Zwycięzcy 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

“Dalekowschodnia Golgota”, “Kat w domu” i “Spacer z Aniołami” to złoci laureaci 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W sobotę, 5 czerwca w Kinie Kijów międzynarodowe jury przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym, które przez cały festiwalowy tydzień rywalizowały o względy ekspertów i publiczności w krakowskich kinach oraz w sieci.
Pokaz filmów nagrodzonych – 6 czerwca 2021

W Gali wręczenie nagród 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, prowadzonej przez Łukasza Wojtusika wzięli udział przedstawiciele branży filmowej i miłośnicy kina z całego świata. Jedną z ważniejszych nagród festiwalu – nagrodę publiczności przyznaną przez “Magazyn Filmowy SFP” otrzymał film Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły “Polański, Horowitz. Hometown”

Niekwestionowanym zwycięzcą festiwalu został natomiast Tomasz Wysokiński, którego film Spacer z Aniołami otrzymał najwyższy laur – Złotego Lajkonika “za rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć”. Dokument został wyróżniony także za muzykę autorstwa Pawła Mykietyna, za produkcję – nagroda KIPA dla Piotra Kobusa i Agnieszki Drewno (Mañana) oraz otrzymał rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Srebrne Lajkoniki w konkursie polskim, jury pod przewodnictwem Jana P. Matuszyńskiego przyznało Tomaszowi Wolskiemu za pełnometrażowy film dokumentalny 1970, Andrzejowi Cichockiemu za krótki dokument Trochę raju (także nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za zdjęcia), Michalinie Musialik, autorce animacji Psie pole, oraz Nastazji Gonerze za krótkometrażową fabułę Pierwsze lato końca świata.

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż otrzymał Zbigniew Czapla za film On Time

Zwycięstwo w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, a tym samym możliwość ubiegania się o nominację do Oscara, zapewnił sobie film dokumentalny Dalekowschodnia golgota (reż. Julia Sergina). Jury w składzie Mark Cousins (UK) – Przewodniczący, Radu Ciorniciuc (Rumunia), Peter Kerekes (Słowacja), Margreth Olin (Norwegia) oraz Anna Wydra (Polska) “jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. Film pokazuje losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację”

Srebrny Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego o tematyce społecznej otrzymali Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za film Ogniem pisane. “Film przepełniony odwagą i niepohamowaną energią hindusek w walce o sprawiedliwość i prawdę. Inspirujący – powinno się go pokazywać na całym świecie”. Srebrnym Rogiem dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych zostali nagrodzeni Oan Kim i Brigitte Bouillot za film O mężczyźnie, który malował krople wody“Piękny, medytacyjny esej filmowy o człowieku, traumie sprzed lat i misternej sztuce widzianych oczyma syna zafascynowanego twórczością ojca. Precyzyjny montaż pozwala uchwycić zmieniające się stany umysłu. Nie daje o sobie zapomnieć”.

Laureatami najstarszego festiwalowego konkursu – Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych – zostali Michelle i Uri Kranot za film Kat w domu (Dania, Francja, Kanada). Jury w składzie Anca Damian – Przewodnicząca (Rumunia), Maciek Bochniak (Polska), Darya Bassel (Ukraina), Laura D’Asta (UK), Felipe Montoya (Kolumbia) doceniło film “za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga (Kat w domu), aż do niemal apokaliptycznej konkluzji. Animacja o mocnym, szczegółowym stylu, zdjęciach i dźwięku, który prowokuje widza do zmiany doświadczenia i stawia pytania o nawyki społeczne”. 

Srebrne Smoki to nagrody przyznawane najlepszym filmom krótkometrażowym reprezentującym wszystkie filmowe gatunki konkursu. Srebrnym Smokiem za najlepszy film dokumentalny została nagrodzona Raluca Lupascu za produkcję Bóg tutaj był! (Rumunia). Najlepszym filmem animowanym został włoski Zły nastrój (reż. Loris Giuseppe Nese), a Srebrnego Smoka za najlepszy krótkometrażowy film fabularny otrzymali Declan Lawn i Adam Patterson za film Brutal (Irlandia). 

Krakowskim kandydatem do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego został film W ukryciu Daniela Greya (Węgry, Francja, Kanada).

Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowaną przez Medicine otrzymał Marek Gajczak za film Nature is My Homeland “za poszerzenie pola wrażliwości społecznej o głębokie współistnienie z naturą oraz wydobycie znaczenia poezji i sztuki w budowaniu nowoczesnej świadomości ekologicznej”.

Jury studentów Krakowa przyznało swoją nagrodę filmowi W potrzasku (reż. Hong Kong Documentary Filmmaker) “za zbudowanie porywającej narracji w oparciu o bezpośrednią obserwację rewolucji naszych czasów, gdzie walka prowadzi od muzycznej potyczki z policją do wycieńczającego oblężenia i ucieczki kanałami. Skupiając się na pojedynczym, zamkniętym wydarzeniu, film rejestruje uniwersalne emocje młodych ludzi – ich odwagę, ale też strach w starciu ze zbrodniczym systemem”.

Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych otrzymał Gorki Glaser-Müller za film Dzieci wroga (Szwecja, Dania).

W piątkowy wieczór, 4 czerwca odbyła się Gala Industry, podczas której poznaliśmy pierwszych festiwalowych zwycięzców, w tym wyróżnionych oraz laureatów nagród pozaregulaminowych. Nagrody otrzymali także uczestnicy Doc Lab Poland – największego w Polsce programu skierowanego do filmowców-dokumentalistów, którego kolejna sesja zakończyła się właśnie w ramach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pokazy nagrodzonych filmów odbędą się w niedzielę, 6 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz online.

Pełny werdykt jury oraz szczegółowy program nagrodzonych filmów znajduje się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl

Kategoria: News.

Aktualności

250 z 1106