniu wyjątkowych, zaskakujących i niezwykłych tytułów do festiwalowego programu.
Podobnie jak w poprzednich latach, przeważają krótkometrażowe fabuły. W tym roku zgłoszono ich około 1800. Selekcjonerzy ponownie potwierdzają, że w tej grupie nie ma dominujących problemów, czy trendów, a filmowcy podejmują różnorodne tematy. Dagmara Romanowska, krytyk filmowy, selekcjoner Krakowskiego Festiwalu Filmowego podkreśla, że “selekcja do konkursu krótkometrażowego to bogaty przegląd rozmaitych wrażliwości, tematów i twórczych temperamentów z całego świata: od Europy po Bangladesz czy Uzbekistan. Powracają pytania związane z obcym, uchodźcami, rodziną, samotnością, wyzwaniami wieku dojrzewania, ale i jesieni życia”.
Imponuje również liczba zgłoszonych filmów dokumentalnych – 500 krótkometrażowych (do 30 min) oraz 750 średnio i długometrażowych.
“Miniony rok, pod wieloma względami niespokojny i niepewny, przyniósł nowe spojrzenie dokumentalistów na dotychczasowy kształt Europy, czy niedawne konflikty wojenne – mniej publicystyki, więcej refleksji” – tłumaczy selekcjoner sekcji dokumentalnej, krytyk filmowy, Anita Piotrowska. “Zaskoczył nas urodzaj w dokumencie muzycznym. W konkursie DocFilmMusic znajdą się nie tylko filmy prezentujące różne style i gatunki muzyczne, ale i bardzo ekscentryczne zjawiska”
Niemniej pracy czeka selekcjonerów filmów animowanych, przed którymi do obejrzenia prawie 300 animacji. Robert Sowa, adiunkt Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i ekspert w dziedzinie animacji, wskazuje na “kierunek mieszania się animacji z innymi gatunkami filmowymi – dokumentem i fabułą. To wyraźnie oddaje obecne trendy światowe, z jakimi będzie można zapoznać się w czasie pokazów festiwalowych w Krakowie.”
Spośród wszystkich tytułów 280 to filmy polskie lub koprodukcje. Ponieważ selekcja do konkursu polskiego trwała najdłużej, dominujące tematy wyłonią się za jakiś czas.
W tym roku zgłoszenia napłynęły do nas ze 111 krajów. Czołówkę otwierają: Francja (370), Niemcy (300) i Polska (280). Za nimi znalazły się m.in. Hiszpania, Rosja, USA, Iran, Izrael.
Napłynęło także wiele zgłoszeń z odległych zakątków globu, z takich krajów jak: Angola, Bahrajn, Bangladesz, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Kostaryka, Dominikana, Libia, Malawi, Mozambik, Mjanma, Namibia, Nepal, Panama, Portoryko, Katar, Senegal, Sri Lanka, Syria, Uganda, Jemen, Urugwaj.
Ze wszystkich zgłoszeń kilkunastoosobowa komisja selekcyjna składająca się z wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców pod kierunkiem dyrektora Festiwalu Krzysztofa Gierata wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach: dokumentalnym, krótkometrażowym, dokumentów muzycznych DocFilmMusic i polskim. Starannie wybrane tytuły zostaną tradycyjnie przedstawione w towarzyszących Festiwalowi sekcjach specjalnych.
Wyniki selekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Festiwalu na początku kwietnia.
57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2017.